Úvod > Aktuality > V Podzámecké zahradě v Kroměříži probíhá revitalizace rybníků a vodních kanálů
V Podzámecké zahradě v Kroměříži probíhá revitalizace rybníků a vodních kanálů
"> "> "> ">
Příroda

V Podzámecké zahradě v Kroměříži probíhá revitalizace rybníků a vodních kanálů

  • Vydáno20. května 2021
Podzámecká zahrada je větší z "arcibiskupských zahrad" v Kroměříži. Společně s menší Květnou zahradou a Arcibiskupským zámkem je památkou světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. V současné době probíhá v zahradě rekonstrukce, která by jí měla navrátit původní funkci vodního systému. I přesto však zahrada zůstává otevřena návštěvníkům.
Podzámecká zahradaPodzámecké zahradě se pilně pracuje – řemeslníci pokračují v obnově vodního systému, který zahrnuje například odbahnění rybníků. To bylo provedeno na Dlouhém, Chotkově a Divokém rybníku, kde bylo zároveň nutné opevnit jejich břehy. Do všech rybníků už se vrátila voda. Nadále opevňují břehy části vodních kanálů dřevem.

K rybníkům byla také přistavena nová dřevěná mola, kam budou mít návštěvníci zahrady přístup. Na Dlouhém rybníku bude molo sloužit jako nástupního místo před Rybářským pavilonem, odkud bude možné zahájit plavbu na lodičkách. Loďky se po hladině Dlouhého rybníka budou prohánět ale až příští sezónu (2022). Součástí prací na obnově vodního systému byla i renovace veškerých ovládacích prvků rybníků, například požeráků nebo stavidel.

Nyní se pracuje Mlýnské strouze, kde probíhají úpravy koryta a protipovodňová opatření. Obnovou prošel i kanál v Maxmiliánově parku u Pompejské kolonády. Tam by letos v létě měl vzniknout bazén s vodotryskem. Veškeré práce probíhají za plného provozu a měly by být dokončeny do konce letošního roku.
Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Drobná stavba na ostrově Divokého rybníka, kterou zná málokterý návštěvník Kroměříže, ale kterou miluje každý, kdo má rád Podzámeckou zahradu.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži

Pět mozaikových lunet, původně určených pro výzdobu Národního divadla v Praze původně zdobilo Colloredovu kolonádu v Podzámecké zahradě, v roce 1999 byly přeneseny do bývalého františkánského kláštera, do míst, kde Max Švabinský strávil dětství.