Úvod > Aktuality > V Krkonoších se opravují turistické chodníky – kde si dát pozor a kudy nelze projít?
V Krkonoších se opravují turistické chodníky – kde si dát pozor a kudy nelze projít?
"> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

V Krkonoších se opravují turistické chodníky – kde si dát pozor a kudy nelze projít?

  • Vydáno13. října 2021
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) opravuje před zimou některé turistické chodníky na značených trasách. Většinu z nich lze obejít nebo projít s omezením. Několik cest je však neprůchodných, taková místa jsou označena jako "uzavřená", tak po ní není možné procházet a není možné ji ani obejít. Pokud je označena "omezení průchodu", pak to znamená, že uvedený úsek je staveništem, kde mohou být zhoršené podmínky průchodu, kde budete míjet pracovníky stavební firmy a stavební stroje, ale v zásadě je daný úsek možné projít nebo těsně podél staveniště obejít. Jakým místům se tedy vyhnout a kudy projdete?
KrkonošeV říjnu začaly v Krkonošském národním parku opravy některých cest, které potrvají až do listopadu 2021. Jestliže se tedy chystáte do našich nejvyšších hor na podzimní dovolenou nebo víkend a chtěli byste podniknout vysokohorskou túru, dejte si pozor na uzavřené úseky lesních cest, kudy v současnosti nelze procházet!

V okolí Harrachova jsou to tři místa: lesní cesta Ke Kostelní (od 5. 10. do 1. 11. 2021 zcela uzavřena), Mumlavská cesta (okolo Mumlavy směrem na Voseckou boudu) od 5. 10. do 1. 11. 2021 průchod omezen na třech místech (za vodopádem, cca uprostřed cesty a na Krakonošově snídani). Poslední je lesní cesta Bukama (žlutá Studenov – Rýžoviště), ta je od konce srpna do 30. 11. zcela uzavřena.

KrkonošeV okolí Rezku je zcela uzavřena Vlčí cesta po žluté značce na Dvoračky a silnička podél Černého ručeje (pod Malým Jeřábníkem u Vítkovic).

Nejvíce omezení čeká turisty v okolí Špindlerova Mlýna. Tady se pracuje na chodníku Petrovka – Ptačí kámen – Brádlerova bouda, a to od 5. 10. do 1. 11. 2021, průchod je zcela uzavřen (modrá trasa, lze obejít přes Martinovku, Červené sedlo a Dívčí kameny). Průchod je ve stejné období omezen také na Dřevařské cestě 2 (tj. na žluté značce ze Špindlu k Boudě u Bílého Labe). Rekonstrukce turistického chodníku pokračuje do 31 .10. na turistické cestě Luční boudaBouda Bílé Labe, která je z tohoto důvodu zcela uzavřena. Cesta Třídomí – Mísečky je do 1. 11. v rekonstrukci, ale průchod je pouze omezen.
 

Uzavírky a omezení u Horního Maršova a Pece pod Sněžkou

modrý důlNěkolik omezení platí v katastru obce Horní Maršov. Na Luisině cestě došlo k poškození kamenného břehu, průchod je zde omezen a vstup osob na vlastní nebezpečí! Práce trvají od 1. 6. do 31. 12. 2021. Vycházková trasa Aichelburg je omezena, rekonstrukce chodníku byla zahájena 5. 10. a pokračuje do 1. 11. 2021. Průchod je možný na vlastní nebezpečí. Práce pokračují i nad Temným Dolem, na tzv. cestě Nad mechanikou. Průchod je až do 1. 11. omezen.

Také si dejte pozor na Černou horu – stezka k rozhledně je mimo provoz, až do 1. 11. Až do 31. 10. je zcela uzavřena Železná stezka Modrým dolem u Pece pod Sněžkou. Uzavření červeně značené cesty z Richtrovek do Modrého dolu bylo nutné kvůli transportu vyřezané kleče vrtulníkem a její ukládání na skládku "BAM". Stezka je uzavřena od 23. 9. do 31. 10. 2021.
Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky je jedna z nejstarších bud v Krkonoších. Leží v nadmořské výšce 1140 m n.m. mezi Lysou horou a vrcholem Kotel na křižovatce turistických cest, které se tu zbíhají ze všech směrů – Rokytnice nad Jizerou, Studenova, Harrachova, Míseček, Špindlerova Mlýna a Rezeku.

Lesní hrádek Aichelburg v Horním Maršově

Lesní hrádek Aichelburg v Horním Maršově

Lesní hrádek Aichelburg postavil lesní personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga, který se zapsal jako dobrý hospodář a mecenáš východních Krkonoš.

Bouda Bílé Labe v Krkonoších

Bouda Bílé Labe v Krkonoších

Horská chata Bouda u Bílého Labe se nachází v Krkonoších asi 5 km od centra Špindlerova Mlýna v nadmořské výšce 1000 metrů na levém břehu Bílého Labe. Je situována v dole Bílého Labe na křižovatce čtyř turistických cest od Špindlerova mlýna, od Špindlerovy boudy a od Luční boudy.

Martinova bouda v Krkonoších

Martinova bouda v Krkonoších

Horská chata Martinovka se nachází na hraničním hřebeni Krkonoš v nadmořské výšce 1288 metrů a řadí se tak mezi horské chaty položené v nejdrsnějších a nejvyšších lokalitách našeho nejvyššího pohoří.

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Krkonošské horské městečko Špindlerův Mlýn se mohlo jmenovat úplně jinak – třeba Svatý Petr, protože to bylo dlouho jediné místo s hustším osídlením v údolí horního Labe. Pak si však mlynář Špindler postavil na Labi mlýn, vrchnost povolila stavbu kostela a kolem se začalo pomalu rozrůstat město.

Horní Maršov

Horní Maršov

Když se ze Svobody nad Úpou vydáte dál do Krkonoš směrem na Pec pod Sněžkou, Horní Maršov zkrátka nemůžete minout. Mezi oblíbené výletní cíle patří lesní hrádek Aichelburg, chráněné území Dvorský les a bývalé vápencové lomy u Horních Albeřic, kde ve staré vápence vzniklo zajímavé muzeum.

Harrachov

Harrachov

Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. Těšit se můžete i na zajímavá muzea, bobovou dráhu nebo sklárnu s minipivovarem.

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou, kterou dnes známe jako horské rekreační středisko na úpatí nejvyšší české hory Sněžky (1 602 m, vznikla koncem 16. století jako hornická osada. Dávnou těžbu železa, arzenu a mědi připomíná historický důl, pozornost samozřejmě přitahují horské vrcholky a okolní příroda.

Horní Mísečky – nejvýše položená horská osada

Horní Mísečky – nejvýše položená horská osada

Nejvýše položená horská osada v Krkonoších je oblíbeným výchozím bodem pro turistické výlety, a to v létě i v zimě.

Vítkovice v Krkonoších

Vítkovice v Krkonoších

Obec Vítkovice v Krkonoších leží v průměrné nadmořské výšce 683 m.n.m. První písemná zpráva o Vítkovicích se datuje k roku 1606. Z historických památek tvoří dominanty barokní kostel sv. Petra a Pavla z roku 1690 a také barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1741. Vzhledem ke své poloze jsou Vítkovice ideálním výchozím bodem k výletům po horských hřebenech. Místa jako Dvoračky, Rezek, Rovinka, Horní Mísečky, Zlaté návrší, jsou dostupná jak na kole, tak pěšky.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně je významný turistický bod krkonošských hor. Odpočinkové místo leží v údolí řeky Mumlavy mezi Lysou horou a Voseckou boudou. V letní sezoně zde funguje informační srub správy KRNAP.

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou

Horská osada Modrý důl, jedno z nejvýše položených osídlených míst v Čechách, leží na svazích stejnojmenného ledovcového údolí v centrální části Krkonoš. Severní strana údolí je vymezena strmými, částečně lavinovými svahy Studniční hory, třetího nejvyššího vrcholu Čech.

Rozhledna Panorama na Černé hoře

Rozhledna Panorama na Černé hoře

Rozhledna Panorama na Černé hoře (1289 m) u Jánských Lázní byla vybudována z původního sloupu bývalé lanové dráhy. Z rozhledny se nabízí kruhový výhled na okolní vrcholy Krkonoš s nejvyšší Sněžkou, dále oblast Podkrkonoší, Náchodsko, Orlické hory, Jizerské hory a další oblasti.

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda leží v západní části Krkonoš v první zóně Krkonošského národního parku ve výšce 1260 m n.m. Turistům nabízí své služby již od roku 1896 a je dostupná jak pěšky, tak i na kole. Bouda není napojena na elektrickou síť, veškerou potřebnou energii si vytváří sama.

Horská chata Rezek v Krkonoších

Horská chata Rezek v Krkonoších

Horská osada Rezek se nachází ve III. zóně Krkonošského národního parku mezi středisky Rokytnice nad Jizerou, Vítkovice a Mísečky. Horský hotel leží na pěkném zalesněném hřebeni, jižní rozsoše Lysé hory pod Preislerovým kopcem.

Další aktuality

21.10.
2021
Sezóna na krkonošských loukách pomalu končí

Sezóna na krkonošských loukách pomalu končí

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
19.10.
2021
Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

Krkonoše a Podkrkonoší | Památky
16.10.
2021
Ve Dvoře Králové se v sobotu poběží Safari běh

Ve Dvoře Králové se v sobotu poběží Safari běh

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda