Úvod > Aktuality > Zima ještě nekončí! Užijte si zimní radovánky na sáňkách v Krkonoších
Zimní sporty

Zima ještě nekončí! Užijte si zimní radovánky na sáňkách v Krkonoších

  • Vydáno15. února 2023
Skvělou zábavou pro malé i velké je sáňkování. Sněhové podmínky jsou na mnoha místech našich nejvyšších hor dobré a tak je ideální čas na zimní kratochvíle. Možná si řeknete, že jde o dětskou zábavu, která se pro dospěláky nehodí. To je však velký omyl. Nenechte se odradit předsudky a vyzkoušejte skvělé sáňkařské dráhy, které jsou dlouhé několik kilometrů a při jejiž sjezdu se vám do krve vyplaví i notná dávka adrenalinu. Které sáňkařské dráhy jsou ty nejlepší? To vám Kudy z nudy prozradí v dnešních tipech.

Sáňkařská dráha Špindlerův Mlýn

sáňkařská dráha špindlSáňkařská dráha Špindelrův Mlýn hlásí ideální podmínky pro sáňkování. V posledních dnech připadlo až 40 cm nového sněhu. Jezdí se zde od 10:00 do 16:00 po půl hodinách a večerní jízdy v 18, 19 a 20 hodin. Mezi 16:30 a 18:00 je dráha pro veřejnost uzavřena z důvodu úpravy trati rolbou. Dráha ve Špindlu je dlouhá téměř 4 kilometry a nabízí dlouhou jízdu na saních, takřka aniž byste udělali jediný krok pěšky. Přímo na náměstí ve Špindlerově Mlýně si u stanoviště autobusů zakoupíte jízdenku a označený autobus vás dopraví až k sáňkařské dráze. Na startu vám zapůjčí sáňky, na kterých dojedete dolů zpět ke Špindlerovu Mlýnu. Autobusy na start vyráží každou celou hodinu (v případě velkého zájmu každou půlhodinu) mezi 10:00 a 16:00 hodinou a také od 18:00 do 20:00 hodin. V případě, že si budete chtít sjet dráhu znova, můžete v cíli počkat na další autobus jedoucí na start.
 

Na sáňkách z Černé Studnice

Černá StudniceBezplatně si zajezdíte v Jizerských horách na čtyřkilometrové přírodní sáňkařské dráze, která vede od rozhledny Černá Studnice až do Smržovky. Cestou vás budou provázet šipky s piktogramem sáněk, ale má to háček: žádný vlek tu neexistuje, takže musíte vymyslet a využít dopravu vlastními auty. Začátek přírodní sáňkařské dráhy je u rozhledny Černá Studnice a konec pak u vleku Filip ve Smržovce. Nahoře i dole naleznete mapky trasy a na cestách, po nichž trať vede jsou umístěny směrové šipky s označením pro pěší zónu a piktogramem sáněk.
 

Zvonková cesta u Jánských Lázní

sáně černá horaSáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázních vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Užijete si krásnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem na cestě dlouhé 3 500 m s převýšením 560 m. Vstup na sáňkařskou dráhu není zpoplatněnm provozní doba sáňkařské cesty je od 9 do 16 hodin. Saně si můžete vypůjčit v půjčovně na dolní stanici lanovky. Název "Zvonková cesta" snad pochází právě z dob, kdy byly rohačky vybaveny zvonečky, jejichž cinkot oznamoval ostatním návštěvníkům jízdu po této cestě, a tak byl i varováním před nenadálým střetem.


Delší výlety se sáňkami okolo Pece pod Sněžkou

SáněSe sáňkami můžete vyrazit i na delší výlet, skvělé podmínky nabízí středisko Pec pod Sněžkou. Tady můžete využít několik lanovek. Například se lze lanovkou vyvézt na Růžovou horu a poté si užít sjezd přes Růžohorky a Portášky do Pece nebo Velké Úpy. Celkem je to asi 5 km.

Lanovkou vystoupáte také na Hnědý vrch a přes Liščí louku a Lesní boudu sjedete do Pece. Trasa je dlouhá cca 3 km.
 

Dva tipy u Malé Úpy

Malá ÚpaSáňkařský výlet si užijete také po žluté turistické cestě od chaty Jelenka směrem do Horní Malé Úpy. Jedná se o zásobovací cestu, která se upravuje rolbou nebo skútrem. Cesta z Jelenky měří 4 km a končí u hlavní silnice na Pomezní Boudy blízko bývalého vleku Hýbnerka. Trasa má jen několik prudších úseků, celkově však bude sjezd pozvolný.

Druhým tipem je cesta po modré turistické značce od kostela sv. Petra a Pavla v Dolní Malé Úpě, která končí u Spáleného Mlýna. Je to 2 km dlouhá lyžařská cesta, kterou využívají jak sáňkaři, tak běžkaři i pěší turisté. Pravidelně ji projíždí skútr nebo rolba. Nejblíže vás k trase přiblíží skibus, který jede k chatě Moravanka.
Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně

Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně

Jízda na nejdelší osvětlené sáňkařské dráze v ČR, to jsou vaše jedinečné zážitky na sněhu. Dráha se nachází ve Špindlerově Mlýně a při jejím zdolávání si užijete bezmála 3 kilometry jízdy na saních s převýšením až 400 metrů.

