Úvod > Aktuality > V pátek se otevírá Vrchnostenská zahrada na Pernštejně
Zdroj foto: NPÚ
Památky

V pátek se otevírá Vrchnostenská zahrada na Pernštejně

  • Vydáno27. května 2021
Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a od pátku 28. května 2021 se otevírají poprvé v historii veřejnosti.
pernštejnI když pandemická situace zatím nepřeje prohlídkám v interiérech památek, nemusí milovníci hradů a zámků zoufat. Areály mnohých památek jsou otevřené a nejinak tomu bude i na hradě Pernštejně, kde se návštěvníci mají na co těšit. V pátek 28. května se zde vůbec poprvé v novodobé historii hradu otevře zrekonstruovaná Vrchnostenská zahrada, která nepatřila k přístupným částem hradního areálu.

Rozsáhlý areál Vrchnostenské zahrady procházel velmi důkladnou revitalizací, která trvala rovných pět let, od září 2015 do září 2020. A nebylo divu, zelený komplex původně okrasných i užitkových zahrad chátral přes devadesát let.
 

Zahrady pana barona v angločínském stylu

vrchnostenská zahrada historický obrazNa počátku byly okrasné zahrady, které se vážou k osobě barona Františka Stockhammera, který pernštejnské panství získal v roce 1710. Jak uvádí ve svém testamentu o deset let později, nově založená zahrada pro něj představovala místo osobního potěšení. K vrcholným parkovým úpravám však dochází až po roce 1797, kdy panství koupil významný státní úředník a stoupenec josefínských reforem baron Ignác Schröffel z Mannsberku.
 
Pozůstatky barokní zahrady začlenil do krajinářského parku, který rozšířil po celém jižním svahu. Dílo doplnil drobnými stavbami, jako byla poustevna, čínský pavilon, turecké lázně, obelisk, paraple, vodopád a další. Inspirací mu byly tzv. angločínské zahrady, které byly ve druhé polovině 18. století velmi populární, zejména ve francouzském prostředí.
 

588 ovocných stromů a exoti ve skleníku

Vrchnostenská zahradaBaron tíhnul k ovocným stromům – na terasách od hradbami rostly fíkovně, další partie zahrad osazoval různými domácími odrůdami tvarovaných ovocných stromů, které byly navíc sesazené do obrazců. Dobový inventář uvádí až 588 ovocných stromů a rozsáhlý a pestrý sortiment exotických rostlin pěstovaných ve sklenících.
 
Úsilí posledních majitelů panství, hraběcí rodiny Mittrowských z Nemyšle, se soustředilo už jen na údržbu zahrad. Po roce 1945 přešel hrad se zahradami do vlastnictví státu, ale část hospodářských budov i část zahrad se zahradnictvím dostaly jiné majitele. Zahrady nepatřily k zpřístupněným částem hradního areálu, postrádaly stálou údržbu a chátraly.
 

Symbolem dnešní zahrady je hruška – ovoce králů

hruškaPo mnoha desítkách let chátrání musela revitalizace Vrchnostenské zahrady proběhnout opravdu z gruntu. Bylo třeba obnovit areálu hradního parku a lesoparku, zbavit se vzrostlých náletových dřevin a vysadit stromy nové. Mimo to se pracovalo na vybudování rozsáhlé sítě cest, schodišť, vyhlídkových rondelů, teras, obnovu všech saletů, bazénu s fontánou u amfiteátru, poustevny se sklepem, obelisku, kenotafu, haltýře, bastionu, jednotlivých soklů a k nim příslušející sochařské výbavy.
 
Od pátku 18. května bude možné obnoveným komplexem Vrchnostenské zahrady opět procházet tak, jako téměř 200 lety.
 
Vrchnostenská zahradaNový prohlídkový okruh zahradou provede zájemce různými světy, od pravidelné francouzské zahrady, romantickou zahradu, angločínskou částí nebo lesními partiemi. Na výběr zde bude samostatná nebo komentovaná prohlídka (až to situace dovolí), ale také klidová zóna a procházky různé náročnosti, včetně části přístupné návštěvníkům s omezenou mobilitou. V původně užitkové části zahrady je umístěna expozice prezentující obnovené dílo zahradního umění se zaměřením na smyslové vnímání zahrady včetně jejího haptického modelu. Ke zlepšení standardu poskytovaných služeb přispěje i nová, na terase umístěná venkovní kavárna s vyhlídkou.
 
vrchnostenská zahradaZahrada, rozkládající se na jihozápadním svahu strmého hradního kopce a v údolní nivě pod ním je rozsahem poměrně malá, ale svým pojetím, obsahem a umístěním naprosto mimořádná. Její podobu v době největší slávy přibližuje inventář z roku 1806, zachycující nejen jednotlivé zahradní architektury a užitné stavby, ale také jejich mobiliář, stav ovocných a cizokrajných stromů i kvetoucích rostlin. Nejčastěji pěstovaným stromem byla hrušeň a právě hruška, ovoce králů, se stane symbolem obnovené zahrady.
 
Vstupné do zahrady je pro dospělé za 110 Kč, otevřeno bude od úterý do neděle, vždy od 10:00 do 16:00 hodin.
Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a roku 2021 se otevřely veřejnosti.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda