Úvod > Aktuality > Vydejte se za královnou zimních květin do rájeckého zámku
Zážitky

Vydejte se za královnou zimních květin do rájeckého zámku

  • Vydáno21. února 2023
Zámecké interiéry v Rájci nad Svitavou budou od pátku 24. února 2023 vyzdobené kvetoucími keři kamélií a aranžmá z řezaných květin. Výstava „Kamélie – grafická inspirace“ bude přístupná do neděle 5. března 2023.
zámek rájecLetošní rájecká výstava kamélií vyzdobí zámecké interiéry v prvním patře kvetoucími keři a aranžmá z řezaných květin.

Téma letošní rájecké výstavy Kamélie – grafická inspirace představí grafiky, umělecké a uměleckohistorické předměty, jejichž dekor byl inspirován kaméliemi i dalšími cizokrajnými rostlinami. Vedle celé řady předmětů ze sbírek rájeckého zámku budou k vidění i dochované herbářové listy s kaméliemi ze Státního zámku Kynžvart.

Vše bude zájemcům přístupné od pátku 24. 2. do neděle 5. 3. 2023, vždy od 9:00 do 15:00 hodin, denně mimo pondělí. O sobotách a nedělích volně s tištěným průvodcem za doprovodu kustodů, v pracovní dny se ve skupinách můžete těšit na prohlídku s průvodcem. Výstava je součástí Základního okruhu II. Zámek Rájec upozorňje návštěvníky, že během sobot a nedělí nelze na pokladně zámku platit kartou, ale pouze v hotovosti!
 

Za kaméliemi také do skleníku

zámek rájecPo dobu výstavy „Kamélie – grafická inspirace“ na státním zámku Rájec nad Svitavou jsou od 24. 2. do 5. 3. 2023 otevřeny návštěvníkům rovněž zámecké skleníky, a to každý výstavní den (s výjimkou pondělí 27. 2. 2023) od 9:00 do 15:00 hodin. Vstupenka na zámeckou výstavu platí také jako vstupenka do zámeckých skleníků, nikoli naopak. Přístup do zahrady je hlavní branou z ulice Blanenská. Během návštěvy skleníků lze zakoupit vybrané druhy kamélií.  
 

Největší sbírka kamélií v České republice

Sbírání kamélií bylo v 19. století zábavou šlechty ale i představitelů jiných majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky nebo byly kvetoucí rostliny používány k výzdobě zimních zahrad. Jedinečným dokladem slavné éry kamélií je sbírka udržovaná v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou. Jejím základem jsou matečné rostliny přivezené roku 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. V zámeckém skleníku tak můžete od začátku února až do konce března obdivovat největší sbírku kamélií v České republice, čítající okolo 300 odrůd. Jestliže sami kamélie pěstujete, určitě vám přijde vhod také odborná konzultace se specialistou.
Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou –  Kamélie v královských zahradách 2024

1.3.
10.3.
Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou – Kamélie v královských zahradách 2024

Na zámku v Rájci nad Svitavou rozkvétá největší česká sbírka kamélií. Kvetoucí keře kamélií a aranžmá z živých květů doplní osobní sbírkové předměty. V době konání výstavy je možné zámecké zahradnictví navštívit a zakoupit kamélie a další jarní květiny.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Další aktuality

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky