Úvod > Aktuality > Kramářova vila se v sobotu otevře - nepropásněte šanci podívat se do vládní vily
Kramářova vila se v sobotu otevře - nepropásněte šanci podívat se do vládní vily
"> "> ">

Kramářova vila se v sobotu otevře - nepropásněte šanci podívat se do vládní vily

Vydáno 1. října 2019 Památky
Kramářova vila v Praze otevře v říjnu své dveře veřejnosti. Poprvé se tak stane v sobotu 5. 10. a podruhé pak na státní svátek 28. 10. 2019 od 9:00 do 16:00 hodin. Všem obdivovatelům architektury se tak se nabízí ojedinělá příležitost nahlédnout do rezidence předsedy vlády České republiky.
Kramářova vilaVila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860 – 1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Kramářova vila je v roce 2019 zpřístupněna pouze ve dvou podzimních termínech: 5. a 28. října.

Prohlídky vily probíhají ve dnech otevřených dveří v organizovaných skupinách s odborným výkladem historiků v době od 9:00 do 16:00 hodin. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i rozsáhlé zahrady s vyhlídkou doprovázenou odborným výkladem průvodců, a to nejen o historii vily, ale i o jejích majitelích Naděždě Kramářové a Karlu Kramářovi.

Kramářova vilaPro stavbu vily si Karel Kramář, český poslanec, vybral pozemek na baště sv. Máří Magdalény. Za slib, že budova bude jednopatrová a bude tvořit esteticky vhodný doplněk k Pražskému hradu, zde získal od pražské obce parcelu. Budova s celkovou rozlohou 700 m2 měla celkem 56 místností. Vedle soukromých ložnic a pracoven zde bylo několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál. V roce 1938, po smrti bezdětných manželů, přešel objekt do vlastnictví Společnosti Dr. Karla Kramáře, která vilu pronajala Národní galerii. Od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.
Kramářova vila v Praze

Kramářova vila v Praze

Sídlo vysokých státních představitelů tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu a je považováno za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Dny otevřených dveří v Kramářově vile

4.7.
5.10.
Dny otevřených dveří v Kramářově vile

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.