Úvod > Aktuality > Ve skanzenu v Kouřimi zažijete řemeslné pohádkové léto
Ve skanzenu v Kouřimi zažijete řemeslné pohádkové léto
"> "> "> "> ">
Památky

Ve skanzenu v Kouřimi zažijete řemeslné pohádkové léto

  • Vydáno30. června 2022
O prázdninových sobotách od 2. července do 13. srpna 2022 představí Muzeum lidových staveb v Kouřimi svým návštěvníkům rozmanitá tradiční řemesla. V malebném prostředí skanzenu se budou číst lidové pohádky s tematikou řemesel, mistři řemesel je budou předvádět a návštěvníci si budou řemesla moci vyzkoušet.

Červencové dílny: hračky ze dřeva, hlína a vlna

ovečkaOtakar Franěk vyrábí dřevěné hračky a už v sobotu 2. července pomůže malým i velkým s výrobou jejich vlastní v rámci celodenní dílny. Stavitel Vojtěch Toman představí 9. července, jak se dříve omítaly budovy hliněnou omítkou. Výtvarnice Petra Franková bude pracovat s hlínou na hrnčířském kopacím kruhu.

Jak proměnit ovčí srst na vlněnou deku či papuče popíše 16. července v kouřimském skanzenu Iva Válková. Bude mít s sebou svůj kolovrat a ukáže práci s vlnou od praní nastříhaného rouna přes mykání k předení. V sobotu 23. července se v Kouřimi objeví mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje Zdeněk Grausam, aby příchozí seznámil s prací kováře. Poslední červencový pořad bude 30. července věnován praní v neckách, na valše a za pomoci dalšího zajímavého náčiní.
 

Srpnové soboty: včely a bylinky

skanzen KouřimMartin Spěváček je nejen muzejním zahradníkem a chovatelem, ale i vášnivým včelařem. Vše o včelách a medu se od něj dozví, kdo přijde v sobotu 6. srpna. Jana Hunalová se 13. srpna podělí o své dlouholeté zkušenosti při sběru bylin a přípravě léčivých čajových směsí a dalších přípravků.

Atmosféra skanzenu, ležícího v krásném prostředí starého ovocného sadu, se neustále obměňuje v návaznosti na cyklus ročních dob a příslušných lidových obyčejů. Areál zahrnuje 14 větších objektů s mnoha hodnotnými interiéry a několik drobnějších památek. Mezi exponáty najdete takové skvosty, jakým je například vzácná polygonální stodola z Durdic z roku 1684.
Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Další aktuality