!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Šatově vyrostla Alej svobody ze sta lip a javorů
V Šatově vyrostla Alej svobody ze sta lip a javorů
"> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

V Šatově vyrostla Alej svobody ze sta lip a javorů

Vydáno 18. listopadu 2020
Kdysi tudy vedla železná opona. Teď česko-rakouské příhraničí v Šatově na Znojemsku nově zdobí 700 metrů dlouhá Alej svobody ze sta lip a javorů. V pořadí již třetí památeční výsadbu na oslavu výročí sametové revoluce uspořádala Nadace Partnerství spolu s odborníky z Mendelovy univerzity, Šatova a dalšími partnery. První Alej svobody na Moravě nakonec pokřtil místní farář i spolu s kolekcí mladých šatovských vín.
alej svobodyVýsadba Aleje svobody navázala na již vysazenou Alej stého výročí republiky a na bývalé československé opevnění a železnou oponu v Šatově. Nové stromořadí symbolicky spojilo přeshraničními sousedy Šatov a Unterretzbach. Cesta částečně kopíruje i kus mezinárodní cyklostezky Železné opony: Eurovelo 13.

Šatovští plánují, že se místo do budoucna stane dějištěm přeshraničního setkávání a vinařských akcí. Na konci aleje chtějí v budoucnu vystavět Rozhlednu svobody.

alej svobodyStromy v malých skupinkách přišlo vysázet několik místních rodin, herečka Barbora Jánová spolu s módní návrhářkou Dhaarou, moderátor Vladimír Kořen, jihomoravský hejtman Jan Grolich, ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková nebo místostarosta Šatova Jaroslav Černý.

Navzdory koronavirové pandemii pořádají během podzimu individuální výsadbové akce stovky dalších dobrovolníků napříč republikou. Jejich snažení zaznamenává web sazimebudoucnost.cz. Zde lidé mohou do interaktivní mapy přidávat své akce a zúčastnit se tak soutěže Zlatý rýč o nejúspěšnějšího sazeče roku 2020.
Alej svobody v Šatově

Alej svobody v Šatově

Kdysi tudy vedla železná opona, dnes na česko-rakouském příhraničí v Šatově na Znojemsku najdete Alej svobody. 700 metrů dlouhé stromořadí z lip a javorů symbolicky spojuje přeshraniční sousedy Šatov a Unterretzbach.

Areál československého opevnění v Šatově

Areál československého opevnění v Šatově

Na jihomoravské hranici v Šatově vznikalo po německém záboru Rakouska v březnu 1938 těžké opevnění, ze kterého si dnes můžete prohlédnout pěchotní sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně.