Úvod > Aktuality > Zámek Jánský Vrch ožije adventem
Zámek Jánský Vrch ožije adventem
"> "> "> "> ">
Památky

Zámek Jánský Vrch ožije adventem

  • Vydáno29. listopadu 2021
Zámek Jánský Vrch v Javorníku zve každoročně své příznivce na vánočně vyzdobený zámek s doprovodným programem. Letošní Vánoce na zámku připadnou na sobotu 4. a neděli 5. prosince a poté na víkend 11. a 12. prosince 2021. Přijďte si prohlédnout zámek v netradičním hávu.
vánoce javorníkAdvent je čas radostného očekávání. Věřící očekávají příchod Spasitele, děti se těší na dárky a vše, co s vánočními svátky souvisí. Adventní doba má vždy čtyři neděle: první adventní neděle se nazývá železná, následuje neděle bronzová, stříbrná a zlatá. Toto předvánoční obdobní je spojeno s tradičními trhy a jarmarky, vánočními písněmi a koledami a lidovými zvyky a tradicemi.

Tradičně ji oslavují i na zámku Jánský Vrch v Javorníku. Letos sem můžete přijít na adventní prohlídky o víkendech 4. až 5. a 11. až 12. prosince 2021. Seznámíte s vánočními zvyky, tradicemi a výzdobou, ochutnáte tradiční vánoční pokrm a  poslechnete si adventní minikoncert. Prohlídky probíhají od 15:00 do 19:00 hodin.
 
Zámek Jánský Vrch naleznete ve městě Javorníku v nejsevernějším výběžku olomouckého kraje při hranicích s Polskem. Historie zámku je neodmyslitelně spojena s biskupstvím v polské Vratislavi, které objekt a s ním i celé Jesenicko vlastnilo od roku 1348. Interiéry zámku, vybavené většinou původním mobiliářem z 19. století, jsou ukázkou životního stylu a zálib církevní šlechty.
Prohlídkové trasy vás provedou reprezentačními místnostmi s výstavou sbírky dýmek, jedné z největších v ČR, a hospodářským zázemím zámku. Technicko-uměleckou raritou je unikátní dochované plynové osvětlení interiérů i hlavního nádvoří zámku. Hodnotná je také kolekce bytového textilu nacházejícího se v zámku, cenné jsou zejména původní 150 let staré záclony.
Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR

Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR

Zámek nad městem Javorníkem patří k nejzachovalejším objektům tohoto druhu v moravském Slezsku. Při prohlídce oceníte interiérové zařízení s bohatým mobiliářem i umělecké sbírky od renesance po biedermeier.