Úvod > Aktuality > Kramářova chata letos slaví 90 let
Kramářova chata letos slaví 90 let
">
Ubytování

Kramářova chata letos slaví 90 let

  • Vydáno11. října 2018
Turistická chata na Suchém vrchu patří k legendárním útulnám Orlických hor. Byla postavena roku 1928 podle plánů architekta Jaroslava Stejskala a letos tedy uplynulo přesně 90 let od její stavby na vrcholcích hor. Své honosné jméno má podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře.
Kramářova chataV sedle mezi vrcholy Suchý vrch (995 m) a Bradlo (988 m) byla v roce 1928 postavena podle plánu architekta Jaroslava Stejskala Kramářova turistická chata. Historie Suchého vrchu je však ještě starší – už v roce 1925 zde byla nákladem 10 000 Kčs vybudována dřevěná útulna pro turisty k ochraně před nepohodou.

Základní kámen k dnešní chatě byl položen 22. 8. 1926, slavnostní otevření proběhlo za široké účasti místního obyvatelstva 6. 7. 1928. Výstavba chaty se stala demonstrací síly českého turistického hnutí, pronikajícího stále více do pohraničních, z velké části, německých oblastí. I proto dostala jméno prvního prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. 26. 8. 1937 se na chatě zastavil na oběd prezident Dr. E. Beneš se svým štábem při inspekční cestě po opevnění. V jeho doprovodu byl i tehdejší náčelník gen. štábu, armádní generál Ludvík Krejčí.

Kramářova chata Suchý vrchRozhledna vedle chaty, z níž je rozhled na Orlické a Bystřické hory, Králický Sněžník, kotlinu u Králík, Hrubý Jeseník, Žamberecko aj., byla postavena jako vodárenská věž v letech 1931 – 32 podle návrhu architekta A. Parkmanna.

Po roce 1938 chata vystřídala řadu majitelů a několikrát změnila jméno i podobu. Dne 16. 3. 1939 byla chata zabrána německou armádou a byl v ní zřízen rehabilitační ústav pro zraněné letce. Po válce byla opět otevřena veřejnosti.
Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Turistická chata na Suchém vrchu, která byla postavena podle plánů architekta Jaroslava Stejskala, je známá od 20. let minulého století. Své honosné jméno má podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Obnova chaty byla dokončena v červenci 2012 a nyní opět slouží turistům a návštěvníkům.

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Vojenské muzeum Vysoký Kámen

Vojenské muzeum Vysoký Kámen

Muzeum Vysoký kámen prezentuje objekty československého opevnění z let 1936-1938 a následné poválečné reaktivace. K vidění je objekt těžkého opevnění K-S 25 Na sedle, který je otevřen vždy za přítomnosti provozovatele.

Rozhledna Suchý vrch

Rozhledna Suchý vrch

Nejvyšším bodem Bukovohorské hornatiny je dvouvrcholový protáhlý masiv Suchého vrchu (995 m. n. m.). Pod vrcholem, ve výšce 975 metrů, byla postavena stejnojmenná rozhledna, ze které je nádherný rozhled do širokého okolí, např. na Šerlich, Králický Sněžník, Kladsko, Hrubý Jeseník s Pradědem.