Úvod > Aktuality > Vydejte se za královnou zimních květin do rájeckého zámku
Zážitky

Vydejte se za královnou zimních květin do rájeckého zámku

  • Vydáno22. února 2022
Zámecké interiéry v Rájci nad Svitavou budou od pátku 25. února 2022 vyzdobené kvetoucími keři kamélií a aranžmá z řezaných květin. Výstava „Kamélie a slavnosti života“ bude přístupná do neděle 6. března 2022.
zámek rájecLetošní rájecká výstava kamélií představí významné rodinné události původních aristokratických majitelů, rodu Salm-Reifferscheidt. Kvetoucí keře kamélií a aranžmá z živých květů doplní osobní sbírkové předměty upomínající na narození dětí, blahopřání ke křtu, ocenění pracovních úspěchů, nebo životních jubileí, z nichž nejedno doprovázely květiny. Výstava „Kamélie a slavnosti života“ je přístupná od 25. 2. do 6. 3. 2022 vždy od 9:00 do 15:00 hodin (kromě pondělí), a to v režimu: o sobotách a nedělích volně s tištěným průvodcem a doprovodu kustodů, v pracovní dny ve skupinách s průvodcem.
 
zámek rájecPo dobu výstavy „Kamélie a slavnosti života“ na státním zámku Rájec nad Svitavou jsou od 25. 2. do 6. 3. 2022 otevřeny návštěvníkům rovněž zámecké skleníky, a to každý výstavní den (s výjimkou pondělí 28. 2. 2022) od 9:00 do 15:00 hodin. Vstupenka na výstavu platí rovněž jako vstupenka do zámeckých skleníků, nikoli naopak. Přístup do zahrady je hlavní branou z ulice Blanenská. Během návštěvy skleníků lze zakoupit vybrané druhy kamélií.   

Po celou dobu návštěvy zámeckých interiérů i zámeckých skleníků je nutné dodržovat všechna aktuální opatření proti šíření COVID-19 – bezpečné rozestupy, používání respirátorů a roušek, desinfekce rukou.
 

Největší sbírka kamélií v České republice

Sbírání kamélií bylo v 19. století zábavou šlechty ale i představitelů jiných majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky nebo byly kvetoucí rostliny používány k výzdobě zimních zahrad. Jedinečným dokladem slavné éry kamélií je sbírka udržovaná v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou. Jejím základem jsou matečné rostliny přivezené roku 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. V zámeckém skleníku tak můžete od začátku února až do konce března obdivovat největší sbírku kamélií v České republice, čítající okolo 300 odrůd. Jestliže  sami kamélie pěstujete, určitě vám přijde vhod také odborná konzultace se specialistou.
Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

24.2.
5.3.
Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

Zámecké skleníky se sbírkou kamélií.

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou –  Kamélie – grafická inspirace

24.2.
5.3.
Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou – Kamélie – grafická inspirace

Kamélie – grafická inspirace je naplánována na termín 24. února – 5. března 2023.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Další aktuality

V Lednici se o víkendu otevře zámek a zámecký skleník

Od soboty 4. února se na sezonu 2023 opět otevírá zámek Lednice a zámecký skleník. Můžete přijít na zimní prohlídky prvního okruhu anebo se pokochat pohledem na ojedinělou kolekci exotických rostlin, z nichž některé rozkvétají právě teď. Zámek se skleníkem bude přístupný v únoru a březnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky

V pátek se ve Valticích znovu otevře Salon vín

Salon vín České republiky ve Valticích představí už v pátek 3. února široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika