Úvod > Aktuality > Věž kostela Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech opět ukazuje správný čas
Vež kostela Nejsvetejšího srdce Páne na Vinohradech opet ukazuje správný cas
"> Vež kostela Nejsvetejšího srdce Páne na Vinohradech opet ukazuje správný cas "> Široká hlavní vež se šesti zvony je zakoncena trímetrovou medenou bání se ctyri metry vysokým krížem a dosahuje výšky 42 metru "> V podzemí je prostorná kaple s valenou klenbou, kterou považují soucasní architekti za Plecnikuv nejspirituálnejší prostor
Památky

Věž kostela Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech opět ukazuje správný čas

  • Vydáno1. listopadu 2014
Jedna z předních staveb 20. století v Praze – kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, který prochází řadou oprav zejména v prostoru věže, má opět funkční hodiny a tak největší hodinový ciferník v České republice může opět ukazovat správný čas.
Plečnik Srdce PáněSlovinský architekt Josip Plečnik je v Česku znám především jako architekt Pražského hradu. Kromě toho se však na podobě města podílel i další výraznou stavbou. Jeho kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, který se stal neodmyslitelnou dominantou Vinohrad a součástí panoramatu Prahy, byl vysvěcen roku 1932. Slavný architekt se při jeho projektování inspiroval Noemovou archou.

Široká hlavní věž se šesti zvony je zakončena třímetrovou měděnou bání se čtyři metry vysokým křížem a dosahuje výšky 42 metrů. Věž má rozměrné kulaté okno o průměru 7,6 metru, které zároveň plní funkci hodin. V podzemí je prostorná kaple s valenou klenbou, kterou považují současní architekti za Plečnikův nejspirituálnější prostor.Srdce Páně

Šikmé prostorné rampy vedou na samý vrchol věže kostela. Mezi dvěma prosklenými ciferníky je slyšet, jak motor minutu co minutu rozpochoduje ručičky. Právě letos však bylo třeba hodiny opravit, protože motor se porouchal a bylo nutné jej vyměnit. Nyní jsou na řadě další části věže. Zpevnit je nutno i již zmíněné rampy, které praskají. Kvůli tomu farnost do věže nikoho nepouští, ale ani v budoucnu se s volným přístupem k ciferníku nepočítá. Rampy nebyly totiž projektované a stavěné na dnešní masivní návštěvnost.
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.