Úvod > Aktuality > Krkonoše vyhlašují druhý stupeň lavinového nebezpečí
Lavinové pole v Krkonoších - Obří důl
"> Lavinové pole v Krkonoších - Obří důl "> Lavinové pole v Krkonoších "> Lavinové pole v Krkonoších "> Apelujeme na návštevníky Krkonoš, aby dbali zvýšené opatrnosti "> Záchranáři při práci "> Sledujte aktuální informace na webu Horské služby Krkonoše "> Psí záchranář našel zasypaného "> Nezodpovědný lyžař "> Lyžař ujíždí lavině
Zimní sporty

Krkonoše vyhlašují druhý stupeň lavinového nebezpečí

  • Vydáno5. ledna 2021
Správa Krkonošského národního parku upozorňuje všechny návštěvníky hor na možné lavinové nebezpečí. Po vydatnějším sněžení v minulých dnech, dnes 5. ledna 2021 vzrostlo lavinové riziko z prvního na druhý stupeň z pěti bodové škály. Na hřebenech Krkonoš leží nyní 40 až 50 centimetrů sněhu, během posledního sněžení napadlo až 20 centimetrů nového sněhu.
Krkonoše lavinaNa ledovou krustu napadlo za posledních 24 hodin, tedy od soboty 4. ledna 2021, patnáct centimetrů nového sněhu. Od pátku zde přibylo celkem 20 centimetrů. Sníh padal za větru, takže více sněhu leží na závětrných svazích a ve žlabech, kde je nyní větší množství sněhu. Zde se mohou vyskytnout laviny deskové. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení a to zejména na strmých svazích. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se ale nepředpokládá.

V platnosti zůstává také výstraha z minulých dnů před ledovkou a náledím na některých turistických trasách v okolí Pece pod Sněžkou. Výstraha platí především pro modrou turistickou trasu, takzvanou Kavinovu cestu Obřím dolem ke Slezské boudě a turistickou zelenou cestu z centra Pece pod Sněžkou na Růžohorky. Horská služba doporučuje používat nesmeky.

LavinaLavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, Údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Při plánování tras dbejte rovněž na to, abyste odlišili zimní trasy od letních. Například oblíbená letní cesta Údolím Bílého Labe (modrá) v úseku nad Boudou u Bílého Labe, stejně jako červená značka od Luční boudy přes Kozí hřbety do Svatého Petra, křižuje hned několik lavinových drah. V případě pohybu v nebezpečných úsecích nezanedbávejte lavinovou prevenci a vybavení. Sledujte aktuální informace na webu Horské služby Krkonoše.


V Krkonoších sjede několik desítek lavin ročně

lavinyKvůli epidemii koronaviru je od 27. prosince z nařízení vlády zastaven provoz lyžařských areálů a dalších turistických služeb. Pohyb turistů po horách pěšky či na běžkách nijak omezen není. Záchranáři cesty v blízkosti lavinových svahů označili výstražnými tabulemi, které turisty upozorňují, že vstupují do lavinového území. Tabule jsou např. v závěrečných částech Labského dolu, Údolí Bílého Labe mezi boudou U Bílého Labe a Luční boudou, na Bucharově cestě úbočím Kozích hřbetů, na cestě úbočím Stohu a v závěrečné části Obřího dolu za kapličkou. Zimní cesty – v případě akutního lavinového nebezpečí – jsou označeny dodatkovými tabulemi s nápisem Stop!

lyžař v laviněRočně sjede v Krkonoších několik desítek lavin, nejmocnější lavinové nánosy dosahují 7 až 15 metrů! Největší sněhové převisy se tvoří na hraně Úpské jámy – až 250 metrů dlouhé, 12 metrů vysoké a 5 metrů přesahují přes okraj. Nejvíc lavin padá na české straně v oblasti Obřího dolu, na polské straně Malého a Velkého Stavu.

Připomínáme, že v I. zóně národního parku platí zákaz vstupu mimo značené a vyhrazené cesty (tedy turistické a lyžařské značky a vyhrazené skialpové trasy). Ovšem, jak bylo řečeno výše, i na některých značených cestách může nebezpečí pádu laviny hrozit. Nepodceňujte ho při plánování vašeho pobytu v horské přírodě.
 

Co dělat, když padá lavina

lavina záchranářPokud jste se dostali do přímého lavinového nebezpečí, pokuste se uniknout mimo lavinový dosah. Utíkejte nebo ujíždějte do stran, nesjíždějte po svahu směrem dolů. Vidíte-li, že útěk již není možný, zbavte se lyží, holí a odhoďte zátěž, která by vás vtáhla hluboko do lavinového proudu. Když se lyže nedají odepnout, snažte se je směrovat po toku laviny.

Jste-li strženi, snažte se výskoky dostat a udržet se na povrchu laviny, na okraji lavinového proudu. Chraňte si nos a ústa před vdechnutím sněhu nebo před ucpáním sněhem. Stočte se do klubíčka a vytvořte si před obličejem prostor pro dýchání. Pokud to jde, pořádně se nadýchněte a snažte se nepodlehnout panice. Uvolnit se z úplného zasypání lavinou je prakticky nemožné. Proto šetřete silami a kyslíkem a čekejte na pomoc.
Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů

Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů

Vyhlídka na východním okraji Kozích hřbetů v Krkonoších se nachází v nadmořské výšce 1421 metrů.

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete šest, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.

Obří důl v Krkonoších

Obří důl v Krkonoších

Mohutné horské údolí mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky je jedno z nejkrásnějších krkonošských údolí s cennou flórou. Již v 16. století lákal Obří důl bylinkáře, kteří tu (zejména o svatojánské noci) sbírali "zázračné" bylinky.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Divoká a skalnatá rokle patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Tohle místo kdysi vyhloubil rozsáhlý ledovec a vtiskl mu charakteristický tvar podkovy.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou

Horská osada Modrý důl, jedno z nejvýše položených osídlených míst v Čechách, leží na svazích stejnojmenného ledovcového údolí v centrální části Krkonoš. Severní strana údolí je vymezena strmými, částečně lavinovými svahy Studniční hory, třetího nejvyššího vrcholu Čech.

Skialpinistické trasy okolím Pece pod Sněžkou

Skialpinistické trasy okolím Pece pod Sněžkou

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Skialpinistické trasy okolím Špindlerova Mlýna

Skialpinistické trasy okolím Špindlerova Mlýna

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Bouda Bílé Labe v Krkonoších

Bouda Bílé Labe v Krkonoších

Horská chata Bouda u Bílého Labe se nachází v Krkonoších asi 5 km od centra Špindlerova Mlýna v nadmořské výšce 1000 metrů na levém břehu Bílého Labe. Je situována v dole Bílého Labe na křižovatce čtyř turistických cest od Špindlerova mlýna, od Špindlerovy boudy a od Luční boudy.