Úvod > Aktuality > Zima ještě nekončí! Užijte si zimní radovánky na sáňkách

Zima ještě nekončí! Užijte si zimní radovánky na sáňkách

Vydáno 15. února 2019 Zimní sporty
Skvělou zábavou pro malé i velké je sáňkování. Sněhové podmínky jsou stále dobré, jelikož se přes výrazné oteplení v nížinách sníh na horách stále drží. Možná si řeknete, že jde o dětskou kratochvíli, která se pro dospěláky nehodí. To je však velký omyl. Nenechte se odradit předsudky a vyzkoušejte skvělé sáňkařské dráhy, které jsou dlouhé několik kilometrů a při jejiž sjezdu se vám do krve vyplaví i notná dávka adrenalinu. Které sáňkařské dráhy jsou ty nejlepší? To vám Kudy z nudy prozradí v dnešních tipech.

Sáňkařská dráha Špindlerův Mlýn

sáňkařská dráha špindlTéměř 4 kilometry dlouhou jízdu na saních, takřka aniž byste udělali jediný krok pěšky, vám umožní Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně. Přímo na náměstí ve Špindlerově Mlýně si u stanoviště autobusů zakoupíte jízdenku a označený autobus vás dopraví až k sáňkařské dráze. Na startu vám zapůjčí sáňky, na kterých dojedete dolů zpět ke Špindlerovu Mlýnu. Autobusy na start vyráží každou celou hodinu (v případě velkého zájmu každou půlhodinu) mezi 10:00 a 16:00 resp. 18:00 a 20:00. V případě, že si budete chtít sjet dráhu znova, můžete v cíli počkat na další autobus jedoucí na start.

Od úterý do soboty můžete vyzkoušet i večerní jízdy na osvětlené dráze. Mezi 16:30 a 18:00 je dráha pro veřejnost uzavřena z důvodu úpravy trati rolbou.
 

Na sáňkách z Černé Studnice

Černá StudniceBezplatně si zajezdíte v Jizerských horách na čtyřkilometrové přírodní sáňkařské dráze, která vede od rozhledny Černá Studnice až do Smržovky. Cestou vás budou provázet šipky s piktogramem sáněk, ale má to háček: žádný vlek tu neexistuje, takže musíte vymyslet a využít dopravu vlastními auty.

Začátek přírodní sáňkařské dráhy je u rozhledny Černá Studnice a konec pak u vleku Filip ve Smržovce. Nahoře i dole naleznete mapky trasy a na cestách, po nichž trať vede jsou umístěny směrové šipky s označením pro pěší zónu a piktogramem sáněk.
 

Zvonková cesta u Jánských Lázní

sáně černá horaSáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázních vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Užijete si krásnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem na cestě dlouhé 3 500 m s převýšením 560 m. Vstup na sáňkařskou dráhu není zpoplatněnm provozní doba sáňkařské cesty je od 8 do 17 hodin. Saně si můžete vypůjčit v půjčovně na dolní stanici lanovky.

Název "Zvonková cesta" snad pochází právě z dob, kdy byly rohačky vybaveny zvonečky, jejichž cinkot oznamoval ostatním návštěvníkům jízdu po této cestě, a tak byl i varováním před nenadálým střetem.


Delší výlety se sáňkami okolo Pece pod Sněžkou

SáněSe sáňkami můžete vyrazit i na delší výlet, skvělé podmínky nabízí středisko Pec pod Sněžkou. Tady můžete využít několik lanovek. Například se lze lanovkou vyvézt na Růžovou horu a poté si užít sjezd přes Růžohorky a Portášky do Pece nebo Velké Úpy. Celkem je to asi 5 km.

Lanovkou vystoupáte také na Hnědý vrch a přes Liščí louku a Lesní boudu sjedete do Pece. Trasa je dlouhá cca 3 km.
 

Dva tipy u Malé Úpy

Malá ÚpaSáňkařský výlet si užijete také po žluté turistické cestě od chaty Jelenka směrem do Horní Malé Úpy. Jedná se o zásobovací cestu, která se upravuje rolbou nebo skútrem. Cesta z Jelenky měří 4 km a končí u hlavní silnice na Pomezní Boudy blízko bývalého vleku Hýbnerka. Trasa má jen několik prudších úseků, celkově však bude sjezd pozvolný.

Druhým tipem je cesta po modré turistické značce od kostela sv. Petra a Pavla v Dolní Malé Úpě, která končí u Spáleného Mlýna. Je to 2 km dlouhá lyžařská cesta, kterou využívají jak sáňkaři, tak běžkaři i pěší turisté. Pravidelně ji projíždí skútr nebo rolba. Nejblíže vás k trase přiblíží skibus, který jede k chatě Moravanka.
 

Sáňkařská dráha Skalka na Ještědu

SáňkováníSáňkařskou dráhu, dllouhou přes tři kilometry, můžete využít i ve Ski areálu Ještěd. Začíná u horní stanice lanové dráhy Skalka a vede lesem k tramvajové zastávce Horní Hanychov. Zejména v první části – z Černého kopce na Pláně – jde o královský sjezd. Jízda je rychlá, trasa bývá urolbovaná a nejsou tam ostré serpentiny.

V nižších partiích je ale jeden delší traverz po vrstevnici, kdy se saně musejí táhnout. Místní proto doporučují spíš sjezd po terénní cyklotrase B2, bývalé sjezdovce, která bývá i při množství nového sněhu spíš prošlapaná, a proto dobře jede.


Sáňkování na Dolní Moravě

Dolní MoravaDva a půl kilometru dlouhou sáňkařskou dráhu na Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem obsluhuje čtyřsedačka U Slona. Jenže vede po propojovacích cestách mezi dvěma areály, a tak se sáňkuje až večer po uzavření sjezdovek.

Jezdí se každé úterý a pátek od pěti do osmi, v sobotu do sedmi hodin pod umělým osvětlením. Zároveň vás tu nepustí na trať s vlastními saněmi, podmínkou jsou speciální saně s brzdou z půjčovny na dolní stanici lanovky (vratná kauce 300 Kč).
 

Dráha na Křížovém vrchu v Jeseníkách

SáněSáňkařská dráha s dlouhou historií začíná na Křížovém vrchu a spouští se dolů kolem křížové cesty do Smetanových sadů v Jeseníku. Start dráhy se nachází na hřebenu Křížového vrchu, v nadmořské výšce 690 metrů nad mořem.

Na délce necelého kilometru překonáte převýšení necelých 100 metrů. Jedná se o amatérskou přírodní dráhu, kterou využívají především děti a milovníci sáňkování s vlastními vybavením.
 

Sáňky ve Skiareálu Klíny

SáňkySpeciální sáňkařskou dráhu má například Skiareál Klíny u Litvínova. Je jen 600 metrů dlouhá, ale neobsluhuje ji žádná lanovka, její využití je bezplatné a musíte mít vlastní saně.

Se sáňkami se můžete vydat i do jiných lyžařských center; lanovkou vás se saněmi obvykle vyvezou bez problémů, ale na sjezdovky se můžete pustit jen výjimečně. Lepší je najít si nějaký vlastní terén tam, kde nebudete nikomu překážet, anebo na dojezdech sjezdových tratí.
Sáňkařská dráha Skalka ve Ski areálu Ještěd

Sáňkařská dráha Skalka ve Ski areálu Ještěd

Ve Ski areálu Ještěd můžete využít i sáňkařskou dráhu, která začíná u horní stanice lanové dráhy Skalka. Měří přes tři kilometry a vede lesem k tramvajové zastávce Horní Hanychov.

Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně

Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně

Jízda na nejdelší osvětlené sáňkařské dráze v ČR, to jsou vaše jedinečné zážitky na sněhu. Dráha se nachází ve Špindlerově Mlýně a při jejím zdolávání si užijete bezmála 3 kilometry jízdy na saních s převýšením až 400 metrů.

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Přijďte si užít jedinečný zážitek nočního sáňkování na osvětlené trati dlouhé 2,5 kilometru bez jediného kroku pěšky. Tuto trať najdete ve skiareálu Sněžník na Dolní Moravě. Čeká na vás skvělá zábava a zážitek pro lyžaře i nelyžaře.

Sáňkařská dráha na Křížovém vrchu v Jeseníku

Sáňkařská dráha na Křížovém vrchu v Jeseníku

Sáňkařská dráha s dlouhou historií začíná na Křížovém vrchu a spouští se dolů kolem křížové cesty do Smetanových sadů v Jeseníku. Start dráhy se nachází na hřebenu Křížového vrchu, v nadmořské výšce 690 metrů nad mořem. Na délce necelého kilometru překonáte převýšení necelých 100 metrů.

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy, založené pravděpodobně kolem roku 1634, jsou nejsevernější částí rekreačního střediska Malá Úpa. Leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem.

Přírodní sáňkařská dráha u Skiareálu Klíny

Přírodní sáňkařská dráha u Skiareálu Klíny

Přírodní sáňkařskou dráhu najdete i u Skiareálu Klíny v Litvínově. Jedná se o přírodní cestu vedoucí lesem. Doba provozu není nijak omezena a sáňkování je bezplatné.

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

Na čtyřkilometrovou přírodní sáňkařskou dráhu se můžete vydat v Jizerských horách. Vede lesy a po obecních cestách od rozhledny Černá Studnice až dolů do Smržovky.

Sáňkařská dráha ve Smržovce

Sáňkařská dráha ve Smržovce

Ve Smržovce byla již v roce 1912 vybudovaná první sáňkařská dráha. Současná závodní dráha pochází z let 1972 – 1975. Je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m, raritou je kruhová 400° zatáčka.

Horská turistická bouda Jelenka

Horská turistická bouda Jelenka

Horská bouda Jelenka leží v nadmořské výšce 1263 mnm na hlavním krkonošském hřebeni na křižovatce turistických cest mezi Pomezními boudami a Sněžkou.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou - Sněžka

Lanová dráha Pec pod Sněžkou - Sněžka

Lanovka na Sněžku prošla nedávno rekonstrukcí. Na vrchol nejvyšší české hory vás vyveze moderní čtyřmístná kabinková lanovka, která je v provozu denně mimo dubna a listopadu a má dva úseky. Provoz druhého úseku z Růžové hory na Sněžku závisí na přízni počasí.

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších

Horská bouda Růžohorky byla postavena v roce 1903 jako hostinský podnik s původním názvem Leischnerovy boudy. Sloužila stejně jako dnes k občerstvení turistů při cestě na Sněžku z Pece pod Sněžkou nebo Velké Úpy.

Lanová dráha Velká Úpa - Portášky

Lanová dráha Velká Úpa - Portášky

Z Velké Úpy vede tradiční trasa na Sněžku, kudy horští nosiči zásobovali nejvyšší českou horu po staletí. Vyzkoušejte ji a zkraťte si cestu na hřebeny díky lanovce Portášky. U její horní stanice najdete Herní krajinu Pecka. Je tu i půjčovna koloběžek.

Další aktuality

14.10.
2019
Lyžařský areál ve Špinderově Mlýně letos ruší pevný ceník skipasů

Lyžařský areál ve Špinderově Mlýně letos ruší pevný ceník skipasů

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty
11.10.
2019
Novinky ve SkiResortu Černá Hora – Pec pro letošní zimu

Novinky ve SkiResortu Černá Hora – Pec pro letošní zimu

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty
9.4.
2019
Mapa republiky roztaje asi až v červenci

Mapa republiky roztaje asi až v červenci

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty