Úvod > Aktuality > Ve skanzenu v Kouřimi zažijete řemeslné pohádkové léto
Ve skanzenu v Kouřimi zažijete řemeslné pohádkové léto
"> "> "> "> ">

Ve skanzenu v Kouřimi zažijete řemeslné pohádkové léto

Vydáno 29. června 2020 Památky
O prázdninových sobotách od 4. července do 15. srpna 2020 představí Muzeum lidových staveb v Kouřimi svým návštěvníkům rozmanitá tradiční řemesla. V malebném prostředí skanzenu se budou číst lidové pohádky s tematikou řemesel, mistři řemesel je budou předvádět a návštěvníci si budou řemesla moci vyzkoušet.


Červencové dílny: hračky ze dřeva, včely a modrotisk

skanzen KouřimOtakar Franěk vyrábí dřevěné hračky a už v sobotu 4. července pomůže malým i velkým s výrobou jejich vlastní v rámci celodenní dílny. Martin Spěváček je nejen muzejním zahradníkem a chovatelem, ale i vášnivým včelařem. Vše o včelách a medu se od něj dozví, kdo přijde v sobotu 11. července. Modrotisk patří k prastarým způsobům barvení tkanin. Směsi potřebné pro jeho výrobu jsou tajemstvím mistrů tohoto řemesla. V sobotu 18. července je v Muzeu lidových staveb Kouřim zahájení Dnů lidové architektury. V rámci bohatého celodenního program vystoupí národopisný soubor Horačky. Dílna dne 25. července, na které si mohou vyrobit vlastní ubrus či tašku, jistě potěší všechny návštěvníky, kteří modrotisk obdivují.

Do 5. července probíhá ve skanzenu výstava Tajemství Svatojánské noci, od 14. července ji pak vystřídá výstava Od Markéty k Matičkám. Průvodci k výstavě rádi poskytnou i výklad.
 

Srpnové soboty: vlna, len i malba na sklo

ovečkaJak proměnit ovčí srst na vlněnou deku či papuče popíše Iva Válková, o chovu ovcí bude mluvit Martin Spěváček 1. srpna. Lenka Limová umí zpracovat len od stonku k niti a celý postup předvede. Jan Lima z upředených nití na tkalcovském stavu utká látku třeba na lněnou košili a Martin Spěváček přiblíží, jak len pěstovat. To vše v sobotu 8. srpna. Jiří Honis je mistrem v podmalbě na skle. Jak tvoří, uvidí návštěvníci na vlastní oči a v rámci dílny si tuto techniku sami vyzkouší v sobotu 15. srpna.
Řemeslné pohádkové léto ve skanzenu v Kouřimi

4.7.
15.8.
Řemeslné pohádkové léto ve skanzenu v Kouřimi

O prázdninových sobotách návštěvníkům předvedeme šest různých povolání našich předků. Většinu z nich si budou moci i vyzkoušet. Nejen pro nejmenší se budou číst pohádky o vybraných řemeslech.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Další aktuality

29.6.
2020
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
28.6.
2020
Relaxujte v Polabí

Relaxujte v Polabí

Střední Čechy | Lázně a wellness