Úvod > Aktuality > Vydejte se za betlémy a vůní vánočky na zámek do Vizovic

Vydejte se za betlémy a vůní vánočky na zámek do Vizovic

Vydáno 20. prosince 2018 Památky
Zámek Vizovice v závěru roku na pár dní pootevře své brány veřejnosti. V zámecké kapli se můžete prohlédnout již tradiční výstavu betlémů. Prostory kaple budou veřejnosti přístupné od 23. do 28. prosince, vždy mezi 13:30 a 16:30 hod. návštěvníci mohou těšit na překvapení. Ve výstavních prostorách u pokladny zámku se chystá také nová zajímavá výstava Vánočkové Vánoce. K realizaci tohoto projektu požádal zámek o pomoc i veřejnost. Pokud by kdokoliv chtěl k výstavě přispět, může do konce listopadu posílat nebo osobně nosit tradiční či netradiční a hlavně rodinné recepty na vánočky.
Betlémy VizoviceTradiční vánoční zastavení v kapli zámku Vizovice u betlémů a vánočních stromků vzniklo před více než dvaceti lety. Stalo se neodmyslitelnou součástí prožití vánočního času nejenom pro místní obyvatele, ale každoročně si je nenechají ujít lidé ze širokého okolí. Vedle „domácího“ betléma, darovaného zámku rodinou Karla Jančíka z Vizovic, na který se chodí návštěvníci do zámecké kaple dívat každé Vánoce, bude vystaveno dalších 6 betlémů. Přijďte si i vy zapálit světlo k betlému a ozvlášnit tak i své Vánoce. Betlémy budou v kapli vystaveny od 23. do 28. prosince, a to včetně Štědrého dne.

Mimo expozic na zámku stojí za vidění také Vánoční výstava v Galerie Mariette, kde se zde můžete dozvědět, jaké jsou nové trendy ve zdobení stromků, ukázána je zároveň klasická vánoční výzdoba. V předním sále galerie můžete spolu s dětmi obdivovat nejrůznější skleněné postavičky – baňky medvídky, kočky, domečky, Mikuláše, šišky a řadu dalších. Výstavu výhradně českých a moravských vánočních ozdob doplňuje také kuchyňský koutek plný tuzemských vykrajovátek, keramických mís a forem na bábovky, či vánočky.

Letošní novinkou bude výstava Vánočkové Vánoce. K realizaci tohoto projektu požádal zámek o pomoc i veřejnost. Pokud by kdokoliv chtěl k výstavě přispět, může do konce listopadu posílat nebo osobně nosit tradiční či netradiční a hlavně rodinné recepty na vánočky. Součástí výstavy budou i vánočky hotové, pěkně dozlatova upečené, aby si každý mohl naladit chuťové buňky i jejich vůní. Když by tedy byla kterákoliv kuchařka ochotná věnovat zámku kromě receptu i svoji vánočku, budou tvůrci výstavy moc rádi. Vánočky budou součástí instalace starožitných vánočních dekorací ze soukromé sbírky paní Kubáškové. Výstava potrvá 15.– 30. 12. 2018, vždy 13.30-16.30 h.
Zámek Vizovice - bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek Vizovice - bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevřela svou každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.