Úvod > Aktuality > Navštivte běžně nepřístupný Semlerův byt od Adolfa Loose v Plzni
Navštivte běžně nepřístupný Semlerův byt od Adolfa Loose v Plzni
">
Zážitky

Navštivte běžně nepřístupný Semlerův byt od Adolfa Loose v Plzni

  • Vydáno3. května 2019
Každý z interiérů, které v Plzni vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos, se pyšní nejen prvotřídním designem, ale skrývá v sobě také jedinečný příběh. Podobně je tomu také v případě veřejnosti běžně nepřístupného, bývalého bytu továrníka Huga Semlera v Klatovské ulici č.19, který bude mimořádně otevřen v sobotu 4. května 2019.
Loos PlzeňKaždý z interiérů, které v Plzni vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos, se pyšní nejen prvotřídním designem, ale skrývá v sobě také jedinečný příběh. Podobně je tomu také v případě veřejnosti běžně nepřístupného, bývalého bytu továrníka Huga Semlera v Klatovské ulici č. 19, který bude mimořádně otevřen v sobotu 4. května. Z kdysi přepychového bydlení, pro které Loos navrhl překrásný hudební salon obložený mramorem fantastiko, se staly kanceláře. Rodina Huga Semlera byla nucena před druhou světovou válkou uprchnout před nacisty z Čech. V průběhu druhé světové války zde sídlilo místní velitelství wehrmachtu, poté dům využívala Československá armáda. Interiér nebyl doposud rekonstruován, a tak se návštěvníkům otevírá pouze výjimečně.
 
V sobotu 4. května se uskuteční komentované prohlídky v termínech 10:00, 10:45, 11:30, 12:15, 14:00, 14:45, 15:30 a 16:15 hodin. Komentovaná prohlídka trvá 30 minut. Vstupenky v ceně 50 korun je nutné zakoupit předem, a to buď online prostřednictvím webu adolfloosplzen.cz nebo v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky vedle radnice.
 

Kdo byl Hugo Semler?

Byt Hugo SemleraHugo Semler byl významným plzeňským továrníkem, své podnikatelské aktivity zaměřoval na výrobu taženého drátu a drátěného zboží. Firma Semler proslula také jako výrobce kvalitních jehel do gramofonových přehrávačů. Rodina Semlerových obývala dům na dnešní Klatovské třídě

V přízemí se nacházely reprezentativní a úřední prostory firmy. První patro zaujímal rozsáhlý byt podnikatele Semlera a byt ve druhém patře se pronajímal.

Vzhledem k tomu, že objekt doposud nebyl rekonstruován, prohlídky jsou nepřístupné dětem do 12 let. Interiér není bezbariérový, nedoporučujeme proto ani vstup osobám se sníženou schopností pohybu.
Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.