Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Vánoční výstava v Betlémské kapli 2023 – Skleněné Vánoce
Výstavy

Vánoční výstava v Betlémské kapli 2023 – Skleněné Vánoce

I když bude letos výstava převážně věnována sklu, uvidíte i zvykoslovné předměty i z ostatních materiálů – papír, těsta, kov, textil, kůže, ovčí rouno, dřevo a další přírodniny. I tentokrát bude na výstavě pódium, které bude sloužit dětským souborům k předvádění vánočních her a zpěvu koled.
První vánoční výstavu uspořádal Bonsai klub Praha v roce 1980 v Muzeu Hlavního města Prahy. Od té doby se její konání stalo tradiční událostí, která každoročně přiláká do historického centra Prahy tisíce návštěvníků od nás i ze zahraničí. Hlavní téma výstavy je pokaždé jiné.

Na letošní vánoční výstavě v Betlémské kapli budete moci obdivovat skleněné betlémy. Letošní výstava bude otevřena  od 25.11.2023 do 3.1.2024.
  • denně od 9:00 do 18:00.
  • jen 24.12. a 31.12.2023 od 9:00 do 14:00,  
  • 25.12.2023 a 1.1.2024 bude otevřeno od 13:00 do 18:00

Sklo je materiál, který člověka provází přibližně pět tisíc let. Nepravidelné skleněné korálky náhodně vznikaly už při dávném pálení keramiky. Cesta k řízené tvorbě skla byla ale velmi složitá a ještě hodně dlouhá. Výsledky se však dostavily, když se lidé naučili tavit křemičitý písek, a hlavně když zvládli řídit chladnutí skla.
              
Na výstavě návštěvníkům nastíníme různé způsoby práce se sklem a pokusíme se také naznačit jeho vlastní výrobu.
   
Ukážeme různé druhy vitráží, které vlastně byly původní technikou pro zasklívání oken. Své originální vitráže vystaví manželé Kantovi z Lubence i další tvůrci. Zabrousíme také do problematiky barvení skla, které kvůli své nevyzpytatelnosti a tajemnosti někdy může připomínat až alchymii či detektivku. K mnoha barevným odstínům se lidé dostali zcela  náhodnou cestou. Tato tajemství si skláři často předávali z generace na generaci, a když k přenosu z nějakého důvodu nedošlo, informace se ztratila. Dnes již náhody k nalezení nových barev skel příliš nevedou, protože do pánví plných roztavené skloviny náhodné předměty a materiály tak často nepadají. Vystavíme příklady některých barevných vzorků skel, u kterých uvedeme konkrétní přísady způsobující daný barevný odstín. 

 

Provozovatel

Betlémská kaple

Betlémské náměstí 4
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 604 209 508
Email:
lukavec@seznam.cz
Email:
lukavec.petr@gmai...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.vanocnivystav...
GPS:
50,084345 14,417481
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Vstupné

Cena: 120 Kč

Snížená cena: 60 Kč

Poznámka:Děti do 90 cm a doprovod školních a jiných větších skupin vstup zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Vánoční koncert s koledami

Vánoční sborový koncert s barokními koledami v úpravě J. Krčka, adventními sborovými skladbami a Gloria D dur A. Vivaldiho pro sóla, sbor a orchestr.
Praha 1, Praha

Emil Holub – výstava v Náprstkově muzeu

Není u nás snad větší a známější cestovatelská legenda než Emil Holub. V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur odvypráví až do 31. května 2024 jeho příběh více než 300 sbírkových předmětů.
Praha 1, Praha

Vánoce U Halánků

Tradiční adventní akce nás letos zavede do jižní Afriky!
Praha, Praha

Popel a náprstky

Klub přátel Vojty Náprstka si Vás dovoluje pozvat na přednášku týkající se jedné z největších postav české historie druhé poloviny 19. století. Akce se uskuteční v domě U Halánků, v čítárně knihovny Vojty Náprstka.
Praha 1, Praha

Z Afriky do Evropy, z Evropy do Afriky

Na nádvoří Náprstkova muzea je až do 31. prosince instalována fotografická výstava Z Afriky do Evropy, z Evropy do Afriky, zachycující dobrodružné výpravy Josefa Vágnera i současné snahy o záchranu ohrožených druhů.
Praha 1, Praha

V umění volnost

Bilanční výstava členů výtvarného odboru Umělecké besedy a několika jejich hostů bude připomenutím 160 let trvání nejstaršího českého fungujícího uměleckého spolku.
Praha 1, Praha

Malí pastýři

Program pro rodiny s dětmi v Clam-Gallasově paláci.
Praha 1, Praha

Vánoce pražské šlechty 18. století – deskový betlém v životní velikosti

Přijďte se podívat na deskový betlém v životní velikosti a nechte se vtáhnout do betlémské scény na nádvoří paláce.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Praha 1, Praha

Betlémská beseda

Betlémská beseda je atraktivní propojení všech uměleckých směrů v jednom multikulturním centru.
Praha 1, Praha

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.
Praha 1, Praha

Dům kazatele – místo kde kázal mistr Jan Hus

Dům kazatele vznikl jako obytný objekt pro kazatele působícího při pražské Betlémské kapli a je dáván do souvislosti s osobností mistra Jana Husa, který v kapli kázal v letech 1402 – 1413.
Praha 1, Praha

Zlatá ulice v Praze

Zlatá ulice se svým názvem podobá Zlaté uličce na Pražském hradě. Podle radnice však na rozdíl od ní své jméno dostala skutečně po zlatnících a šperkařích, kteří v minulosti sídlili podél cest k vltavským brodům.
Praha 1, Praha

Socha Viselec od Davida Černého

Socha visí vysoko nad zemí v pražské Husově ulici. Vytvořil jí známý kontroverzní umělec David Černý v roce 1997. Zvláštní socha má představovat vysoké hloubání o možnostech rozhodování. Každý z nás si totiž dokáže řídit vlastní osud tak jako právě zde „visící“ Sigmund.
Praha 1, Praha

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.
Praha 1, Praha

Historický dům U Voříkovských

Dům U Voříkovských je dům čp. 219 na Starém Městě v Praze na rohu Liliové a Zlaté ulice. Dům má malované stropy, nástěnné malby a gotické i barokní sklepy. Dům slouží od podzimu 2017 jako knihovna památkového ústavu.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Choco Café U Červené Židle v Praze

Přímo v samém srdci staré Prahy najdete v ulici Liliová sympatickou kavárnu Choco Café U Červené židle, která se honosí podtitulem rodinná čokoládovna. Je to jedno z míst v České republice, které by neměl minout žádný milovník čokolády.
Praha 1, Praha

V Zátiší – stabilní hvězda pražské gastronomie

V Zátiší je tajemství chutí! Dva šéfkuchaři každý den odhalují tajemství nových chutí a s radostí se s hosty dělí o své objevy. Všechny suroviny dostávají V Zátiší dvě dimenze.
Praha 1, Praha

Restaurace Monarch

Restaurace Monarch sídlí v centru Prahy v ulici Na Perštýně. Místo má originální atmosféru a název nese již od svého založení. Nejprve to byl vinný bar, poté gastrobar; stávající restaurace Monarch je v provozu od května roku 2017.
Praha 1, Praha

Pivní muzeum v Husově ulici na Starém Městě pražském

Největší výstava o českém pivu v Praze se nachází v Husově ulici na Satrém Městě. Najdete zde historii a tradice českého pivovarnictví na jednom místě. Užít si můžete také ochutnávku českých piv v jedinečných historických sklepech.
Praha 1, Praha

Papas bar

Papas bar je kousek Španělska v centru Prahy! Vynikající tapasy a Paella Vás na chvilku přenesou do uliček Španělska, moře Vám sice nedodáme, ale budete se u nás cítit jak na dovolené! Esperamos Papas
Praha 1, Praha

U Fleků – jedinečné pivo a exkurze pivovarského muzea

Restaurace U Fleků je poutním místem pražských a českých pivařů, jedna z nejnavštěvovanějších hospod v naší republice a nepochybně je i nejznámější pražskou hospodou. Dnes je také místem kulinářských zážitků.
Praha 1, Praha

Autentista

Bar v samém srdci Starého města. Nabízí ta nejosobitější naturální vína starého kontinentu a jedinečnou selekci champagne.
Praha, Praha

Dolce Vita Suites Boutique

Hotel Dolce Vita se nachází nedaleko centra města a nabízí 12 rozsáhlých, elegantních apartmá.
Praha 10, Praha