!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Zámek Konopiště chystá speciální prohlídku na počest vévodkyně Žofie

Zámek Konopiště chystá speciální prohlídku na počest vévodkyně Žofie

Vydáno 28. února 2020 Památky
Na výročí narozenin vévodkyně Žofie z Hohenbergu, roz. Chotkové je připravena mimořádná prohlídka západního křídla zámku, kde se nalézaly její soukromé pokoje. Tato část zámku není jindy přístupná pro veřejnost. Návštěvníci si během prohlídky poslechnou krásný příběh lásky arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este k české hraběnce. Prohlídka proběhne 1. března 2020 od 18:00 hodin a je na ni nutná předchozí rezervace.
Zámek KonopištěZámek Konopiště letos připravil v neděli 1. 3. 2020, na výročí narozenin vévodkyně Žofie, večerní prohlídku Žofie Chotková, milovaná žena následníka trůnu v západním křídle, kde se nacházely soukromé pokoje vévodkyně z Hohenbergu, roz. Chotkové. Tato část zámku není jindy přístupná pro veřejnost. Na prohlídku je třeba si zajistit včasnou rezervaci, kterou lze učinit na telefonu 317 721 366 či pomocí emailu konopiste@npu.cz. Prohlídka se koná od 18:00 do 19:30 hodin, vstupné stojí 320 Kč.

Žofie ChotkováHraběnka Žofie Marie Josefína Albína Chotková z Chotkova a Vojnína je známá především sňatkem s arcivévodou a následníkem trůnu Františkem Ferdinanden d’Este. Její smrt, spolu se smrtí jejího chotě, vešla do dějin při sarajevském atentátu. Hraběnka zemřela dne 28. června 1914 při návštěvě města Sarajeva. Byla zasažena kulkou do břicha, která přerušila břišní tepnu a Žofie na místě vykrvácela. Její manžel, František Ferdinand atentátu taktéž podlehl. Pohřeb se konal ve Vídni, bez přítomnosti dětí, kde na Žofiinu rakev byly položeny rukavice a vějíř, jako symbol ženství.
Žofie Chotková - milovaná žena následníka trůnu

Žofie Chotková - milovaná žena následníka trůnu

Večerní prohlídky v západním křídle, kde se nacházely soukromé pokoje vévodkyně Žofie.

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.