ÚvodAktualityZa kulturou, Karlem IV. i na středověké hody do Zbirohu
Památky

Za kulturou, Karlem IV. i na středověké hody do Zbirohu

  • 18. července 2016
Zámek Zbiroh neslouží veřejnosti nikterak dlouho. V minulosti tudy sice kráčely dějiny, ale nikdy se netýkaly obyčejných lidí. Až od roku 2005, kdy byl kompletně rekonstruován, slouží jako centrum oddechu, ale i aktivní rekreace a zábavy. To vše v krásné krajině na pomezí Křivoklátska a Brdských lesů. V letošním roce hrad nabízí speciální okruh věnovaný Karlu IV. Návštěvníci si prohlédnou původní gotické části hradu, nahlédnou do královských komnat středověkého paláce, uvidí nejeden vzácný exponát z doby Lucemburků a celý okruh bude korunovat návštěva kaple, kterou využíval Karel IV. se svou manželkou Blankou z Valois k soukromým modlitbám.
Zámek Zbiroh leží na Plzeňsku, avšak pouhých pár desítek minut autem od Prahy. Díky dobré dostupnosti a možnosti kvalitního ubytování je ideálním výchozím bodem pro nejrůznější aktivity v okolní přírodě. Zdejší ubytovací prostory se přitom hodí pro rodinný výlet, svatbu nebo firemní akci. Kapacita zámeckého hotelu je 55 kvalitně vybavených pokojů. Co se týče kulturního vyžití, můžete začít prohlídkami zámku. Návštěvníkům jsou k dispozici dva okruhy. Další zajímavostí je jistě muzeum básníka Josefa Václava Sládka, který se zde narodil. Okolí zámku nabízí návštěvníkům četné cyklostezky nebo lanové centrum, které ocení nejen děti, ale také pořadatelé teambuildingových akcí.


Kde i císař Rudolf sobě by odpočinul

Ať už den strávíte jakkoli, je jisté, že nakonec stejně dostanete hlad. Od toho tu  Krčma U Rudolfovy kratochvíle (císař Rudolf zámek Zbiroh skutečně vlastnil), ve které můžete zažít historickou hostinu – a to doslova. Skutečnou chloubou zámecké krčmy je gotická hodovní síň velká jak pro celý regiment mušketýrů. Často je využívána pro nejrůznější oslavy. Ale vzhůru již k tabuli hodovní!   Jídelní lístek je psán historickou češtinou, což návštěvníka nejen zaujme, ale také náramně pobaví. Hodování můžete zahájit např. staročeskou pivní polévkou, která je zdejší specialitou a dozajista s ní budete spokojeni.

Hory masa, hory masa…
Jednu historickou hodnotu dodržují v zámecké krčně skutečně dokonale – maso je to hlavní, zelenina pak pro obyčejné lidi, kteří nemají na pořádnou flákotu. Proto neváhejte a dejte si cokoli z masitých pokrmů. „Zámecká kachnička s houbami a lanýži v hliněném pekáči pečená s bylinkovým knedlíkem a kedlubnovým zelím k pochutnání stvořená“ je něco, pro co stojí za to žít (tedy zejména kachna samotná).
 

Kde Alfons Mucha maloval

Na závěr jsme si nechali studnu, která je nejhlubší v Evropě a měří 163 metrů. Pokud vám však „díra v zemi“ přijde příliš obyčejná a toužíte po duchovnějších zážitcích, navštivte zámeckou kapli s freskami ze 14. století nebo expozici fotografií Alfonse Muchy včetně sálu, v němž Mucha stvořil na počátku století své nejvýznamnější dílo – Slovanskou epopej. Nalezne zde i originál Muchou malované opony a další artefakty týkající se světoznámého malíře.
Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle na zámku Zbiroh Gurmánská turistika

Zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle na zámku Zbiroh

Dopřejte si staročeské speciality ve zbirožské zámecké krčmě s dobovou atmosférou, interiérem a nabídkou originálních pokrmů.

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici Ubytování

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh nabízí svým hostům nezapomenutelné chvíle plné romantiky a historie. Komnaty navozují atmosféru jako samotný zámek, který je opředen historií napříč staletími.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
17. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
11. červenec 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
9. červenec 2024 10:30
Letní sporty, Plzeňský kraj

V šumavském Nebespánu ochutnáte lahůdky francouzské kuchyně

Boutique hotel Nebespán nabízí od 5. do 7. července a 24. až 25. srpna mimořádný kulinářský zážitek – zdejší francouzský šéfkuchař Mikael Rassineux vám těchto dnech připraví nejlepší úpravy mušlí: Moules marinières, Moules à la crème a Soupe dieppoise. Kromě vynikající kuchyně si v Nebespánu můžete dopřát skvělý odpočinek.
4. červenec 2024 9:00
Ubytování, Plzeňský kraj

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: tipy na výlety za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
4. červenec 2024 6:16
Památky, Plzeňský kraj

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, která byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.
3. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Po třech letech se o nastávajícím prodlouženém víkendu postaví bikeři na start mezinárodního podniku v downhillu na šumavském Špičáku. Ve dnech 5. až 7. července 2024 se pojede v pořadí 4. závod šestidílné série iXS Downhill Cupu, kde mohou startovat i jezdci bez licence.
2. červenec 2024 13:50
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 14. července 2024, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
30. červen 2024 18:54
Životní styl, Plzeňský kraj