Úvod > Aktuality > V Trutnově sundají v sobotu draka z věže Staré radnice
V Trutnově sundají v sobotu draka z věže Staré radnice
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

V Trutnově sundají v sobotu draka z věže Staré radnice

  • Vydáno28. září 2022
První říjnový den, v sobotu 1. 10. 2022 budou od 14:00 hodin na Rýbrcoulově náměstí v Trutnově pro děti připraveny osvědčené i zbrusu nové hry a soutěže o drobné ceny. K tomu zahudlají muzikanti přespolní i místní. Občerstvení a pár zpestření programu bude také zajištěno. V 16:00 hod. bubeníci vybubnují pana Albrechta z Trautenbergu s jeho družinou a starý drak bude sejmut z věže. Tak bude vypadat sobotní sundání draka z věže Staré radnice v Trutnově.

Drak v TrutnověV sobotu 1. října 2022 dojde k sejmutí draka z věže Staré radnice v Trutnově. Tradiční akce připadá vždy na termín blížící se 29. září (svátku sv. Michala drakobijce). Sundání draka je každoročně spojeno s pouliční zábavou pro všechny generace. Připraveny bývají speciálně pro tuto příležitost originální hry pro nejmenší i věkem pokročilé. Rodiče si na náměstí se svými ratolestmi mohou od 14:00 vyzkoušet např. soutěže za drobné ceny. Ke všemu zahraje naživo Marta a Rasputin band. A nachystáno je i malé občerstvení.

V 16:00 hodin bubeníci vybubnují pana Albrechta z Trautenbergu s jeho družinou a starý drak bude sejmut z věže. Následně bude drak vystaven na velký stůl pro pořízení památečních fotografií.

Trutnov z věže kostelaPověst o drakovi je spjatá s výstavbou města – v dávných dobách, kdy se místě, kde dnes stojí Trutnov, nacházel ještě hluboký les, vyslal kníže Oldřich do zdejších hor svého rytíře, pana Albrechta z Trautenbergu, aby tu založil město. Jeho lidé se brodili hustým porostem a najednou spatřili krkavce na okraji hluboké strže, ve které uviděli obrovského draka. Ten se rozvaloval po trávě, těžce oddychoval a při každém hlasitém výdechu vycházel z jeho tlamy oheň a z nozder černý kouř. Celé tělo měl pokryté šupinami a na bocích mu visela blanitá křídla. Albrecht poručil lidem, aby zhotovili dřevěnou mříž a hodili ji na tělo draka. Draka potom usmrtili pomocí dýmu ze zapálených klád, ve kterém se udusil. Když bylo po všem, stáhli draka z očouzené kůže a vycpanou ji zavěsili v první kamenné věži, kterou postavili. Když bylo později postaveno celé město a podle příjmení pana Albrechta pojmenováno Trutnov, věnovali vycpaného draka knížeti jako památku na udatný čin prvních zakladatelů města.

Pověstmi opředené místo v těsné blízkosti hradebního obvodu a někdejší Dolní brány inspirovalo v roce 2004 město Trutnov k symbolickému obnovení Dračí uličky a vybudování pomníku legendární trutnovské sani. Do magické atmosféry dávných bájí vás vtáhne také unikátní galerie, která je tvorovi z pověstí o založení města přímo zasvěcená.

Trutnovská cyklotrasa Bojištěm Prusko-rakouské války

Trutnovská cyklotrasa Bojištěm Prusko-rakouské války

Na naučnou stezku Den bitvy u Trutnova navazuje jedenáctikilometrová cyklotrasa, která vás provede místy někdejší bojiště prusko-rakouské války. Projedete se příjemnou krajinou v zeleném okolí Trutnova, s úžasnými výhledy, třeba na Jestřebí hory a Náchodsko.

Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani

Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani

Pověstmi opředené místo v těsné blízkosti hradebního obvodu a někdejší Dolní brány inspirovalo v roce 2004 město Trutnov k symbolickému obnovení Dračí uličky a vybudování pomníku legendární trutnovské sani.

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.