Úvod > Aktuality > Vypravte se na Šumavu za vodopády svatého Wolfganga
Vypravte se na Šumavu za vodopády svatého Wolfganga
"> "> "> "> "> Na Šumavě najdete vodopády svatého Wolfganga "> V nejvyšší části vodopádu je kaskáda, která překonává výšku okolo tří metrů ">
Příroda

Vypravte se na Šumavu za vodopády svatého Wolfganga

  • Vydáno26. března 2022
Vodopády svatého Wolfganga objevíte nedaleko Vyššího Brodu na Šumavě. Nejde však o vodopády v pravém slova smyslu, ale pouze o kaskády přepadávající vody na toku Menší Vltavice. Nejpůsobivější jsou právě v tomto období, na přelomu zimy a jara.
vodopády wolfgangaMalá Vltavice, která pramení v blízkosti hranic, je přítokem Vltavy. Nedaleko Vyššího Brodu tvoří říčka mimořádně vysoké kaskády, které nesou jméno řezenského biskupa. Za skutečný vodopád lze označit pouze některá ramena a stupně horního "vodopádu". Po většinu roku si voda hledá cestu mezi kameny, ale nyní, při větším množství vody proudy přepadávají přes mohutné balvany a Wolfgangovy vodopády jsou tak velmi působivé.

V nejvyšší části vodopádů je kaskáda, která překonává výšku okolo tří metrů na přibližně osmi metrech délky. Po 20 metrech následuje horní vodopád, který je složený ze dvou stupňů a několika ramen. Pod menším spodním vodopádem si můžete užít příjemnou vyhlídku na dřevěné lávce.

Vodopády sv. WolfgangaVodopády jsou jednak krásným místem k odpočinku, ale také vzácnou lokalitou, kde můžete pozorovat například pěvce skorce vodního, který se za kořistí rád potápí, či ledňáčka. V porostech mechů v řečišti žijí zástupci bezobratlých druhů, vzácně zde můžete vidět i raka kamenáče. Zdejší voda je mírně kyselá, v létě se její teplota ve vodopádech pohybuje v rozmezí 8 – 12° C, v zimě může zase klesnout témeř až na bod mrazu.

Vodopády pojmenovali vyšebrodští mniši po sv. Wolfgangovi, který byl v 10. století biskupem v německém Řezně. Pro Němce znamená tato historická postava tolik, jako svatý Václav pro Čechy. Dá se tedy předpokládat, že právě z těch míst se na Vyšebrodsko začalo šířit křesťanství. K vodopádům se dostanete snadno právě z Vyššího Brodu, a to po žluté turistické značce. Z centra města jsou to necelé 2 kilometry. Následovat můžete také trasu Opatské stezky, která vede z vyšebrodského kláštera.
Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259 a dávno už není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál.

Opatská stezka – klášterním lesem po chodníku vyšebrodských opatů

Opatská stezka – klášterním lesem po chodníku vyšebrodských opatů

V pořadí druhá opatská stezka vedoucí od Vyšebrodského kláštera, sleduje nově vyznačenou modrou turistickou značku až nad sousední obec Loučovice.

Vodopády sv. Wolfganga u Vyššího Brodu

Vodopády sv. Wolfganga u Vyššího Brodu

Vodopády svatého Wolfganga se nacházejí na Menší Vltavici nedaleko Vyššího Brodu. Ve skutečnosti se jedná o mimořádně vysoké kaskády. Za skutečný vodopád lze označit pouze některá ramena a stupně horního "vodopádu". K vodopádu se dostanete po Opatské stezce z Vyššího Brodu.

Další aktuality

29.9.
2022
Podzimní výlovy rybníků 2022

Podzimní výlovy rybníků 2022

Jihočeský kraj | Gurmánská turistika