Úvod > Aktuality > Unikátní výstava Muchových plakátů se v Obecním domě otevře 10. dubna
Unikátní výstava Muchových plakátů se v Obecním domě otevře 10. dubna
">
Kultura

Unikátní výstava Muchových plakátů se v Obecním domě otevře 10. dubna

  • Vydáno28. února 2013
Výstavu originálních plakátů Alfonse Muchy ze sbírky slavného tenisty českého původu Ivana Lendla si budou moci lidé prohlédnout od 10. dubna 2013 v pražském Obecním domě. Vystavení děl z Lendlovy kolekce v tomto rozsahu bude mít v Praze světovou premiéru.
Celá sbírka byla totiž dosud vystavena pouze v jeho domě v USA. Alfons Mucha vytvořil více než stovku reklamních plakátů, přesné číslo ale není dnes už známé. Sbírka bývalého tenisty Ivana Lendla čítá na 122 těchto děl, představuje tedy pravděpodobně většinu Muchovy plakátové tvorby.

Mucha se stal známým díky divadelnímu plakátu Gismonda (1894–1895), který si u něj objednala pařížská herečka Sarah Bernhardtová. Byl autorem prvních poštovních známek a bankovek samostatné Československé republiky, grafikem a tvůrcem světoznámých plakátů art nouveau.

Veřejnosti bude výstava v Obecním domě přístupná až do 30. července každý den v týdnu, tedy i v pondělí - vždy od 10 do 19 hodin. Součástí světové premiéry Lendlovy kompletní sbírky budou také doprovodné programy pro děti. Připraveny jsou například zábavné kvízy a komentované prohlídky pro školní skupiny, jejichž náročnost je odstupňovaná podle věku a zaměření školy. Tvůrci dětského programu rovněž nabízejí návštěvu uměleckého Ateliéru Lendl: Mucha, kde si děti mohou zkusit kreativní aktivity ve stylu secese. Školní skupiny navíc mohou využít výrazně zvýhodněné vstupné.

 
Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.