Úvod > Aktuality > V pátek se otevírá Vrchnostenská zahrada na Pernštejně
Zdroj foto: NPÚ
Památky

V pátek se otevírá Vrchnostenská zahrada na Pernštejně

  • Vydáno27. května 2021
Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a od pátku 28. května 2021 se otevírají poprvé v historii veřejnosti.
pernštejnI když pandemická situace zatím nepřeje prohlídkám v interiérech památek, nemusí milovníci hradů a zámků zoufat. Areály mnohých památek jsou otevřené a nejinak tomu bude i na hradě Pernštejně, kde se návštěvníci mají na co těšit. V pátek 28. května se zde vůbec poprvé v novodobé historii hradu otevře zrekonstruovaná Vrchnostenská zahrada, která nepatřila k přístupným částem hradního areálu.

Rozsáhlý areál Vrchnostenské zahrady procházel velmi důkladnou revitalizací, která trvala rovných pět let, od září 2015 do září 2020. A nebylo divu, zelený komplex původně okrasných i užitkových zahrad chátral přes devadesát let.
 

Zahrady pana barona v angločínském stylu

vrchnostenská zahrada historický obrazNa počátku byly okrasné zahrady, které se vážou k osobě barona Františka Stockhammera, který pernštejnské panství získal v roce 1710. Jak uvádí ve svém testamentu o deset let později, nově založená zahrada pro něj představovala místo osobního potěšení. K vrcholným parkovým úpravám však dochází až po roce 1797, kdy panství koupil významný státní úředník a stoupenec josefínských reforem baron Ignác Schröffel z Mannsberku.
 
Pozůstatky barokní zahrady začlenil do krajinářského parku, který rozšířil po celém jižním svahu. Dílo doplnil drobnými stavbami, jako byla poustevna, čínský pavilon, turecké lázně, obelisk, paraple, vodopád a další. Inspirací mu byly tzv. angločínské zahrady, které byly ve druhé polovině 18. století velmi populární, zejména ve francouzském prostředí.
 

588 ovocných stromů a exoti ve skleníku

Vrchnostenská zahradaBaron tíhnul k ovocným stromům – na terasách od hradbami rostly fíkovně, další partie zahrad osazoval různými domácími odrůdami tvarovaných ovocných stromů, které byly navíc sesazené do obrazců. Dobový inventář uvádí až 588 ovocných stromů a rozsáhlý a pestrý sortiment exotických rostlin pěstovaných ve sklenících.
 
Úsilí posledních majitelů panství, hraběcí rodiny Mittrowských z Nemyšle, se soustředilo už jen na údržbu zahrad. Po roce 1945 přešel hrad se zahradami do vlastnictví státu, ale část hospodářských budov i část zahrad se zahradnictvím dostaly jiné majitele. Zahrady nepatřily k zpřístupněným částem hradního areálu, postrádaly stálou údržbu a chátraly.
 

Symbolem dnešní zahrady je hruška – ovoce králů

hruškaPo mnoha desítkách let chátrání musela revitalizace Vrchnostenské zahrady proběhnout opravdu z gruntu. Bylo třeba obnovit areálu hradního parku a lesoparku, zbavit se vzrostlých náletových dřevin a vysadit stromy nové. Mimo to se pracovalo na vybudování rozsáhlé sítě cest, schodišť, vyhlídkových rondelů, teras, obnovu všech saletů, bazénu s fontánou u amfiteátru, poustevny se sklepem, obelisku, kenotafu, haltýře, bastionu, jednotlivých soklů a k nim příslušející sochařské výbavy.
 
Od pátku 18. května bude možné obnoveným komplexem Vrchnostenské zahrady opět procházet tak, jako téměř 200 lety.
 
Vrchnostenská zahradaNový prohlídkový okruh zahradou provede zájemce různými světy, od pravidelné francouzské zahrady, romantickou zahradu, angločínskou částí nebo lesními partiemi. Na výběr zde bude samostatná nebo komentovaná prohlídka (až to situace dovolí), ale také klidová zóna a procházky různé náročnosti, včetně části přístupné návštěvníkům s omezenou mobilitou. V původně užitkové části zahrady je umístěna expozice prezentující obnovené dílo zahradního umění se zaměřením na smyslové vnímání zahrady včetně jejího haptického modelu. Ke zlepšení standardu poskytovaných služeb přispěje i nová, na terase umístěná venkovní kavárna s vyhlídkou.
 
vrchnostenská zahradaZahrada, rozkládající se na jihozápadním svahu strmého hradního kopce a v údolní nivě pod ním je rozsahem poměrně malá, ale svým pojetím, obsahem a umístěním naprosto mimořádná. Její podobu v době největší slávy přibližuje inventář z roku 1806, zachycující nejen jednotlivé zahradní architektury a užitné stavby, ale také jejich mobiliář, stav ovocných a cizokrajných stromů i kvetoucích rostlin. Nejčastěji pěstovaným stromem byla hrušeň a právě hruška, ovoce králů, se stane symbolem obnovené zahrady.
 
Vstupné do zahrady je pro dospělé za 110 Kč, otevřeno bude od úterý do neděle, vždy od 10:00 do 16:00 hodin.
Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a od roku 2021 se otevřou veřejnosti.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Další aktuality

Zámek Slavkov otevře své brány již tuto sobotu

Zámek Slavkov – Austerlitz otevře své brány návštěvníkům 25. března 2023. Letošní sezóna bude ve znamení nových i tradičních akcí, zámek nabídne návštěvníkům zážitky pro rodiny s dětmi, seniory i milovník historie. Ti se mohou letos těšit na Svět kostiček, moravský festival jídla a řemesel, sraz historických aut a motorek anebo již netrpělivě očekávaný koncert Deep Purple a Hollywood Vampires!
Jihomoravský kraj | Památky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

Jaké proměny prožila jižní Morava během posledních třiceti let? Poprvé jsme si například prohlédli unikátní historické vodojemy, Labyrint pod Zelným trhem nebo science centrum Vida! v Brně, Archeopark v Pavlově nebo Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Milovníci vín získali Salon vín ve Valticích a enotéku ve Znojmě, zápisu do UNESCO se dočkala vila Tugendhat a Lednicko-valtický areál. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Jihomoravským krajem rok za rokem!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Jaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou

V Hustopečích nedaleko Břeclavi, v unikátních mandloňových sadech, se během minulého týdne objevily první kvítky. Aktuálně je již polovina sadu v květu! Přírodní raritu střední Evropy tvoří na 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara a kvetou ze všech stromů nejdříve. Přijďte se podívat a užít si první teplé dny spolu s mandloňovou vůní. Slavnosti mandloní a vína se letos konají od 24. do 26. března, ovšem udělat si jarní vycházku za rozkvetlými sady můžete kdykoliv. Cestou k sadům můžete využít i audioprůvodce, který vás nasměruje a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii i současnosti sadů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Hrady a zámky jižní Moravy po zimě opět ožívají

Hrady, zámky a památky ve správě Národního památkového ústavu pomalu zahajují turistickou sezónu. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejzajímavějších míst, kam stojí za to vyrazit na výlet v Jihomoravském kraji.
Jihomoravský kraj | Památky

Groove Brno přiveze na jih Moravy světové hvězdy

Groove Brno je mezinárodní hudební festival, který do jihomoravské metropole přiváží hvězdy soulu, funku a jazzu. Letošní ročník je již šestnáctý. Podívejte se, kdo se letos v jihomoravské metropoli představí.
Jihomoravský kraj | Kultura

Na Havranickém vřesovišti v Podyjí kvetou vzácné koniklece

Havranické vřesoviště po roce opět postupně zaplavují koniklece, které zdejší stráně zabarvují do fialova. Stalo se tak díky koním z anglického Exmooru, které pravidelně spásávají agresivní druhy trav, které původní koniklece dlouhodobě vytlačovaly z tohoto území.
Jihomoravský kraj | Příroda

Na Kamenném vrchu v Brně vykvétají první koniklece

Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde nyní začínají kvést desetitisíce konikleců velkokvětých. Louky se letos začínají barvit do fialova o pár týdnů dříve, než obvykle, a to díky teplejší zimě, která u nás letos panovala. Počet trsů rostliny na Kamenném vrchu dosahuje dosahuje téměř 55 tisíc, čímž vytváří jednu z největších populací koniklece na světě.
Jihomoravský kraj | Příroda

Poznejte sochy v Brně: 10 tipů na nejzajímavější díla moravské metropole

Brno je velmi bohaté na často bizarní sochy, které na tvářích kolemjdoucích vykouzlí potutelný úsměv. V našich tipech vám Kudy z nudy přináší ty nejzajímavější z nich, jako je socha Jošta, brněnský orloj, Edisonovy žárovky anebo bronzový monument Hrachovina. Udělejte si pěknou procházku po městě – některá ze zmíněných soch se může stát jejím zajímavým cílem. Zvídavým turistům pak doporučujeme procházkovou trasu Sochy v Brně.
Jihomoravský kraj | Památky