Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Vánoční výstava v Betlémské kapli 2022 – Vánoce z papíru vystřižené
Výstavy

Vánoční výstava v Betlémské kapli 2022 – Vánoce z papíru vystřižené

Papír je materiál, který k Vánocům neodmyslitelně patří, i když v minulosti tomu tak vždy nebývalo. Právě originální vystřihovací papírové betlémy představí mimo jiné letošní tradiční Vánoční výstava v Betlémské kapli, která proběhne od 26. 11. 2022 do 2. 1. 2023.
Na letošní vánoční výstavě v Betlémské kapli budete moci obdivovat papírové vystřihovací betlémy.

První papírové vystřihovací betlémy byly v Praze vytištěny na konci 18. století. Byly to dokonalé černobílé rytiny, které se následně kolorovaly, pravděpodobně obdobným způsobem, jakým se barvily svaté obrázky. Zatím se bohužel nepodařilo žádnou tuto původní kolorovanou rytinu betlému vypátrat. Černobílé kopie několika tisků nám ale ze své grafické sbírky zapůjčila k vystavení Královská kanonie premonstrátů na Strahově.
 

Od Mikoláše Alše po reklamu

Prvním významným počinem v této oblasti bylo vydání tří barevných archů betlému od Mikoláše Alše v roce 1902, za dva roky se k nim přidal ještě další arch. Tento betlém je reprintován až do dnešní doby a je také vždy brzy vyprodán. Postupně se přidali další významní malíři, například Josef Lada, Josef Wenig či Marie Fišerová-Kvěchová. Nejvíce betlémů namaloval Vojtěch Kubašta. Je zajímavé, že jeho betlémy směly vycházet i v 60. letech minulého století.

V první polovině 20. století bylo také vydáváno mnoho reklamních betlémů, až to budí dojem, jako by se snad firmy v této činnosti „předháněly“. Daráci z těchto betlémů často nosí Ježíškovi jako dary výrobky příslušných firem. V poslední době se na produkci vystřihovacích betlémů podílí také jednotlivé regiony či profesní a zájmové spolky.

 

Unikátní čtveřice betlémů z Ústeckoorlicka

Velkou tradici u nás mají malované papírové betlémy z Ústeckoorlicka a Třebíčska. Jejich stavění v domácnostech se udržuje až do dnešní doby, přičemž v některých betlémech se vyskytuje i několik tisíc figurek nejrůznějšího stáří a původu, které vycházejí převážně z českých lidových tradic. Ústeckoorlické betlémy mají navíc některé zvláštnosti: nejsou posazeny do zimní krajiny, ale na rozkvetlé louky s pozadím olistěných stromů, a v průběhu svátků se různě přestavují.

Největší zvláštností byl „postní betlém“. Nekonkrétní město se transformuje na Jeruzalém, centrální výjev se odehrává v Getsemanské zahradě. V ní se v úzkostech modlí Kristus, kterému anděl podává kalich. Nedaleko spí apoštolové, zatímco se už blíží jednotka žoldnéřů. Ústeckoorlické muzeum zapůjčilo na výstavu všechny čtyři betlémy: Vánoční, Tříkrálový, Hromniční a Velikonoční (postní), jejichž autorem byl Jiří Knapovský.

 

Skříňový, deskový i papírová krajka

Třebíčské papírové betlémy se vyráběly ve dvou formách: malé skříňové a velké deskové. Terén je na nich skalnatý a figurky mají nádech až do orientální vizáže. Muzeum Vysočiny v Třebíči nám na výstavu zapůjčilo skříňový betlém od Eduarda Charváta. Dále se podařilo zapůjčit několik skříňových třebíčských betlémů ze soukromých sbírek. Na výstavě budou prezentovány ve formě ručně malovaných originálů i jako tištěné reprodukce. Jsme rádi, že budeme moct představit i několik betlémů z unikátní sbírky papírových betlémů, kterou sesbíral, vystříhal a dokonale zkatalogizoval František Karas. Z této kolekce vystavíme většinu betlémů, které namaloval Vojtěch Kubašta. Máme přislíben i unikátní betlém vytvořený technikou papírová krajka od Papírnice Ilony Kunstové.

 

Vánoční ozdoby od dětí i seniorů

Tradiční ukázky lidových řemesel tentokrát obohatíme o tvorbu ručního papíru, kaligrafie, knihařství i o vytváření různých předmětů z papírmaše. Na výstavě bude navíc k vidění mnoho nejrůznějších papírových ozdob a betlémů, které přímo pro ni vytvořily dětské kolektivy od mateřských, základních a středních škol i škol s uměleckým zaměřením až třeba po kolektivy z domovů důchodců. Návštěvníci se mohou těšit i na tradiční setkání řezbářů, krajkářek a dalších řemesel. V průběhu výstavy se pak budou na pódiu střídat nejrůznější soubory i jednotlivci, kteří ještě podtrhnou vánoční atmosféru zpěvem koled a vánočních písní i prezentací vánočních her.

Výstava proběhne od 26. 11. 2022 do 2. 1. 2023. Vernisáž se koná 25. 11. 2022 od 16.30 hod.

Provozovatel

Betlémská kaple

Betlémské náměstí 4
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 604 209 508
Email:
lukavec@seznam.cz
Email:
lukavec.petr@gmai...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.vanocnivystav...
GPS:
50,084345 14,417481
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Vstupné

Cena: 100 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Poznámka:Děti do 90 cm a doprovod školních a jiných větších skupin vstup zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Výstava Cesta kolem světa za 80 dní

Vypravte se do míst ze slavného románu Julese Vernea!
Praha 1, Praha

Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill – výstava v Galerii Jaroslava Fragnera

Galerie Jaroslava Fragnera otevírá výstavu Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill, ve které se zaměřuje na současnou architekturu v historickém kontextu na území České republiky.
Praha 1, Praha

Neznámý fotograf Jaroslav Tkadlec (1851—1927) a jeho cestování Kavkazem

Srdečně zveme na výstavu Neznámý fotograf Jaroslav Tkadlec (1851—1927) a jeho cestování Kavkazem ve Window Gallery (Husova 4, Praha 1).
Praha 1, Praha

Historie Bible

Bible se obecně chápe jako základ křesťanství i židovství. Jako autorita, ke které se obě náboženství odkazují. Nová publikace nakladatelství Kalich, Dějiny Bible od Johna Bartona v překladu Petra Slámy, ukazuje, že vztah obou náboženství k biblickému textu je mnohem komplikovanější.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Praha 1, Praha

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.
Praha 1, Praha

Dům kazatele – místo kde kázal mistr Jan Hus

Dům kazatele vznikl jako obytný objekt pro kazatele působícího při pražské Betlémské kapli a je dáván do souvislosti s osobností mistra Jana Husa, který v kapli kázal v letech 1402 – 1413.
Praha 1, Praha

Zlatá ulice v Praze

Zlatá ulice se svým názvem podobá Zlaté uličce na Pražském hradě. Podle radnice však na rozdíl od ní své jméno dostala skutečně po zlatnících a šperkařích, kteří v minulosti sídlili podél cest k vltavským brodům.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Choco Café U Červené Židle v Praze

Přímo v samém srdci staré Prahy najdete v ulici Liliová sympatickou kavárnu Choco Café U Červené židle, která se honosí podtitulem rodinná čokoládovna. Je to jedno z míst v České republice, které by neměl minout žádný milovník čokolády.
Praha 1, Praha

V Zátiší – stabilní hvězda pražské gastronomie

V Zátiší je tajemství chutí! Dva šéfkuchaři každý den odhalují tajemství nových chutí a s radostí se s hosty dělí o své objevy. Všechny suroviny dostávají V Zátiší dvě dimenze.
Praha 1, Praha

Restaurace Monarch

Restaurace Monarch sídlí v centru Prahy v ulici Na Perštýně. Místo má originální atmosféru a název nese již od svého založení. Nejprve to byl vinný bar, poté gastrobar; stávající restaurace Monarch je v provozu od května roku 2017.
Praha 1, Praha

Pivní muzeum v Husově ulici na Starém Městě pražském

Největší výstava o českém pivu v Praze se nachází v Husově ulici na Satrém Městě. Najdete zde historii a tradice českého pivovarnictví na jednom místě. Užít si můžete také ochutnávku českých piv v jedinečných historických sklepech.
Praha 1, Praha