Úvod > Aktuality > Za vojenskými památkami Králické pevnostní oblasti se můžete vydat také v zimě
Za vojenskými památkami Králické pevnostní oblasti se můžete vydat také v zimě
"> "> "> Vojenské muzeum Králíky má otevreno každý den krome pondelku "> Výlet si mužete také zpestrit procházkou po nekteré z naucných stezek "> Prohlídky podzemní tvrze Hurka probíhají v 11, 13 a 15 hodin
Památky

Za vojenskými památkami Králické pevnostní oblasti se můžete vydat také v zimě

  • Vydáno16. ledna 2022
Dvě největší vojensko-historická muzea v Králické pevnostní oblasti jsou otevřeny milovníkům vojenské historie i v zimním období. Tvrz Hůrku a Vojenské muzeum Králíky můžte navštívit celoročně a tvrz Bouda je od listopadu do dubna zavřena, navštívit jí lze pouze na objednání.

Muzeum KrálíkyV měsících mimo hlavní turistickou sezónu představují vojenské pevnosti a muzeum jednu z vhodných alternativ, kam se vydat na výlet. Vojenské muzeum Králíky má otevřeno každý den kromě pondělků, a to od 10 do 16 hodin. V expoziční hale s plochou 2 400 m2 představuje formou průřezu historii československé a české armády, její spojence a nepřátele v roce 1938, čs. opevnění, 2. světovou válku, historii odboje a okupaci, vojenské osobnosti a problematiku obrany státu. Vstupné do muzea je 140 korun pro dospělého a 100 korun pro děti, studenty a seniory.

Tvrz HůrkaTvrz Hůrka je otevřena každý den kromě pondělků. Prohlídky podzemní tvrze probíhají až do 31. března 2022 v 10, 12 a 14 hodin. Předem objednané skupiny však průvodci samozřejmě provedou i v pondělí. Na výběr je v sezoně pět typů prohlídkových tras, upravených i pro zimní podmínky. Nejkratší trasa má časovou náročnost cca 70 minut, nejdelší pak 360 minut. Na exkurzi se setkáte se vzácnými exponáty: původními posuvnými pancéřovými vraty ve vjezdu, funkčním šikmým výtahem – svážnicí a lokomotivu s vagony úzkorozchodné železnice (z 50. let minulého století). Fandy opevnění první tu čeká jedno velké překvapení – zpřístupněny jsou pozůstatky zkoušek výbušných plynů, prováděných na Hůrce v době okupace. Vstupné do tvrze je 100 Kč pro dospělého, důchodci a studenti zaplatí 90 Kč.
 

Individulání péče na tvrzi Bouda

Tvrz HůrkaTvrz Bouda je přes zimu uzavřena, a to až do dubna 2022. Na tvrzi probíhá údržba, konzervace a v podzemním systému zimuje několik stovek netopýrů.

Využít však můžete individuální prohlídky. V klidné atmosféře, bez čekání a s individuální péčí kvalifikovaného průvodce si můžete objekt detailně prohlédnout. Tato VIP služba je určena jednotlivcům i skupinám. Individuální prohlídky tvrze jsou organizovány pouze na základě písemné objednávky (e-mailem na obě tyto adresy: tvrz@boudamuseum.com a reditel@boudamuseum.com, a to nejméně 5 pracovních dnů předem).


Naučná stezka vám ukáže i další objekty Betonové hranice

Orlické horyVýlet si můžete také zpestřit procházkou po některé z naučných stezek. Zajímavá je například Naučná stezka Betonová hranice. Její začátek a konec leží v obci Mladkov a trasy vedou k Muzeu čs. opevnění – dělostřelecké tvrzi Bouda. Trasa stezky je přístupná také z obcí Lichkov, Těchonín, z Jablonného nad Orlicí a od Kramářovy chaty na Suchém vrchu. Stezka je vedena po turistických značených trasách a měří 15 km. Na stezce lze zhlédnout řadu objektů lehkého i těžkého opevnění a mnohé pozůstatky dělostřeleckých a ženijních zkoušek pevnostních objektů. Některé z nich jsou unikátní v rámci moderních evropských pevnostních systémů 20. století.

Naučná stezka vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Propojuje Velké náměstí v Králíkách s Muzeem opevnění – dělostřeleckou tvrzí Hůrka, prochází kolem bojových objektů této tvrze, vede k Vojenskému muzeu Králíky a k Muzeu čs. opevnění z let 1935–1938 – pěchotnímu srubu K – S 14 "U cihelny". Nástup na trasu vybavenou desítkou informačních tabulí o čs. opevnění je u všech muzeí i na Velkém náměstí v Králíkách.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice mapuje a propojuje Muzeum čs. opevnění – dělostřeleckou tvrz Bouda s Muzeem Vysoký kámen a po odbočce také s nedalekým Vojenským muzeem Lichkov. Stezka začíná u nádraží v Mladkově, je vedena po turistických značených trasách a měří 15 km.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.