Úvod > Aktuality > Závody pro 8 až 40 (a více) psích tlapek a dvě až čtyři lidské nohy
Závody pro 8 až 40 (a více) psích tlapek a dvě až čtyři lidské nohy
"> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Závody pro 8 až 40 (a více) psích tlapek a dvě až čtyři lidské nohy

  • Vydáno14. ledna 2019
Pokud jste závody psích spřežení nikdy neviděli na vlastní oči, věřte, že je to atraktivní podívaná. A když navíc přeje počasí a všechno se odehrává na čistém bílém sněhu, je to radost dvojnásobná. Na známé české závody a také do míst, kde si mushing můžete vyzkoušet, vás zve portál Kudy z nudy.
Mushing aneb závody psích spřežení možná znáte jen z dobrodružných knížek Jacka Londona, ale je to sport jako každý jiný. Závodí se v několika kategoriích, někdy na sněhu, někdy bez něj, chybí jen  obvyklé dramatické a drsné filmové zápletky.
 

Saňové závody psích spřežení v Broumově

psi a spřeženíSvaz sportu psích spřežení Musher Club "Metuje" Červený Kostelec pořádá od 19. do 20. ledna 2019 v Janovičkách u Broumova o víkendu 17. ročník zimních saňových závodů psích spřežení Janovičky. Závod je součástí Mistrovství České republiky zimních saňových závodů psích spřežení.

Trať je dlouhá 32,3 km, vede po lesních cestách s převýšením v krásném prostředí Javořích hor a území Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.
 

Šediváčkův long přes Orlické hory

Na lidské i psí účastníky závodu Šediváčkův long čeká od úterý 22. ledna do soboty 26. ledna přibližně 220 kilometrů dlouhá trať a 300 km dlouhá pětietapová trať, kličkující po údolích i po hřebenech Orlických hor. Jde o jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě a nejdelší závod v České republice. Je extrémní i převýšením – spřežení nastoupají během závodu více než 7500 metrů.

Pro výlet na závody je ideální závěrečná sobotní etapa, ovšem pokud chcete vidět ranní přípravu musherů a bikerů, musíte si pořádně přivstat – ta totiž začne u chaty Bedřichovka v Orlickém Záhoří už kolem páté šesté hodiny ranní. Startuje se v 7:00 hodin a závodníci zamíří na Pěticestí, traverzem pod hlavním hřebenem k Luisinu údolí a pak do cíle k chatě Kristýna v osadě Jedlová.

Šediváčkův long se letos jede podvacátétřetí – nepočítáme-li nultý ročník – a není to jen jeden z nejtěžších závodů, ale také závod mimořádně oblíbený; opakovaně sem jezdí desítky závodníků ze dvanácti států. Slavnostní zahájení s představením závodníků a zábavným programem pro děti proběhne v úterý 22. ledna od 17:00 hodin u chaty Kristýna. Během čtyř dnů musí závodníci alespoň jednou povinně přenocovat na sněhu – a právě zimní bivak uvidíte v sobotu ráno u Bedřichovky. Nejhezčí pohledy na spřežení pak nabízejí zejména úseky na hřebenech Orlických hor mezi Šerlichem a Pěticestím a pak v okolí kostela sv. Matouše v Jedlové.
 

Ledová jízda v Krkonoších

Letos se v Dolním Dvoře nedaleko Pece pod Sněžkou koná již 27. ročník závodu Ledová jízda, který jeho zakladatel Radek Havrda pořádá jako memoriál polárníka Václava Vojtěcha. Jede se od soboty 9. února do pondělí 11. února a jeho účastníci před sebou mají téměř 150 kilometrů a více než 5 000 výškových metrů. Ovšem pozor, je tu jedna zápletka: družstvo totiž netvoří jen musher a devět až deset psů, ale také lyžař. Ten se občas nechá táhnout spřežením, občas klouže vedle něj anebo pomáhá musherovi. Trasa po Krkonoších je sice rozdělená do několika dnů, ale týmy si veškeré vybavení vezou s sebou a mezi etapami přespávají ve volné přírodě ve stanu.

ledová jízda krkonošeStartuje se v sobotu 9. února ve Ski areálu Family v Dolním Dvoře, horské obci mezi Vrchlabím a Pecí pod Sněžkou, a hned první etapa je noční. Začátek je drsný a divácky atraktivní: startuje totiž všech třicet spřežení a 290 psů najednou, a závodníci vzápětí začnou prudce stoupat vzhůru po osvětlené sjezdové trati. Na stejném místě také závod o dva dny později, v pondělí 11. února v odpoledních hodinách, končí.