Úvod > Aktuality > Za kulturou, Karlem IV. i na středověké hody do Zbirohu
Památky

Za kulturou, Karlem IV. i na středověké hody do Zbirohu

  • Vydáno18. července 2016
Zámek Zbiroh neslouží veřejnosti nikterak dlouho. V minulosti tudy sice kráčely dějiny, ale nikdy se netýkaly obyčejných lidí. Až od roku 2005, kdy byl kompletně rekonstruován, slouží jako centrum oddechu, ale i aktivní rekreace a zábavy. To vše v krásné krajině na pomezí Křivoklátska a Brdských lesů. V letošním roce hrad nabízí speciální okruh věnovaný Karlu IV. Návštěvníci si prohlédnou původní gotické části hradu, nahlédnou do královských komnat středověkého paláce, uvidí nejeden vzácný exponát z doby Lucemburků a celý okruh bude korunovat návštěva kaple, kterou využíval Karel IV. se svou manželkou Blankou z Valois k soukromým modlitbám.
Zámek Zbiroh leží na Plzeňsku, avšak pouhých pár desítek minut autem od Prahy. Díky dobré dostupnosti a možnosti kvalitního ubytování je ideálním výchozím bodem pro nejrůznější aktivity v okolní přírodě. Zdejší ubytovací prostory se přitom hodí pro rodinný výlet, svatbu nebo firemní akci. Kapacita zámeckého hotelu je 55 kvalitně vybavených pokojů. Co se týče kulturního vyžití, můžete začít prohlídkami zámku. Návštěvníkům jsou k dispozici dva okruhy. Další zajímavostí je jistě muzeum básníka Josefa Václava Sládka, který se zde narodil. Okolí zámku nabízí návštěvníkům četné cyklostezky nebo lanové centrum, které ocení nejen děti, ale také pořadatelé teambuildingových akcí.


Kde i císař Rudolf sobě by odpočinul

Ať už den strávíte jakkoli, je jisté, že nakonec stejně dostanete hlad. Od toho tu  Krčma U Rudolfovy kratochvíle (císař Rudolf zámek Zbiroh skutečně vlastnil), ve které můžete zažít historickou hostinu – a to doslova. Skutečnou chloubou zámecké krčmy je gotická hodovní síň velká jak pro celý regiment mušketýrů. Často je využívána pro nejrůznější oslavy. Ale vzhůru již k tabuli hodovní!   Jídelní lístek je psán historickou češtinou, což návštěvníka nejen zaujme, ale také náramně pobaví. Hodování můžete zahájit např. staročeskou pivní polévkou, která je zdejší specialitou a dozajista s ní budete spokojeni.

Hory masa, hory masa…
Jednu historickou hodnotu dodržují v zámecké krčně skutečně dokonale – maso je to hlavní, zelenina pak pro obyčejné lidi, kteří nemají na pořádnou flákotu. Proto neváhejte a dejte si cokoli z masitých pokrmů. „Zámecká kachnička s houbami a lanýži v hliněném pekáči pečená s bylinkovým knedlíkem a kedlubnovým zelím k pochutnání stvořená“ je něco, pro co stojí za to žít (tedy zejména kachna samotná).
 

Kde Alfons Mucha maloval

Na závěr jsme si nechali studnu, která je nejhlubší v Evropě a měří 163 metrů. Pokud vám však „díra v zemi“ přijde příliš obyčejná a toužíte po duchovnějších zážitcích, navštivte zámeckou kapli s freskami ze 14. století nebo expozici fotografií Alfonse Muchy včetně sálu, v němž Mucha stvořil na počátku století své nejvýznamnější dílo – Slovanskou epopej. Nalezne zde i originál Muchou malované opony a další artefakty týkající se světoznámého malíře.
Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle na zámku Zbiroh

Zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle na zámku Zbiroh

Dopřejte si staročeské speciality ve zbirožské zámecké krčmě s dobovou atmosférou, interiérem a nabídkou originálních pokrmů.

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh nabízí svým hostům nezapomenutelné chvíle plné romantiky a historie. Komnaty navozují atmosféru jako samotný zámek, který je opředen historií napříč staletími.

Další aktuality

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura

Kalendář 2024: Vodácké sjezdy řek, závody pro veřejnost a další vodácké akce

Milovníci vodní turistiky se každoročně těší na řadu vodáckých akcí, které se pravidelně objevují ve vodáckém kalendáři a přinášejí bohaté zážitky. Jedná se o nejrůznější sjezdy divoké vody při vypouštění přehrad, závody pro širokou vodáckou veřejnost, jimž vévodí seriál otevřených klání nazvaný Český pohár vodáků anebo ekologické aktivity, které spojují příjemné s užitečným, jako je jarní čištění řek. Slavnostní chvíle zažijí vodáci při odemykání či naopak zamykání řek. Počítáte-li se do řad vodáckého národa, tyhle akce prostě nemůžete vynechat!
Plzeňský kraj | Letní sporty

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 23. března a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
Plzeňský kraj | Zážitky