Úvod > Aktuality > Vydejte se za královnou zimních květin do rájeckého zámku
Vydejte se za královnou zimních květin do rájeckého zámku
"> ">
Zážitky

Vydejte se za královnou zimních květin do rájeckého zámku

Vydáno 27. ledna 2019
Začátek roku patří v Rájci již tradičně výstavám kamélií. A ani rok 2019 není výjimkou. Křehká kvítka těchto ušlechtilých rostlin ozdobí tradičně skleníky i zámek Rájec nad Svitavou, kde má pěstování kamelií dlouhou tradici.
Sbírání kamélií bylo v 19. století zábavou šlechty ale i představitelů jiných majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky nebo byly kvetoucí rostliny používány k výzdobě zimních zahrad.

Jedinečným dokladem slavné éry kamélií je sbírka udržovaná v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou. Jejím základem jsou matečné rostliny přivezené roku 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. V zámeckém skleníku tak můžete od začátku února až do konce března obdivovat největší sbírku kamélií v České republice, čítající okolo 300 odrůd. Jestliže  sami kamélie pěstujete, určitě vám přijde vhod také odborná konzultace se specialistou.
 

V březnu ozdobí kamélie zámecké komnaty

V březnu se královna zimních květin představí v soukromých a hostinských apartmánech prvního patra zámku na výstavě Kamélie 2019. Kvetoucí keře kamélií společně se sakurami a dalšími netradičními i klasickými jarními květinami vyzdobí reprezentační sály v přízemí zámku od 8. do 17. března. V interiérech zámku bude možné vidět staré keře 70letých rostlin kamélií, tak i nově vyšlechtěné odrůdy ze zámeckého zahradnictví.

Také v období výstavy kamélií je možné navštívit i zámecké zahradnictví, kde lze zakoupit rostliny kamélie a další jarní květiny. Zahradnictví nabízí také poradenství.
Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.