Úvod > Aktuality > Za kulturou, Karlem IV. i na středověké hody do Zbirohu
Za kulturou, Karlem IV. i na středověké hody do Zbirohu
">
Památky

Za kulturou, Karlem IV. i na středověké hody do Zbirohu

  • Vydáno18. července 2016
Zámek Zbiroh neslouží veřejnosti nikterak dlouho. V minulosti tudy sice kráčely dějiny, ale nikdy se netýkaly obyčejných lidí. Až od roku 2005, kdy byl kompletně rekonstruován, slouží jako centrum oddechu, ale i aktivní rekreace a zábavy. To vše v krásné krajině na pomezí Křivoklátska a Brdských lesů. V letošním roce hrad nabízí speciální okruh věnovaný Karlu IV. Návštěvníci si prohlédnou původní gotické části hradu, nahlédnou do královských komnat středověkého paláce, uvidí nejeden vzácný exponát z doby Lucemburků a celý okruh bude korunovat návštěva kaple, kterou využíval Karel IV. se svou manželkou Blankou z Valois k soukromým modlitbám.
Zámek Zbiroh leží na Plzeňsku, avšak pouhých pár desítek minut autem od Prahy. Díky dobré dostupnosti a možnosti kvalitního ubytování je ideálním výchozím bodem pro nejrůznější aktivity v okolní přírodě. Zdejší ubytovací prostory se přitom hodí pro rodinný výlet, svatbu nebo firemní akci. Kapacita zámeckého hotelu je 55 kvalitně vybavených pokojů. Co se týče kulturního vyžití, můžete začít prohlídkami zámku. Návštěvníkům jsou k dispozici dva okruhy. Další zajímavostí je jistě muzeum básníka Josefa Václava Sládka, který se zde narodil. Okolí zámku nabízí návštěvníkům četné cyklostezky nebo lanové centrum, které ocení nejen děti, ale také pořadatelé teambuildingových akcí.


Kde i císař Rudolf sobě by odpočinul

Ať už den strávíte jakkoli, je jisté, že nakonec stejně dostanete hlad. Od toho tu  Krčma U Rudolfovy kratochvíle (císař Rudolf zámek Zbiroh skutečně vlastnil), ve které můžete zažít historickou hostinu – a to doslova. Skutečnou chloubou zámecké krčmy je gotická hodovní síň velká jak pro celý regiment mušketýrů. Často je využívána pro nejrůznější oslavy. Ale vzhůru již k tabuli hodovní!   Jídelní lístek je psán historickou češtinou, což návštěvníka nejen zaujme, ale také náramně pobaví. Hodování můžete zahájit např. staročeskou pivní polévkou, která je zdejší specialitou a dozajista s ní budete spokojeni.

Hory masa, hory masa…
Jednu historickou hodnotu dodržují v zámecké krčně skutečně dokonale – maso je to hlavní, zelenina pak pro obyčejné lidi, kteří nemají na pořádnou flákotu. Proto neváhejte a dejte si cokoli z masitých pokrmů. „Zámecká kachnička s houbami a lanýži v hliněném pekáči pečená s bylinkovým knedlíkem a kedlubnovým zelím k pochutnání stvořená“ je něco, pro co stojí za to žít (tedy zejména kachna samotná).
 

Kde Alfons Mucha maloval

Na závěr jsme si nechali studnu, která je nejhlubší v Evropě a měří 163 metrů. Pokud vám však „díra v zemi“ přijde příliš obyčejná a toužíte po duchovnějších zážitcích, navštivte zámeckou kapli s freskami ze 14. století nebo expozici fotografií Alfonse Muchy včetně sálu, v němž Mucha stvořil na počátku století své nejvýznamnější dílo – Slovanskou epopej. Nalezne zde i originál Muchou malované opony a další artefakty týkající se světoznámého malíře.
Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh nabízí svým hostům nezapomenutelné chvíle plné romantiky a historie. Komnaty navozují atmosféru jako samotný zámek, který je opředen historií napříč staletími.

Zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle na zámku Zbiroh

Zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle na zámku Zbiroh

Dopřejte si staročeské speciality ve zbirožské zámecké krčmě s dobovou atmosférou, interiérem a nabídkou originálních pokrmů.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.