ÚvodCo chcete dělat?KulturaZámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko
Kultura

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Už přes tři staletí střeží vsetínský zámek a jeho 60 metrů vysoká věž prastarou cestu k beskydským horským průsmykům. Jednu z nejvýznamnějších kulturních památek Zlínského kraje dnes spravuje Muzeum regionu Valašsko a objekt slouží jako místo zajímavého poznání, zábavy i zážitků pro děti i dospělé.

O zámku
Původně renesenační zámek s pozdějšími klasicistními úpravami je díky své poloze nad centrem města hlavní dominantou Vsetína i nedílnou součástí jeho historie. Starodávné komnaty, dobové vybavení a prohlídkové okruhy tady ale nečekejte. Vsetínský zámek je totiž hlavně muzeum se zajímavými stálými expozicemi (viz níže) a výstavami dokumentujícími život a historii na Valašsku z pohledu různých oborů lidského vědění. K hlavním lákadlům patří také vyhlídka z 60 metrů vysoké zámecké věže, Templářský sklípek s rytířskou hernou či akvárium řeky Bečvy s živými rybami.

O muzeu
Muzeum regionu Valašsko zde během roku pořádá řadu tradičních akcí a programů věnovaných lidovým zvykům, tradičním obdobím a významným etapám historie. Většina z nich je přitom zaměřena na rodiny s dětmi a vsází nejen na samotné poznání, ale i zážitek, který si odsud návštěvníci odnesou. Důležitou náplní je také edukační činnost. Muzeum regionu Valašsko pořádá nejen na zámku Vsetín, ale i v dalších svých objektech (Hvězdárna Vsetín, Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí, Kostel Nejsv. Trojice ve Valašském Meziříčí a Zámek Lešná u Valašského Meziříčí) různě zaměřené lektorské programy pro školy, projektové dny či vědomostní soutěže. Velmi oblíbené je například i mobilní planetárium, s nimž pracovníci hvězdárny objíždějí nejen po školách v našem regionu.

Velmi aktivní je muzeum i po stránce publikační. Pokud se týká periodik, jeho vlajkovou lodí je časopis Valašsko vlastivědná revue, který vychází dvakrát ročně, a atraktivní formou přibližuje zajímavosti z historie i současnosti našeho regionu. K dalším titulům patří přírodovědné Acta Carpathica Occidentalis či společenskovědní Acta Musealia. Muzeum vydává i různé publikace a další tiskoviny pro odborníky i laickou veřejnost.

Muzeum zároveň spravuje rozsáhlé etnografické, historické a umělecké (i uměleckoprůmyslové) sbírky. V zámku se nachází také veřejnosti přístupná muzejní knihovna zaměřená na odbornou literaturu a regionální tisky.
 
Expozice
Zámecká věž – K hlavním turistickým lákadlům vsetínského zámku patří jeho bezmála 60 metrů vysoká věž, která skýtá úchvatný rozhled na město i okolní kopečky. Otevřena je stejně jako celý zámek denně mimo pondělí od 9 do 17:00 hodin. Cestou na vyhlídku si můžete projít interaktivní expozici Příroda hrou ve věži, v níž si můžete krom jiného prohlédnout i vycpaného medvěda, který před lety řádil v oblasti Horního Vsacka a vysloužil si přezdívku Míša z Brodské.
 
Nebe přírody
 - Poslední patro zámecké věže je zasvěceno astronomii. Kromě velkoformátových fotografií objektů blízkého i vzdáleného vesmíru jsou zde vystaven i vojenský binokulární dalekohled SOMET 12x60. Expozici doplňuje model planetky Emilbřezina či velká otočná mapa severní hvězdné oblohy. Návštěvníci zde naleznou také informace o historii a současnosti vsetínské hvězdárny i s jejím detailním modelem vyrobeným 3D tiskem.
 
Templářský sklípek – Zejména pokud dorazíte s dětmi, rozhodně byste při prohlídce vsetínského zámku neměli vynechat Templářský klípek. Dozvíte se spoustu zajímavostí o rytířích templářského řádu a dokonce si můžete vyzkoušet i jejich zbroj. 
 
Asanace města Vsetína - Expozice Asanace města Vsetína je umístněna na chodbách v patře vsetínského zámku. Zachycuje velké a malé proměny Vsetína za posledních sto let. Na obrazovce kiosku lze shlédnout další historické fotografie města, rozdělené podle městských částí.
 
Galerie majitelů - Na zámeckém schodišti se nachází soubor replik obrazů zachycující majitele zámku od 17. století, je zde i popis jednotlivých rodů vlastnících vsetínské panství. Na obrazovce lze shlédnou krátké medailonky nejvýznamnějších šlechticů spjatých se Vsetínem.
 
Evropské bankovky - Expozice Evropské bankovky aneb Od Marky k Euru je věnována historickým i současným papírovým platidlům, kterými se platilo nebo stále platí na území evropského kontinentu. K vidění je celkem 408 exponátů z 58 zemí, Muzeu regionu Valašsko je zapůjčil známý cestovatel a sběratel JUDr. Libor Bureš.
 
Živá paměť regionu - expozice je rozdělena do několika částí, naleznetu tu například Fenomén ohýbaného nábytku - Expozice představuje výběr z profilového sbírkového fondu muzea a dobovou i současnou produkci bystřické Továrny na ohýbaný nábytek (TON), zapůjčenou přímo od výrobce. Další expozicí je Výroční a rodinné zvyky (o zvykosloví na Valašsku.)- Tato etnografická expozice pojednává o zvykoslovném cyklu v rámci roku i lidského života.

Aktuality

Templářské slavnosti v Muzeu regionu Valašsko

Také letos pro vás Muzeum regionu Valašsko připravuje tradiční Templářské slavnosti, které promění zámek Vsetín a okolí ve středověké ležení s rytířskými souboji, dobovou hudbou a spoustou zábavy i dobrot pro dospělé i děti.
Vsetín, Zlínský kraj

Muzeum stoleté na zámku Vsetín

Proměny vsetínského muzea napříč 100 lety jeho fungování přibližuje velká výroční výstava, která je do konce roku na zámku Vsetín.
Vsetín, Zlínský kraj

Festival Kostek ve Vsetíně

Interaktivní výstava z kostek LEGO® ve Vsetíně. Těšit se můžete na herní koutky, funkční model LEGO festivalu, historické i moderní stavby, obrazové mozaiky, vesnice, dioramata z oblíbených filmových sériích a spousta jiných zajímavých modelů.
Vsetín, Zlínský kraj

Festival Kostek ve Vsetíně

Interaktivní výstava z kostek LEGO® ve Vsetíně. Těšit se můžete na herní koutky, funkční model LEGO festivalu, historické i moderní stavby, obrazové mozaiky, vesnice, dioramata z oblíbených filmových sériích a spousta jiných zajímavých modelů.
Vsetín, Zlínský kraj

Czech Challenge Tour

Czech Challenge Tour dává všem mladým, ale i zkušeným hobby cyklistům možnost zažít atmosféru opravdových cyklistických závodů.
Vsetín, Zlínský kraj

Vsetínské kulturní léto 2024

Letní měsíce přinesou do centra Vsetína opět sérii oblíbených koncertů a letního kina v rámci tradiční akce Vsetínské kulturní léto.
Vsetín, Zlínský kraj

Vsetínské kulturní léto 2024

Letní měsíce přinesou do centra Vsetína opět sérii oblíbených koncertů a letního kina v rámci tradiční akce Vsetínské kulturní léto.
Vsetín, Zlínský kraj

Vsetínské kulturní léto 2024

Letní měsíce přinesou do centra Vsetína opět sérii oblíbených koncertů a letního kina v rámci tradiční akce Vsetínské kulturní léto.
Vsetín, Zlínský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vsetíně

Na jižní straně Horního náměstí ve Vsetíně najdete Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který pochází z doby pobělohorského baroka z roku 1683. Podle data založení se jedná o kostel jediný svého druhu na Vsetínsku.
Vsetín, Zlínský kraj

Horní náměstí ve Vsetíně s nejstaršími vsetínskými stavbami

Horní náměstí ve Vsetíně je tvořeno budovami zámku Vsetín, Staré radnice, hotelu Nová radnice, Maštalisek a Okresního soudu. Jeho součástí jsou také dvě barokní plastiky a kašna.
Vsetín, Zlínský kraj

Městský park Panská zahrada ve Vsetíně

Oblíbeným místem odpočinku obyvatel Vsetína je Panská zahrada, tedy park s rybníčkem. Největší z městských parků je také místem konání kulturních akcí v letních měsících. Panská zahrada je půvabnou relaxační zónou města.
Vsetín, Zlínský kraj

Občanská záložna ve Vsetíně

Vedle hostince Snaha postavil stavitel Urbánek roku 1896 budovu záložny, pro kterou téhož roku jeho přítel Mikuláš Aleš navrhl a rozkreslil sgrafitové výzdoby průčelí. Alšovy kresby na omítku přenesl mistr sgrafitář Josef Bosáček z Plzně.
Vsetín, Zlínský kraj

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.
Vsetín, Zlínský kraj

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna Vsetín je přístupná ve všech ročních obdobích a nabízí velkou škálu programů. Hvězdárna pořádá pravidelná pozorování hvězdné oblohy a slunce.
Vsetín, Zlínský kraj

Kamenná plastika planetky Vsetín na Dolním náměstí

Na Dolním náměstí ve Vsetíně najdete kamennou plastiku planetky, která byla vytvořena podle skutečné planetky Vsetín objevené v roce 1998. Planetka nabízí řadu informací, přístroje zprostředkovávají tepelné hodnoty, vlhkost vzduchu v procentech a barometrický tlak.
Vsetín, Zlínský kraj

Fit4mimi Vsetín – outdoorové cvičení pro těhotné

Chcete se udržet v kondici i během těhotenství? Nechcete přestat sportovat, ale zároveň chcete mít jistotu, že cvičíte správně? Vyzkoušejte speciálně sestavené lekce outdoorového cvičení pro nastávající maminky ve Vsetíně.
Vsetín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Nová radnice Vsetín

Hotel Nová radnice se nachází ve Vsetíně na Horním městě v těsné blízkosti místního klasicistního zámku z počátku 17. století, budovy Staré radnice z první poloviny 18. století a soudu.
Vsetín, Zlínský kraj

U Tří slunečnic – můžete vybírat z nepřeberného množství chutí

Restaurace nabízí jídla tradiční české (moravské) kuchyně i pochoutky ze všech možných koutů světa. Příjemné posezení, kde společně s kabátem odložíte všechny své starosti a necháte se pozvat na cestu do nitra labužníkovy duše.
Vsetín, Zlínský kraj

Restaurace Snaha Vsetín

Stylová restaurace s valašskými specialitami a sálem vhodným pro svatební hostiny, rodinné oslavy, firemní večírky a školení.
Vsetín, Zlínský kraj

Horský hotel na Vsackém Cábu

V centru Vsetínských vrchů najdete turistickou chatu Vsacký Cáb. Chata, dnes Horský hotel Vsacký Cáb, se nachází kousek pod vrcholem hory Cáb (841 m) ve výšce asi 820 m, na důležité křižovatce turistických a cykloturistických tras.
Vsetín, Zlínský kraj

Hotel Magistr v centru Vsetína

Nabízíme ubytování v klidném historickém centru Vsetína. Samozřejmostí je vlastní uzavřené parkoviště přímo u vchodu do hotelu. Příjemné venkovní posezení v teplých měsících roku nabízí letní zahrádka.
Vsetín, Zlínský kraj

Hotel Smetanova

Hotel Smetanova ocení všichni milovníci moderního designu. Má strategickou polohu v centru Vsetín.
Vsetín, Zlínský kraj

Penzion Rozmarýn ve Vsetíně – komfortní ubytování s rodinnou atmosférou

Penzion Rozmarýn nabízí kvalitní ubytování a výbornou kuchyni v útulném rodinném prostředí. Součástí je stylová restaurace s krbem, bar, salonek s TV, krytá letní terasa a zahrada s dětským hřištěm.
Vsetín, Zlínský kraj

U Vychopňů

Starý mlýn se v roce 1884 zalíbil panu Vychopňovi. Vytvořil z něj legendární hostinec a začalo se i vařit, protože „gořalka v létě chladí, v zimě hřeje, ale hladu nezažene“. Oblíbil si to tu také T. G. Masaryk a v roce 1911 ho tady zvolili poslancem do Říšské rady.
Vsetín, Zlínský kraj