Sáňkařská dráha ve Smržovce

Sáňkařská dráha ve Smržovce

Ve Smržovce byla již v roce 1912 vybudovaná první sáňkařská dráha. Současná závodní dráha pochází z let 1972 – 1975. Je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m, raritou je kruhová 400° zatáčka.

Horská turistická bouda Jelenka

Horská turistická bouda Jelenka

Horská bouda Jelenka leží v nadmořské výšce 1263 mnm na hlavním krkonošském hřebeni na křižovatce turistických cest mezi Pomezními boudami a Sněžkou.

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy, založené pravděpodobně kolem roku 1634, jsou nejsevernější částí rekreačního střediska Malá Úpa. Leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem.

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice – Smržovka

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice – Smržovka

Na čtyřkilometrovou přírodní sáňkařskou dráhu se můžete vydat v Jizerských horách. Vede lesy a po obecních cestách od rozhledny Černá Studnice až dolů do Smržovky.

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších

Horská bouda Růžohorky byla postavena v roce 1903 jako hostinský podnik s původním názvem Leischnerovy boudy. Sloužila stejně jako dnes k občerstvení turistů při cestě na Sněžku z Pece pod Sněžkou nebo Velké Úpy.

Lanová dráha Velká Úpa – Portášky

Lanová dráha Velká Úpa – Portášky

Z Velké Úpy vede tradiční trasa na Sněžku, kudy horští nosiči zásobovali nejvyšší českou horu po staletí. Vyzkoušejte ji a zkraťte si cestu na hřebeny díky lanovce Portášky. U její horní stanice najdete Herní krajinu Pecka. Je tu i půjčovna koloběžek.

Další aktuality

Africké a lví safari ve Dvoře Králové pomalu končí letní sezonu

Letní sezona v Zoo Dvůr Králové bude pomalu u konce a návštěvníci tak mají poslední možnost vyrazit za africkými zvířaty anebo na večerní safari. Otevřeno bude už jen do neděle 1. října! Lístky můžete zakoupit na pokladně u vjezdu do safari, nástupní místo je u Restaurantu Kibo.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Zámek Karlova Koruna oslaví rovných 300 let!

V areálu zámku Karlova Koruna se v sobotu 16. září bude konat velká oslava. Uplyne totiž přesně 300 let od doby, kdy byl tento krásný zámek slavnostně dostavěn. Můžete se těšit na degustaci italských vín a food festival s chutí Itálie, výstavu o architektovi Santinim Aichelovi, prohlídky jízdárny, otevření nového zámeckého vinného sklípku a samozřejmě také zámecké prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech se vrací ke kořenům

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní 19. ročník se koná v pátek 15. a v sobotu 16. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, horse show Haraldos, tradiční řemesla, dožínkové tržiště, farmářské stánky, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Barokní sochy M. B. Brauna na zámcích, v zahradách a zámeckých parcích

Štědrost s rohem hojnosti, upřímnost se srdcem na dlani, moudrost se třemi tvářemi či pohostinnost s plným pohárem: znáte je? Jistě, to jsou čtyři z kamenných Ctností aneb barokních plastik Matyáše Bernarda Brauna, které stojí v Kuksu a z teras před Hospitálem shlížejí do labského údolí. Znáte tak dobře i další Braunovy sochy?
Královéhradecký kraj | Památky

Objevte Kladské pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
Královéhradecký kraj | Příroda

Zámek Opočno připravil na Dny evropského kulturního dědictví zajímavou přednášku

Jak je již zvykem, Dny evropského kulturního dědictví se na opočenském zámku nesou v duchu odborně-naučných přednášek. Letos si přijdou na své milovníci historie – zajímavé povídání je na zámku připraveno na sobotu 16. září odpoledne a bude se týkat hrdelního práva v českých dějinách.
Královéhradecký kraj | Památky

Jičín se opět stane městem pohádky

Kulturní festival a svátek dětí i dospělých ovládne od 13. do 17. září Jičín! Podtitul 32. ročníku zní Pohádkové oKouzlení. Během pěti dní se chystají hry v centru města, velká herna pro děti na Valdštejnově náměstí, tradiční dílny v centru města, čtení ve farské zahradě, divadla, páteční a sobotní program v parku i tradiční průvod se světýlky.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Věda a historie není nuda: 16. září, den objevení Rukopisu královédvorského

Málokterá událost poznamenala české dějiny tak jako objevení několika středověkých rukopisů v čele s Rukopisem královédvorským a Rukopisem zelenohorským. Podivných nálezů ale bylo víc, dodnes zaměstnávají historiky a další vědce, a hlavně i po více než 200 letech rozdělují společnost na jejich zastánce a odpůrce. Pojďme si starý spor a historii rukopisů zmapovat s Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Památky