Úvod > Aktuality > Vydejte se do pražské zoo, najdete tam nová mláďata
Vydejte se do pražské zoo, najdete tam nová mláďata
"> "> ">
Příroda

Vydejte se do pražské zoo, najdete tam nová mláďata

  • Vydáno10. prosince 2015
Během listopadu se chovatelé v Zoo Praha radovali hned dvakrát. První listopadový den se narodilo mládě miniaturního kopytníka kančila černavého a těsně před koncem měsíce se zoo rozrostla ještě o mládě zubra. Oba přírůstky jsou k vidění ve svých výbězích.
Mládě kančila černavého, známého též jako kančil balabacký, které mohou návštěvníci pražské zoo v těchto dnech pozorovat v pavilonu Indonéská džungle, zaujme svou miniaturní velikostí. A není se čemu divit, kančilové totiž patří mezi nejmenší kopytníky světa. V dospělosti váží okolo dvou kilogramů a dosahují velikosti králíka.

Malý kančil černavý se v Zoo Praha narodil v neděli 1. listopadu a v Praze se jedná o druhé odchované mládě tohoto druhu. Otec mláděte pochází ze Zoo Wroclaw a matka z Rotterdamu.

Pražská zoo získala první pár kančilů černavých v roce 2011 a prvního úspěšného odchovu se dočkala o dva roky později. Kančil černavý je filipínským endemitem, nachází se pouze na ostrovech Balabak, Bugsuk a Ramos. Patří mezi ohrožené druhy a v rámci Evropy je chová pouhých šest zoologických zahrad.
 

Úspěšný odchov zubrů

Také ve čtvrtek 26. listopadu čekalo na chovatele pražské zoo milé překvapení. Pětiletá samice zubra Božka porodila své první mládě. A o malou samičku se začala okamžitě pečlivě starat. Osušila ji a vstříc každému, kdo by ji chtěl vyrušovat, vysílala výhružné dunivé frkání.

Božka, jak ji chovatelé zkráceně nazývají, pochází z Bratislavy a novorozené tele je jejím prvním. Otcem zubří samičky je tříletý samec Tipito, který do pražské zoo přišel z Tierparku Berlín. Přestože porod trval čtyři hodiny, telátko bylo hned velmi aktivní a už po půl hodině začalo samo pít.
V pražské zoo se první zubr objevil v roce 1948 a ve čtvrtek narozená samička je již 93. přírůstkem. Jméno zatím nemá, ale jisté je, že začínat bude na písmena „PR“. Jména zubrů se totiž odvozují od počátečních písmen chovných stanic, kde se narodili. Zubří samici Božku s dvoutýdenním mládětem mohou návštěvníci pražské zoo vidět v horní části zoo, poblíž rozhledny Obora.
 

Poslední místa večerních prohlídek

Během prosince probíhají v zoo také oblíbené večerní prohlídky. Posledních několik míst je v termínu 12. prosince od 17 a 17:30 hod, takže pokud se chcete podívat, jak se zvířata chovají po setmění, neváhejte a zamluvte si místo! Rezervaci je třeba provést na telefonním čísle 296 112 230.

Zoo Praha je otevřená denně od 9 do 16 hodin, na Stědrý den a na Silvestra je otevírací doba zkrácena do 14 hodin.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.