Úvod > Aktuality > Význačná díla ze sbírky Jana a Medy Mládkových nově na zámku v Moravském Krumlově
Prostory zámku v Moravském Krumlove se konecne dockaly obnovy
"> Prostory zámku v Moravském Krumlove se konecne dockaly obnovy
Památky

Význačná díla ze sbírky Jana a Medy Mládkových nově na zámku v Moravském Krumlově

  • Vydáno5. července 2015
Zámek v Moravském Krumlově otevřel novou stálou expozici, která představujevýznamná díla ze sbírky Jana a Medy Mládkových. Ve výběru více než šesti desítek prací jsou k vidění díla představitelů českého a středoevropského umění druhé poloviny 20. století. Expozice se bude každý rok mírně obměňovat v souvislosti s dokončováním rekonstrukce zámeckých prostor. V Moravském Krumlově bude k vidění minimálně do konce roku 2017. Výstava zaplnila místa, kde dříve byla vystavena Slovanská epopej. Velkoformátové obrazy Alfonse Muchy se nacházely na zámku zhruba půl století, v roce 2011 se dílo přesunulo do Prahy, které autor epopej věnoval. Výstava je nyní přerušena a bude otevřena až v listopadu 2020.
Návštěvníci zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku si letos budou moci kromě opravených prostor prohlédnout také novou expozici. Museum Kampa ve spolupráci s městem Moravský Krumlov otevřelo v prostorách zámku stálou expozici, která představuje unikátní a významná díla se Sbírky Jana a Medy Mládkových. Ve výběru více než 6 desítek prací najdete díla od klíčových představitelů českého či středoevropského umění 2. poloviny 20. století, jako jsou plastiky Pavla Kolíbala, skleněné sloupy René Roubíčka, plátna Jiřího Sopka, Otakara Slavíka a Jiřího Davida, pozoruhodné látkové koláže Adrieny Šimotové či velkoformátového obrazu nositele Oskara Theodora Pištěka, který se zároveň stal ikonou celé expozice.

Expozice, která se bude každý rok mírně obměňovat, v souvislosti s finalizací rekonstrukce dalších zámeckých prostor, bude v Moravském Krumlově ke shlédnutí minimálně do konce roku 2018.

Sbírka sběratelů a mecenášů umění Jana a Medy Mládkových vznikala několik desetiletí. V roce 2000 Medková věnovala velkou část Praze, která ji umístila do zrekonstruovaných Sovových mlýnů, v nichž vzniklo Museum Kampa. Jan Mládek se vytvoření Musea Kampa ani stálé expozice v Moravském Krumlově nedožil, zemřel v roce 1989.
Zámek Moravský Krumlov

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura