Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Jeseníky > Javorník
Javorník
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Javorník

Javorníků je v Česku několik; v tom na Šumavě stojí Klostermannova rozhledna, stejně se jmenuje i vesnice na Horňácku a na kopci Javorníku u Liberce objevíte sportovní areál Obří sud. A pak je tu čtvrtý Javorník, pohraniční město na úpatí Rychlebských hor se zámkem Jánský Vrch.

Co musíte vidět v Javorníku

Dominantou města je zámek Jánský Vrch na skalnatém kopci, jehož dějiny jsou spojené s biskupstvím v polské Vratislavi. To vlastnilo od roku 1348 celé Jesenicko a zámek až do roku 1945 sloužil jako letní sídlo vratislavských biskupů a arcibiskupů. Unikátní jsou zejména původní až dvě stě let staré záclony a sbírka historických dýmek, největší svého druhu ve střední Evropě. Žil zde hudební skladatel Carl Ditters z Dittersdorfu, věnuje se mu jedna z expozic místního muzea.
 

Klášter na konci světa – izolace, internace, integrace

V nedaleké Bílé Vodě, nejsevernější obci českého Slezska, stojí klášter, kam byly po roce 1950 násilně deportovány řádové sestry z celého Československa. V klášteře byla výrobna hostií a sestry působily v regionu jako učitelky, vyučovaly zejména hudbu. Řada z nich je pochována na nedalekém hřbitově, po roce 1989 se mohly vrátit do svých mateřských klášterů. Klášter opět převzal řád piaristů, osudy řádových sester připomíná muzeum.
 

Toulky po Rychlebských horách

Rychlebských horách a jejich podhůří objevíte řadu nádherných přírodních zákoutí, od rozhledny na Borůvkové hoře přes Čertovy kazatelny až po zříceninu hradu Rychleby.  Když od zbytků hradeb, budov a okrouhlé věže sejdete do Račího údolí a budete se vracet k Javorníku, nemůžete minout zrekonstruovanou secesní budovu Tančírny, která během minulých let vstala jako Fénix z popela. Kuriozitou jsou obří stůl a židle na Lánském vrchu mezi obcemi Žulová a Vlčice, viditelné z dalekého okolí.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Prostějov – Plumlov

Běžecká trasa Prostějov – Plumlov

Běžecká trasa Prostějov – Plumlov, Cesty pro zdraví