Úvod > Aktuality > V Chuděnicích se otevře nová naučná stezka
Naucnou stezku Ždár pripravily Lesy CR
"> Naucnou stezku Ždár pripravily Lesy CR "> Stezka prochází také Americkou zahradou "> Vystoupat mužete až k rozhledne Bolfánek "> Naucná stezka Ždár merí 5 km
Příroda

V Chuděnicích se otevře nová naučná stezka

  • Vydáno24. dubna 2013
Tento pátek 26. dubna bude v obci Chudenice nedaleko Klatov slavnostně otevřena zcela nová, pět kilometrů dlouhá naučná stezka nazvaná Žďár. Stezka se dvěma nástupními místy, u zámku Lázeň a u kaple sv. Anny vás provede půvabnou lokalitou kolem vrchu stejného jména a klidným prostředím zdejšího lesoparku.
Naučnou stezku Žďár připravily Lesy ČR a jejím cílem je návštěvníkům představit na celkem patnácti zastaveních zdejší faunu, flóru a další zajímavosti. Trasa vede po upravených cestách, nenáročným terénem, výjimkou je jen krátký výstup k rozhledně Bolfánek. Kromě poznání místní přírody si lidé procházkou po trase připomenou též zajímavosti z české historie a budou moci obdivovat um našich předků, ať už v podobě zachovalých historických staveb, uměleckých děl nebo citu pro formování zdejší krajiny.

Naučná stezka vede i kolem Kvapilových jezírek, která své jméno získala po nejslavnějším chudenickém rodákovi Jaroslavu Kvapilovi, předním českém spisovateli a básníkovi, autorovi libreta nejznámější české opery Rusalka. Dle historicky zaznamenaných vyjádření Jaroslava Kvapila mu prý bylo právě místo zdejších jezírek se vzpomínkami na mládí inspirací k sepsání poetického textu Rusalky, kterou posléze zhudebnil v operu Antonín Dvořák.

Lesní správa Lesů ČR Klatovy, která stavbu NS Žďár zajišťovala, je v sobotu 27. dubna v době od 11 do 17 hodin hlavním partnerem akce Den Země a dětí, který se uskuteční právě v obci Chudenice na dvou lokalitách: v arboretu Americká zahrada a okolí a v lokalitě u rozhledny Bolfánek. Součástí programu budou komentované prohlídky arboreta, přírodovědně naučný zábavný program, info výstava „Českým lesem“, kreativní ruční dílny, malá přehlídka chodských krojů s komentářem či ukázky aranžování květin. Nebude chybět ani doprovodný kulturní program.
Naučná stezka Žďár u Chudenic

Naučná stezka Žďár u Chudenic

Pět kilometrů dlouhá naučná stezka Žďár vás provede půvabnou lokalitou kolem vrchu stejného jména a klidným prostředím zdejšího lesoparku. Na patnácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o zdejší fauně a flóře. Trasa vede po upravených cestách, nenáročným terénem.

Americká zahrada u Chudenic

Americká zahrada u Chudenic

Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a některým druhům zajímavých dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás.

Rozhledna Bolfánek u Chudenic

Rozhledna Bolfánek u Chudenic

Rozhledna Bolfánek se vypíná nad městečkem Chudenice. To je známé především pro své dva zámky (Nový a Starý), sídla rodu Černínů a také jaké místo kde působil Josef Dobrovský.