Úvod > Aktuality > V Zoo Jihlava mají novou obyvatelku – hyjenu žíhanou
V Zoo Jihlava mají novou obyvatelku - hyjenu žíhanou
"> V Zoo Jihlava mají novou obyvatelku - hyjenu žíhanou "> Samicka hyjeny žíhané Lexi je zatím bohužel velmi plachá "> Hyjena je všežravec – loví hmyz a menší obratlovce, pochutnává si i na ovoci a na hlízách
Příroda

V Zoo Jihlava mají novou obyvatelku – hyjenu žíhanou

  • Vydáno16. října 2013
Nový druh – hyenu žíhanou přivítala jihlavská zoo před dvěma měsíci. Pětiletou samičku Lexi přivezli zaměstnanci zoo z anglické Zoo Twycros 16. srpna, narodila se ale ve Spojených Arabských Emirátech. Lexi se nastěhovala do nové ubikace pro hyeny hned pod expozicí Africké savany, kde ji trpěliví návštěvníci mohou také spatřit.
Hyjena žíhanáSamička hyjeny žíhané Lexi je zatím bohužel velmi plachá a do venkovního výběhu jihlavské zoo zatím nechodí. Většinou se schovává uvnitř expozice a zahlédnou ji jen ti nezvídavější návštěvníci. Chovatelé ale věří, že až bude mít Lexi společnost, přestane být tak bojácná. Její budoucí partner, čtyřletý samec Hutch, pochází z hlavního města Arabských Emirátů Abú Dhabí a jeho transport se uskuteční ještě v průběhu letošního podzimu.

Hyena žíhaná je jediným druhem hyeny, která se kromě Afriky vyskytuje i v Asii. Postavou připomíná psa a druhové jméno získala díky černým pruhům na světlé srsti. Má velmi dlouhé nohy a měří kolem 110 cm (dalších 20 cm připadá na huňatý ocas). Je všežravec – loví hmyz a menší obratlovce, pochutnává si i na ovoci a na hlízách a oddencích rostlin. Často také konzumuje mršiny nebo dojídá zbytky potravy po jiných šelmách. Tento druh hyeny chová v rámci Unie Českých a Slovenských zoologických zahrad pouze Zoo Bratislava. Hyenu skvrnitou lze spatřit také v Zoo Dvůr Králové a v Zoo Zlín, hyenu čabrakovou chová Zoo Praha.

V sobotu 19. října pořádá jihlavská zoo ve spolupráci s Krajem Vysočina Rodinný den v Zoo Jihlava. Od 13:00 hodin bude připraven pestrý program nejen pro děti na pódiu africké vesnice Matongo, nebude chybě pohádková cesta, soutěže, malování na obličej nebo komentované krmení vybraných druhů zvířat.
Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.