Úvod > Aktuality > Zámek Děčín otevře novou sezonu v jižních zahradách
Zámek Děčín otevře novou sezonu v jižních zahradách
"> "> ">
Příroda

Zámek Děčín otevře novou sezonu v jižních zahradách

  • Vydáno26. března 2015
Terasové zahrady na jižní straně zámeckého areálu patří mezi nejatraktivnější partie Děčína. Slavnostní odemykání zámeckých zahrad, které bude spojené se zahájením turistické sezony, se uskuteční již v neděli 29. března ve 14 hodin.
Jižní zahrady děčínKe slavnostnímu otevření jižních zahrad, které bude zároveň také symbolickým zahájením nové turistické sezony v Děčíně, dojde v neděli 29. března ve 14:00 hodin a na celé odpoledne až do 18:00 hodin připravili na zámku pestrý program. Na jednotlivých terasách vás pobaví kejklíř či flašinetář, děti si budou moci vyfouknout obří bubliny či se projet na ponících, chybět nebude ani populární malování na obličej. Zájemci si také budou moci vyzkoušet jízdu na elektrokole Dlouhou jízdou. K dispozici bude samozřejmě také občerstvení, kterého se tentokrát ujme nová Zámecká restaurace. K příjemné atmosféře jistě přispěje také vystoupení hudební skupiny Los Pelotudos.

velikonoce467942131.jpgObdobí Velikonoc je na zámku tradičně věnováno především dětem. Již v sobotu 4. dubna začínají oblíbené prohlídky s Černým rytířem. Další program je připraven na velikonoční pondělí 6. dubna. Na odpoledne jsme připravili již tradičně Pohádkovou pomlázku v probouzející se Růžové zahradě. Tentokrát tu bude na děti čekat zámecká komteska, které se po zahradě poztrácela velikonoční vajíčka. Pomohou jí je děti nalézt? Určitě pak na ně čeká sladká odměna. Veselé odpoledne navíc zpestří pohádkové představení o přátelství lesních zvířátek "Nápad Myšky Terezky", v sale terreně jej uvede Divadlo Matěje Kopeckého. Pohádková pomlázka v Růžové zahradě začíná na velikonoční pondělí ve 14:00 hodin.
 

O Jižních zahradách

Jižní zahrady DěčínSoučasná podoba Jižních zahrad je dílem 19. století, kdy na jednotlivých úrovních postupně vznikaly vytápěné skleníky, ve kterých se pěstovaly tropické rostliny. Zdejší zahradnictví dosáhlo brzy mezinárodní proslulosti. Děčín byl například prvním místem na území dnešní České republiky, kde se úspěšně pěstovaly banány. Své největší slávy dosáhly skleníky za působení zahradníka Františka Jossta, který byl zejména mimořádným znalcem orchidejí. Jeho děčínská sbírka patřila mezi nejproslulejší v celé monarchii. Jako jednomu z prvních v Evropě se mu podařilo přivést ke květu Viktorii královskou, největší leknín světa.

Jižní zahrady byly veřejnosti zpřístupněny po dlouhé rekonstrukci v roce 2013 a od té doby fungují v sezónním provozu. Lákají návštěvníky od dubna do října a přes zimu jsou uzavřené. V dubnu a květnu budou otevřené denně od 9 do 18 hodin, vstup se sem neplatí.
Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku.