Úvod > Aktuality > Zámek Jánský Vrch ožije adventem

Zámek Jánský Vrch ožije adventem

Vydáno 26. listopadu 2019 Památky
Zámek Jánský Vrch v Javorníku zve každoročně své příznivce na vánočně vyzdobený zámek s doprovodným programem. Letošní Vánoce na zámku připadnou na sobotu 30. listopadu a neděli 1. prosince a poté na víkend 7. a 8. prosince 2019. Můžete si prohlédnout zámek v netradičním hávu, připraven je také kulturní program na téma vánočních příběhů a pohádek.
vánoce javorníkAdvent je čas radostného očekávání. Věřící očekávají příchod Spasitele, děti se těší na dárky a vše, co s vánočními svátky souvisí. Adventní doba má vždy čtyři neděle: první adventní neděle se nazývá železná, následuje neděle bronzová, stříbrná a zlatá. Toto předvánoční obdobní je spojeno s tradičními trhy a jarmarky, vánočními písněmi a koledami a lidovými zvyky a tradicemi. Rozsvěcují se vánoční stromky, staví se betlémy a pořádají se mnohé kulturní akce, při kterých se lidé scházejí a sdílejí neopakovatelnou vánoční atmosféru. Tradičně ji oslavují i na zámku Jánský Vrch v Javorníku. Letos sem můžete přijít na adventní prohlídky o víkendech 30. 11. a 1. 12. i 7. a 8. 12. 2019.
 
Zámek Jánský Vrch naleznete ve městě Javorníku v nejsevernějším výběžku olomouckého kraje při hranicích s Polskem. Historie zámku je neodmyslitelně spojena s biskupstvím v polské Vratislavi, které objekt a s ním i celé Jesenicko vlastnilo od roku 1348. Interiéry zámku, vybavené většinou původním mobiliářem z 19. století, jsou ukázkou životního stylu a zálib církevní šlechty.
 
Prohlídkové trasy vás provedou reprezentačními místnostmi s výstavou sbírky dýmek, jedné z největších v ČR, a hospodářským zázemím zámku. Technicko-uměleckou raritou je unikátní dochované plynové osvětlení interiérů i hlavního nádvoří zámku. Hodnotná je také kolekce bytového textilu nacházejícího se v zámku, cenné jsou zejména původní 150 let staré záclony.
Zámek Jánský Vrch - největší sbírka dýmek v ČR

Zámek Jánský Vrch - největší sbírka dýmek v ČR

Zámek nad městem Javorníkem patří k nejzachovalejším objektům tohoto druhu v moravském Slezsku. Při prohlídce oceníte interiérové zařízení s bohatým mobiliářem i umělecké sbírky od renesance po biedermeier.

Další aktuality

12.12.
2019
Vánoce na zámku Čechy pod Kosířem si užijete už tento víkend

Vánoce na zámku Čechy pod Kosířem si užijete už tento víkend

Střední Morava a Jeseníky | Památky
5.12.
2019
Zámek Plumlov zve o víkendu na speciální adventní prohlídky

Zámek Plumlov zve o víkendu na speciální adventní prohlídky

Střední Morava a Jeseníky | Památky