Úvod > Co chcete dělat? > Zámecký park v Rájci nad Svitavou
Příroda

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou byl založen už během výstavby samotného zámku v roce 1767. Původně se rozkládal pouze na svahu pod zámkem směřujícím k městečku, ve kterém bylo vybudováno jezírko se zděnou architekturou, nazývané dobovou terminologií "theatrum".

Vlastní zámecký park tvoří tři části:

  • Čestný dvůr ve stylu francouzské zahrady s bazénem, travnatými plochami a květinovými záhony.
  • Park ve svahu pod zámkem, jeho část je narušena stavbou letního kina.
  • Přírodně romantický park s velkou hlavní loukou a rybníkem s vodopádem.

Samotný zámecký park se začal rozvíjet za starohraběte Huga France, který přikoupil k stávající rozloze několik dalších hektarů a zřídil na nich typicky anglický park doplněný kaskádou rybníků, romantickým vodopádem a dnes již neexistujícím tyrolským domem. Součástí zahrady byla také oranžérie na místě dnešního zámeckého zahradnictví.

Po ukončení druhé světové války byl v parku zřízen zajatecký tábor. V parku bylo umístěno asi 20 000 zajatců a během jejich několikaměsíčního pobytu byl park značně poničen. Po vypuknutí epidemie tyfu byl tábor zrušen. Podle pamětníků zůstaly v parku jen stromy, trávníky a keře byly úplně zničeny. V letech 1950 až 1980 byl zámecký park postupně vyčištěn od náletových dřevin, byly obnoveny porosty a dosázeny nové dřeviny. Francouzský Park s partery na čestném dvoře před zámkem byl vytvořen až v 60. letech dvacátého stoleté podle návrhu architekta Břetislava Štorma.

Rajecké kamélie

Pod parkem je zámecké zahradnictví, ve kterém je umístěna jedinečná sbírka kamélií. Sbírání kamélií bylo v 19. století zábavou šlechty ale i představitelů jiných majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky nebo byly kvetoucí rostliny používány k výzdobě zimních zahrad. Jedinečným dokladem slavné éry kamélií je sbírka udržovaná v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou. Jejím základem jsou matečné rostliny přivezené roku 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Současný soubor obsahuje 300 klasických i méně známých odrůd kamélií.

V době největšího květu kamélií, koncem února a začátkem března, se tahle královna zimních květin pravidelně představuje v historických prostorách zámku v Rájci na specializovaných výstavách, které jsou pořádány už od začátku devadesátých let.

Provozovatel

Státní zámek Rájec nad Svitavou

Blanenská 1
679 02 Rájec-Jestřebí
Tel.:
+420 516 432 013
Tel.:
+420 723 398 968
Email:
rajec@brno.npu.cz
WWW:
www.zamekrajec.cz
GPS:
49,410395 16,644320
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

Poznámka:

Zámecký skleník 30 Kč - otevřen v době květu kamélií únor a březen.

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
Kostel Všech Svatých v Rájci – Jestřebí

Kostel Všech Svatých v Rájci – Jestřebí

Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj
Kaple sv. Anny v Rájci – Jestřebí

Kaple sv. Anny v Rájci – Jestřebí

Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj
Pštrosí farma v Doubravici nad Svitavou

Pštrosí farma v Doubravici nad Svitavou

Doubravice nad Svitavou, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí