!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Vítkovice v Krkonoších

Obec Vítkovice v Krkonoších leží v průměrné nadmořské výšce 683 m.n.m. První písemná zpráva o Vítkovicích se datuje k roku 1606. Z historických památek tvoří dominanty barokní kostel sv. Petra a Pavla z roku 1690 a také barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1741. Vzhledem ke své poloze jsou Vítkovice ideálním výchozím bodem k výletům po horských hřebenech. Místa jako Dvoračky, Rezek, Rovinka, Horní Mísečky, Zlaté návrší, jsou dostupná jak na kole, tak pěšky.

Vítkovice dle pověsti založili uprchlíci

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1606. Vznikla u železářských a později při sklářských hutích. Nachází se v údolí řeky Jizerky pod majestátní horou Kotlem. Pověst vypráví o dvou bratrech jménem Vítkové, kteří v době husitské uprchli do krkonošských lesů, kde se skrývali. Po skončení husitských válek založili hospodářský dvorec na místě, které se jim líbilo a podle nich dostalo toto místo jméno Vítkovice.
 
Jedním z majitelů vítkovického panství byl Albrecht z Valdštejna, po jeho smrti jej získávají Vítkovice Harrachové, kteří se snažili obnovit činnost železářských a sklářských hutí, pozastavenou v důsledku třicetileté války. V 17. století dochází k rozvoji budního hospodářství, především na Mísečkách.
 

Horské túry, horské hřebeny i horští koně

Pro milovníky turistiky jsou Vítkovice v Krkonoších ideálním východiskem pro horské túry do oblasti západních a středních Krkonoš. V okolí Vítkovic objevíte spoustu zajímavostí - na svahu Velkého Jeřábníku se nachází přírodní památka tzv. "skalní okno". Po žluté značce se dá z Vítkovic dojít na Rovinku - známého horského sedla mezi vrcholy Šeřín a Jánský vrch.
 
Přímé spojení s Vítkovicemi má po silnici 294 horská osada Rezek (890 m n.m.) ve III. zóně Krkonošského národního parku, s pěkným výhledem od domu na Kozí hřbety, Luční a Studniční horu. Své služby nabízí i Farma Hucul, kde se můžete svézt na koni. Pro zdatnější jezdce pořádá farma vyjížďky po horách.
 
Mezi významné vrchy poblíž Vítkovic patří například Černá skála (1039 m), kde býval krásný výhled, dnes je však zarostlý smrky. Naopak vrchol Štěřín (1027 m) nabízí krásný rozhled na skalnaté vyhlídce. Oba vrcholy se nacházejí na Žalském hřbetu na červené Bucharově cestě z Rovinky na Honí Mísečky. Naopak na západní straně Vítkovic, nedaleko vrchu Kobyla (897 m) na Vejpálické cestě najdete křížovou cestu a kapličku Panny Marie s léčivým pramenem. Byla postavena zásluhou horalů v polovině 19. století.
 

Lyžování na Aldrově i Vurmovce

Vítkovice jsou v zimní sezóně vyhledávanou rekreační oblastí s řadou lyžařských areálů. Skiareál Aldrov leží v nadmořské výšce 733 m.n.m. a čtyřsedačková lanovka s červenou a modrou sjezdovkou překoná výškový rozdíl 135 metrů. Místní se pyšní skutečností, že otvírání lanovky se zůčastnil prezident Václav Klaus, čímž získala přezdívku Prezidentský Express. Aldrov je také domovským areálem Šárky Záhrobské, juniorské mistryně světa ve slalomu 2005 a mistryně světa ve slalomu 2007.

Skiareál Vurmovka je vhodný především pro rodiny s malými dětmi a lyžařský areál Janova Hora v nadmořské výšce 750 m. n. m nabízí 3 vleky a 4 sjezdové tratě, dětský vlek, snowtubing či snowpark. Všechny 3 areály jsou propojeny jedním odbavovacím systémem. V blízkosti se nacházejí i upravované běžecké tratě a okruhy.
Zobrazit více

Aktuality z města

#světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana
9. říjen 2020 7:16

#světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana

Vítkovice
Tisíce let byl v Evropě doma, až jej v 19. století člověk vyhubil. Řeč je o evropském divokém koni tarpanovi, který obýval lesy a stepi východní a střední Evropy. Mezi přímé potomky tohoto původního evropského koně patří huculové, horské a velmi houževnaté plemeno, kterému se u nás daří. V České republice žije více než polovina světové populace těchto koní.
Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vítkovice, Krkonoše a Podkrkonoší
Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny v Krkonoších

Vítkovice, Krkonoše a Podkrkonoší
Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory

Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory

Vítkovice, Krkonoše a Podkrkonoší
Vyhlídka Šeřín – Krkonoše jako na dlani

Vyhlídka Šeřín – Krkonoše jako na dlani

Vítkovice, Krkonoše a Podkrkonoší

Ubytování a restaurace

Horská chata Rezek v Krkonoších

Horská chata Rezek v Krkonoších

Vítkovice, Krkonoše a Podkrkonoší
Pension Horské Zátiší Horní Mísečky

Pension Horské Zátiší Horní Mísečky

Vítkovice, Krkonoše a Podkrkonoší