!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Železniční depozitář NTM Chomutov zve na výstavu a jízdy vozem Komarek
Železniční depozitář NTM Chomutov zve na výstavu a jízdy vozem Komarek
"> "> ">
Památky

Železniční depozitář NTM Chomutov zve na výstavu a jízdy vozem Komarek

Vydáno 2. října 2020
Při příležitosti oslav výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku připravilo muzeum v Železničním depozitáři NTM Chomutov výstavu „Chomutov ve století páry“. O víkendu 3. a 4. října 2020 oslavy výročí doprovodí jízdy parního motorového vozu Komarek z roku 1903, který bude vozit návštěvníky depozitáře v jeho areálu.
Depo ChomutovV Železničním depozitáři NTM Chomutov si mohou návštěvníci prohlédnou vzácná vozidla ze sbírky NTM, která jsou přímo spojena s historií železnice na Chomutovsku. Vyhlídkový salonní vůz Ústecko-teplické dráhy byl vyroben na zakázku bývalé Ústecko-teplické dráhy společností F. Ringhoffera v roce 1900 a využíván byl pro jízdy vedoucích představitelů společnosti, významných hostů a k inspekčním účelům. S historií Ústecko-teplické dráhy je pevně svázán i další cenný exponát – parní lokomotiva Donnersberg (ex ATE IIIa.18, ČSD 322.302), kterou tato společnost zakoupila u lokomotivky Hartmann v Saské Kamenici již v roce 1870, což z ní činí druhou nejstarší dochovanou lokomotivu v České republice.

Výstavu „Chomutov ve století páry“ připravilo NTM ve spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově a Oblastním muzeem a galerií v Mostě při příležitosti oslav výročí „150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku“ Výstava prostřednictvím textových panelů, dobových fotografií a vybraných exponátů představí Chomutov jako významný železniční uzel, kterým byl už od sedmdesátých let 19. století.
 

Po areálu v Chomutově vás sveze Komarek

vlak KomarekParní motorový vůz M 124.001 Komarek bude vozit zájemce v areálu Železničního depozitářeChomutově o víkendu 3. a 4. října 2020 každou hodinu od 10:00 do 16:00 hodin. Jízdenka pro návštěvníky depozitáře v hodnotě 20 Kč bude prodávána ve voze.

Parní motorový vůz M 124.001 Komarek byl vyroben v roce 1903 v Ringhofferově vagonce na Smíchově. Jedná se o jeden z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky NTM, který spojuje v jednom vozidle lokomotivu a osobní vagon, a jako jediný vůz tohoto typu z našich tratí se dochoval dodnes. Jeho význam překračuje hranice České republiky. Vůz Komarek byl po náročné rekonstrukci v roce 2016 zprovozněn.
Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz M 124.001 Komarek byl vyroben v roce 1903 v Ringhofferově vagonce na Smíchově. Jedná se o jeden z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky NTM, který spojuje v jednom vozidle lokomotivu a osobní vagon, a jako jediný vůz tohoto typu z našich tratí se dochoval dodnes. Jeho význam překračuje hranice České republiky. Vůz Komarek byl po náročné rekonstrukci v roce 2016 zprovozněn.

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Výstava Chomutov ve století páry

5.6.
1.11.
Výstava Chomutov ve století páry

Výstava Národního technického muzea v Železničním depozitáři Chomutov připomíná 150. výročí železnice v Chomutově a na Chomutovsku a seznamuje návštěvníka prostřednictvím textů a historických fotografií s nesmírně zajímavou historií železniční dopravy v tomto kraji.

Další aktuality

24.10.
2020
Udělejte si vycházku k Bratrským oltářům u České Kamenice

Udělejte si vycházku k Bratrským oltářům u České Kamenice

Severozápadní Čechy | Památky
12.10.
2020
#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem

#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem

Severozápadní Čechy | Životní styl
10.10.
2020
#světovéČesko a mramorový benátský kostel v Dubí

#světovéČesko a mramorový benátský kostel v Dubí

Severozápadní Čechy | Památky