Úvod > Aktuality > Ve Zlíně se chystá Dětský festival řemesel
Ve Zlíně se chystá Dětský festival řemesel
"> "> "> "> ">
Zážitky

Ve Zlíně se chystá Dětský festival řemesel

  • Vydáno15. října 2019
O víkendu 19. a 20. října 2019 proběhne ve Zlíně netradiční akce – Dětský festival řemesel. Akce pro rodiny s dětmi se uskuteční ve zlínském zámku od 9:00 do 18:00 hodin. Cílem víkendového programu je představit dětem a mladší generaci nejrůznější manuální profese zábavnou formou, prostřednictvím interaktivních workshopů a dílen, zvýšit tak oblibu jednotlivých oborů a ukázat řemesla jako zajímavou činnost s perspektivou do budoucna.
dítě hřebíkVe Zlíně proběhne první ročník netradiční akce – Dětského festivalu řemesel. Akce pro rodiny s dětmi se uskuteční ve zlínském zámku od 19. do 20. října, od 9 do 18 hodin. Rukodělné dílny doplní prezentace dalších profesí, které jsou v současnosti mimořádně důležité, například IT oborů. Děti si vyzkouší například práce zednické, drátenictví, základy mechanické konstrukce, šití a vyšívání, vaření, obkládání, práci se dřevem, modelářství, návrhářství oděvů, knihtisk a další řemesla.

dítě řemesloKutilství hrálo v Československu před rokem 1989 významnou roli. Spousta dnes běžných výrobků byla pro většinu lidí nedostupná a touha po nich vedla k tomu, že si je kutilové amatérsky vyráběli. Zejména v 70. a 80. létech 20. století platilo okřídlené rčení o zlatých českých ručičkách. Toto je však dnes téměř minulostí. Doba je jiná a je nutné začít s popularizací řemeslné práce už u těch nejmenších dětí. A především – představit je poutavou a zábavnou formou.
 

Stará i mladá řemesla na Dětském festivalu řemesel

festival řemeselNa Dětském festivalu řemesel nebudou chybět také stará řemesla. Pro děti se chystají stanoviště, kde si například namelou mouku, vyzkouší si práci kováře, pomůžou uplést proutěný košík nebo si vyzkouší práci na tkalcovském stavu. Dětského festivalu řemesel se zúčastní také Waldorfská škola. Ruční práce (háčkování, pletení, šití, tkaní) i tradiční řemesla (řezbářství, truhlářství, měditepectví, včelařství aj.) jsou nedílnou součástí výukového plánu waldorfské školy už od první třídy.

Za vzdělávací Lego® kroužky Brick by Brick se na Dětském festivalu řemesel představí povolání stavitele. Přijďte si postavit jeden z několika objektů dle připravených plánů nebo přiložit pár kostiček na jedinečnou stavbu, která bude vytvořena společným úsilím návštěvníků. Pokud by to někomu nestačilo, tak pro něj bude k dispozici „hromada“ Lega pro volnou hru.

dítě řemesloDům dětí a mládeže Astra Zlín představí návštěvníkům své modelářské kroužky. Dětem se představí také nová dílna Kuulna. Jedná se o tým mladých lidí, které chytila za srdce řemeslná práce se dřevem. Nabízí nejen dřevěné konstrukce, bytové doplňky, ale i zakázkovou výrobu podle přání. I když to tak nevypadá, i programování je svého druhu řemeslo. Na Dětský festival řemesel zavítají vývojáři ze zlínské firmy Edhouse, kteří ukáží dětem jak hravou formou, pomocí robotů Edison, programovat. Na Dětském festivalu řemesel se bude dětem věnovat také Kuchařské studio Zlín, které už pátým rokem najdete na Kvítkové ulici. Studio je zaměřeno zejména na akreditované rekvalifikační kurzy pro obor kuchař určené veřejnosti.
Zámek Zlín

Zámek Zlín

Zlín je vlastně stále z historického hlediska nový a mladý. Více jak 95% má své předky jen ve třetí či čtvrté generaci a město má jen pár domů starších sta let, které zůstaly zachovány v původní podobě. Budova zámku se zdmi starými 500 let je jedinou hmotnou spojkou s dávnou minulostí.

Další aktuality