Úvod > Aktuality > Zlínský zámek otevřel veřejnosti novou Galerií Václava Chada
Zlínský zámek se otevírá verejnosti novou Galerií Václava Chada
"> Zlínský zámek se otevírá verejnosti novou Galerií Václava Chada "> Zprístupnení cásti zámku predcházela citlivá rekonstrukce "> Václav Chad byl talentovaný malír a clovek obcansky statecný
Kultura

Zlínský zámek otevřel veřejnosti novou Galerií Václava Chada

  • Vydáno26. února 2014
Po dlouhé pauze se opět otevřela široké veřejnosti vrata zlínského zámku. Obecně prospěšná společnost Zlínský Zámek zde zpřístupnila zbrusu novou Galerii Václava Chada. Zpřístupnění části zámku předcházela citlivá rekonstrukce prostor, které mají běžní návštěvníci zámku možnost spatřit vlastně poprvé, protože od poloviny minulého století byly na místě dnešní nové galerie kanceláře a badatelny Muzea jihovýchodní Moravy.
Václav ChadNově otevřená Galerie Václava Chada si klade za cíl vyplnit mezeru mezi  státními galeriemi a soukromými komerčními galeristy, nejen ve Zlíně. Pro ctitele výtvarného umění se tak rodí nová možnost seznámit se díky pečlivě připravenému plánu výstav s dalšími zajímavými tvůrci.

Jméno, které nový výstavní prostor nese, připomíná významnou osobnost zlínské kulturní scény. Václav Chad byl talentovaný malíř a člověk občansky statečný. Absolvent Školy umění firmy Baťa ve Zlíně, později výtvarník v propagačním oddělení Baťových závodů se v říjnu 1944 se zapojil do protifašistického odboje a nakonec sám vedl konspirativní skupinu. Kolem půlnoci z 23. na 24. února 1945 ho gestapo zatklo v jedné z budov internátu. Když ho gestapáci vyváděli ven, pár desítek metrů od Školy umění udělal Václav Chad své poslední svobodné rozhodnutí, otočil se k lůze zády. Byl gestapem zastřelen ve věku pouhých 22 let.

Václav ChadPřestože se jeho tvorba nemohla plně rozvinout a dosáhnout svého naplnění, zůstalo po něm mimořádné, zcela originální dílo, které se odvíjelo v úzkém kontaktu s tehdy zakázaným moderním uměním, zprvu zejména s expresionismem a kubismem, ale posléze i se surrealismem. Osobnost Václava Chada dnes připomíná malý pomníček kousek pod bývalým Domem umění, dále Cena Václava Chada, kterou uděluje Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně mladým umělcům a nově i galerie na zlínském zámku, která nese jeho jméno.

První výstava dostala logicky název Pocta Václavu Chadovi. Autoři, jejichž dílo Václava Chada svými obrazy a plastikami doprovází, jsou jeho nejbližší přátelé a spolužáci ze Zlína a ze Školy umění (Čestmír Kafka, Miroslav Šimorda, Jan Railich, Vladimír JarcovjáK, Milada Schmidtová) a další autoři. Galerie je veřejnosti přístupná zdarma od úterý do pátku vždy od 14 do 17 hodin. Zájemci o komentované prohlídky a organizované skupiny se mohou hlásit na telefonu 602 560 020. Výstava potrvá do 25. března 2014.
Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada si klade za cíl vyplnit mezeru mezi státními galeriemi v regionu, a soukromými komerčními galeristy, nejen ve Zlíně. Ctitelé výtvarného umění se zde mohou seznámit s moderním uměním V. Chada i dalšími zajímavými tvůrci.

Další aktuality