Úvod > Aktuality > Plzeňská Techmania otevřela první české 3D planetárium
V Plzni se otevírá první 3D planetárium u nás
"> V Plzni se otevírá první 3D planetárium u nás "> Science on a Sphere ukáže napríklad planety, zmeny zemské kury a vlastnosti morských proudu "> Trojrozmerné projekce na kulovou plochu jsou zárukou, že na filmech vás nezaujme jen obsah
Zážitky

Plzeňská Techmania otevřela první české 3D planetárium

  • Vydáno4. listopadu 2013
Dnes v pondělí 4. listopadu ve 14 hodin otevřela Techmania Science Center v Plzni supermoderní 3D planetárium, první svého druhu v České republice. Kromě projekcí na kulovou plochu nabízí planetárium poznání nejen vesmíru, ale i svět moří, oceánů, hmyzu nebo třeba nanovláken, a to vše interaktivně!
Povrch planety MarsV novém planetáriu, které vzniklo hned vedle hlavní budovy Techmanie, toho objevíte mnoho. Na tisíci metrech čtverečních najdete dvě projekční kupole, originální expozici i možnost nahlédnout do nitra architektonicky cenné stavby z roku 1917.

Trojrozměrné projekce
na kulovou plochu jsou zárukou, že na filmech vás zaujme nejen obsah, ale také forma: usednete do jednoho z 90 pohodlných sedadel, spokojeně se opřete, nasadíte 3D brýle a můžete sledovat, jak se kolem vás točí na 140 000 hvězd, pohyblivé obrázky z makro i mikrosvěta, to vše v unikátní kupoli o vnitřním průměru 14 metrů. Sofistikovanou promítací technologií od společnosti Sky-Skan disponují v současné době pouze 3 evropská science centra: varšavské Centrum Nauki Kopernik, barcelonské CosmoCaixa a právě to české, v plzeňské Techmanii.

V planetáriu je i projekční globus Science On a Sphere pro 60 lidí. Ukáže vám například planety, změny zemské kůry a vlastnosti mořských proudů. Jedná se o dvoumetrový globus, který se takřka vznáší v prostoru a vy jej můžete dotykem ovládat, měnit, promítat na něm třeba krátké filmy zachycující proměny Země v čase, pozorovat bouřící tornáda, stopovat zemětřesení nebo zjistit, co vše se může stát s botou, která spadne do oceánu.

Techmania nové planetáriumDalších 27 exponátů v originální expozici Vesmír vám ukáže blízký i vzdálený vesmír tak, jak ho pravděpodobně ještě neznáte. „Pohrát“ si zde můžete s vodíkovou raketou, vyzkoušíte si gyroskop či skafandr, pochopíte, co se děje v nitru sopek nebo jak vypadá třeba vnitřek Slunce… I zde platí, že jen dívat se nestačí: neváhejte se exponátů dotknout! Vždyť právě tím, že s nimi budete manipulovat, pochopíte, jak fungují nejen ony, ale i přírodní zákony, které demonstrují.

Samotná budova, ve které se můžete obdivovat supermoderní technice, je malým technickým pokladem. Stavba z počátku 20. století, která původně sloužila jako jídelna pro zaměstnance ze Škodovky, je první budovou v českých zemích, při jejíž stavbě byla použita tzv. Hetzerova metoda. Výmarský vynálezce Otto Hetzer vymyslel originální způsob, jak skládáním a lepením dřevěných lamel vytvořit rozměrné klenby, o něž se opře celá stavba. Použil přitom lepidlo na bázi kaseinu, tedy lepivou směs tvarohu a vápna. Takže, až budete procházet monumentálním prostorem planetária, vzpomeňte si, že část dřevěných vazníků, které jej drží pohromadě, je vlastně lepená tvarohem.
První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.