Úvod > Aktuality > Věznici na Cejlu si prohlédnete do všech koutů díky 3D modelu
Památky

Věznici na Cejlu si prohlédnete do všech koutů díky 3D modelu

  • Vydáno22. května 2021
Letošní 76. výročí osvobození Brna na konci II. světové války dalo vzniknout zajímavému projektu. Ve spolupráci spolku Amerfo, společnosti Panopro, Vojenského historického ústavu Praha a Magistrátu města Brna se zájemcům z řad veřejnosti virtuálně otevřela bývalá věznice na Cejlu. Místo, kde se psala krutá historie dvou zločinných režimů si lze prohlédnout pomocí 3D modelu. Ten poskytuje možnost detailně si celou budovu projít od střechy až po sklep.
káznice na cejluLetos se v rámci 76. výročí osvobození Brna alespoň virtuálně otevřela zájemcům bývalá věznice na Cejlu. Gestapo budovu za druhé světové války využívalo jako věznici pro ženy, pro muže byla vyhrazena věznice v Kounicových kolejích. Věznicí prošly za druhé světové války tisíce žen, některé byly odsouzené za odbojovou činnost svých partnerů. Navíc brněnskou věznicí na Cejlu procházely menší ženské židovské transporty ze zabraných evropských zemí, které směřovaly dále na východ. Brněnská věznice byla také jediná na Moravě, kde zasedaly německé soudy, které vynášely rozsudky trestu smrti stětí hlavy sekerou. Výkon trestu se konal buď na „sekyrárně“ ve Vídni nebo na Pankráci.

vězniceNa rozdíl od běžných prohlídek, v rámci kterých vás průvodce vezme jen do určitých prostor, si lze virtuálně prohlédnout celou budovu od střechy až po sklep. Jedním z nejděsivějších míst jsou cely smrti a temnice – místnosti bez oken, kam byli vězni umisťováni za trest. Prezentaci do budoucna oživí také videa se vzpomínkami pamětníků, kteří Cejlem prošli. Jedná se většinou o ženy, které se na Cejlu ocitly díky gestapu, na některých videích promlouvají ale také muži věznění komunisty v 50. letech. Virtuální prohlídku si můžete prohlédnout na webu panopro.cz/reference/krajska-veznice-brno/.
Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. Otevřeno 365 dní v roce, za každého počasí.

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Káznice na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 až 1956. Až do roku 1786 v ní byl umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1955, kdy byla postavena věznice v Brně -Bohunicích.

Další aktuality

Zámek Slavkov otevře své brány již tuto sobotu

Zámek Slavkov – Austerlitz otevře své brány návštěvníkům 25. března 2023. Letošní sezóna bude ve znamení nových i tradičních akcí, zámek nabídne návštěvníkům zážitky pro rodiny s dětmi, seniory i milovník historie. Ti se mohou letos těšit na Svět kostiček, moravský festival jídla a řemesel, sraz historických aut a motorek anebo již netrpělivě očekávaný koncert Deep Purple a Hollywood Vampires!
Jihomoravský kraj | Památky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

Jaké proměny prožila jižní Morava během posledních třiceti let? Poprvé jsme si například prohlédli unikátní historické vodojemy, Labyrint pod Zelným trhem nebo science centrum Vida! v Brně, Archeopark v Pavlově nebo Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Milovníci vín získali Salon vín ve Valticích a enotéku ve Znojmě, zápisu do UNESCO se dočkala vila Tugendhat a Lednicko-valtický areál. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Jihomoravským krajem rok za rokem!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Jaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou

V Hustopečích nedaleko Břeclavi, v unikátních mandloňových sadech, se během minulého týdne objevily první kvítky. Aktuálně je již polovina sadu v květu! Přírodní raritu střední Evropy tvoří na 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara a kvetou ze všech stromů nejdříve. Přijďte se podívat a užít si první teplé dny spolu s mandloňovou vůní. Slavnosti mandloní a vína se letos konají od 24. do 26. března, ovšem udělat si jarní vycházku za rozkvetlými sady můžete kdykoliv. Cestou k sadům můžete využít i audioprůvodce, který vás nasměruje a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii i současnosti sadů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Hrady a zámky jižní Moravy po zimě opět ožívají

Hrady, zámky a památky ve správě Národního památkového ústavu pomalu zahajují turistickou sezónu. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejzajímavějších míst, kam stojí za to vyrazit na výlet v Jihomoravském kraji.
Jihomoravský kraj | Památky

Groove Brno přiveze na jih Moravy světové hvězdy

Groove Brno je mezinárodní hudební festival, který do jihomoravské metropole přiváží hvězdy soulu, funku a jazzu. Letošní ročník je již šestnáctý. Podívejte se, kdo se letos v jihomoravské metropoli představí.
Jihomoravský kraj | Kultura

Na Havranickém vřesovišti v Podyjí kvetou vzácné koniklece

Havranické vřesoviště po roce opět postupně zaplavují koniklece, které zdejší stráně zabarvují do fialova. Stalo se tak díky koním z anglického Exmooru, které pravidelně spásávají agresivní druhy trav, které původní koniklece dlouhodobě vytlačovaly z tohoto území.
Jihomoravský kraj | Příroda

Na Kamenném vrchu v Brně vykvétají první koniklece

Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde nyní začínají kvést desetitisíce konikleců velkokvětých. Louky se letos začínají barvit do fialova o pár týdnů dříve, než obvykle, a to díky teplejší zimě, která u nás letos panovala. Počet trsů rostliny na Kamenném vrchu dosahuje dosahuje téměř 55 tisíc, čímž vytváří jednu z největších populací koniklece na světě.
Jihomoravský kraj | Příroda

Poznejte sochy v Brně: 10 tipů na nejzajímavější díla moravské metropole

Brno je velmi bohaté na často bizarní sochy, které na tvářích kolemjdoucích vykouzlí potutelný úsměv. V našich tipech vám Kudy z nudy přináší ty nejzajímavější z nich, jako je socha Jošta, brněnský orloj, Edisonovy žárovky anebo bronzový monument Hrachovina. Udělejte si pěknou procházku po městě – některá ze zmíněných soch se může stát jejím zajímavým cílem. Zvídavým turistům pak doporučujeme procházkovou trasu Sochy v Brně.
Jihomoravský kraj | Památky