Úvod > Aktuality > Výstava Olbrama Zoubka na Pražském hradě končí již v neděli
Nejvetší retrospektivní výstava sochare Olbrama Zoubka
"> Nejvetší retrospektivní výstava sochare Olbrama Zoubka "> Olbram Zoubek v Jízdárne "> Nejvetší retrospektivní výstava v Jízdárne
Kultura

Výstava Olbrama Zoubka na Pražském hradě končí již v neděli

  • Vydáno28. března 2014
Přes 38 000 lidí navštívilo největší retrospektivní výstavu sochaře Olbrama Zoubka v Jízdárně Pražského hradu. Poslední možnost ji vidět je tento víkend, končí v neděli 30. března v 18 hodin.

Největší retrospektivní výstava sochaře Olbrama ZoubkaVýstava Olbram Zoubek, kterou už zhlédlo přes 38 tisíc lidí, potrvá do neděle. V tento den v 15 hodin je na programu také poslední dílna pro děti.

Právě dílny, rodinné workshopy a také komentované prohlídky – v řadě případů vedené samotným autorem – pravidelně zvyšovaly už tak velký zájem o výstavu, která byla oproti původnímu plánu prodloužena o další čtyři týdny. Dosud nejrozsáhlejší výstava známého českého sochaře se řadí k vůbec nejúspěšnějším výstavám českého umění, které se Jízdárně zatím uskutečnily: rekordní návštěvnost drží výstava Josefa Čapka, na niž v roce 2010 zamířilo přes 73 000 návštěvníků, Karel Malich přilákal v roce 2012 přes 35 000 lidí. Olbram Zoubek s Polanou

Komentované prohlídky se zaměřovaly na jednotlivé sochy, ale nabízejí také pohled do doby, kdy tato díla vznikla. Včetně sochy Jana Palacha, kterou Zoubek vytvořil v roce 1969. Jedním z hlavních témat březnových komentovaných prohlídek bude rodina, která hrála velkou roli jak sochařově životě, tak v jeho tvorbě.

Členové nejbližší rodiny – Zoubkova první manželka sochařka Eva Kmentová, jeho druhá žena Marie a děti Polana, Jasan a Eva – stáli modelem pro několik vystavených soch. Rodina se také podílela na přípravě výstavy: na instalaci spolupracoval syn Jasan, manželka Marie pomáhala s produkcí, dcera Polana je kurátorkou výstavy.

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Barokní průčelí Jízdárny Pražského hradu z konce 17. století tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Pražský hrad ze severní strany, přes Jelení příkop. V polovině 20. století byla Jízdárna adaptována na výstavní síň.