Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krkonoše > Vítkovice v Krkonoších

Vítkovice v Krkonoších

Obec Vítkovice v Krkonoších leží v průměrné nadmořské výšce 683 m.n.m. První písemná zpráva o Vítkovicích se datuje k roku 1606. Z historických památek tvoří dominanty barokní kostel sv. Petra a Pavla z roku 1690 a také barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1741. Vzhledem ke své poloze jsou Vítkovice ideálním výchozím bodem k výletům po horských hřebenech. Místa jako Dvoračky, Rezek, Rovinka, Horní Mísečky, Zlaté návrší, jsou dostupná jak na kole, tak pěšky.

Vítkovice dle pověsti založili uprchlíci

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1606. Vznikla u železářských a později při sklářských hutích. Nachází se v údolí řeky Jizerky pod majestátní horou Kotlem. Pověst vypráví o dvou bratrech jménem Vítkové, kteří v době husitské uprchli do krkonošských lesů, kde se skrývali. Po skončení husitských válek založili hospodářský dvorec na místě, které se jim líbilo a podle nich dostalo toto místo jméno Vítkovice.
 
Jedním z majitelů vítkovického panství byl Albrecht z Valdštejna, po jeho smrti jej získávají Vítkovice Harrachové, kteří se snažili obnovit činnost železářských a sklářských hutí, pozastavenou v důsledku třicetileté války. V 17. století dochází k rozvoji budního hospodářství, především na Mísečkách.
 

Horské túry, horské hřebeny i horští koně

Pro milovníky turistiky jsou Vítkovice v Krkonoších ideálním východiskem pro horské túry do oblasti západních a středních Krkonoš. V okolí Vítkovic objevíte spoustu zajímavostí – na svahu Velkého Jeřábníku se nachází přírodní památka tzv. "skalní okno". Po žluté značce se dá z Vítkovic dojít na Rovinku – známého horského sedla mezi vrcholy Šeřín a Jánský vrch.
 
Přímé spojení s Vítkovicemi má po silnici 294 horská osada Rezek (890 m n.m.) ve III. zóně Krkonošského národního parku, s pěkným výhledem od domu na Kozí hřbety, Luční a Studniční horu. Své služby nabízí i Farma Hucul, kde se můžete svézt na koni. Pro zdatnější jezdce pořádá farma vyjížďky po horách.
 
Mezi významné vrchy poblíž Vítkovic patří například Černá skála (1039 m), kde býval krásný výhled, dnes je však zarostlý smrky. Naopak vrchol Štěřín (1027 m) nabízí krásný rozhled na skalnaté vyhlídce. Oba vrcholy se nacházejí na Žalském hřbetu na červené Bucharově cestě z Rovinky na Honí Mísečky. Naopak na západní straně Vítkovic, nedaleko vrchu Kobyla (897 m) na Vejpálické cestě najdete křížovou cestu a kapličku Panny Marie s léčivým pramenem. Byla postavena zásluhou horalů v polovině 19. století.
 

Lyžování na Aldrově i Vurmovce

Vítkovice jsou v zimní sezóně vyhledávanou rekreační oblastí s řadou lyžařských areálů. Skiareál Aldrov leží v nadmořské výšce 733 m.n.m. a čtyřsedačková lanovka s červenou a modrou sjezdovkou překoná výškový rozdíl 135 metrů. Místní se pyšní skutečností, že otvírání lanovky se zůčastnil prezident Václav Klaus, čímž získala přezdívku Prezidentský Express. Aldrov je také domovským areálem Šárky Záhrobské, juniorské mistryně světa ve slalomu 2005 a mistryně světa ve slalomu 2007.

Skiareál Vurmovka je vhodný především pro rodiny s malými dětmi a lyžařský areál Janova Hora v nadmořské výšce 750 m. n. m nabízí 3 vleky a 4 sjezdové tratě, dětský vlek, snowtubing či snowpark. Všechny 3 areály jsou propojeny jedním odbavovacím systémem. V blízkosti se nacházejí i upravované běžecké tratě a okruhy.

Ubytování a restaurace

Horská chata Rezek v Krkonoších

Horská chata Rezek v Krkonoších

Vítkovice, Liberecký kraj
Pension Horské Zátiší Horní Mísečky

Pension Horské Zátiší Horní Mísečky

Vítkovice, Liberecký kraj