Úvod > Aktuality > O Americkou zahradu v Chudenicích se společně starají lesníci, ochránci přírody i občané
Příroda

O Americkou zahradu v Chudenicích se společně starají lesníci, ochránci přírody i občané

  • Vydáno14. ledna 2023
Americkou zahradu založil v roce 1842 hrabě Evžen Černín jako školku okrasných dřevin pro park u nedalekého zámku Lázeň. S nejucelenější sbírkou severoamerických dřevin na našem území patří k nejvýznamnějším tuzemským památkám svého druhu. Je považovaná za arboristický skvost. Kromě dendrologické výjimečnosti má ale i estetický a krajinotvorný význam. Celoročně přístupnou památkou vede naučná stezka Chudenice a lesní komplex Žďár. Zájem na zachování a rozvoji zahrady má tedy kromě správce pozemku – Lesů ČR a AOPK pečující o ochranu přírody také Městys Chudenice, v jehož katastru se nachází. Americká zahrada s rozhlednou Bolfánek patří ke zdejším nejatraktivnějším turistickým cílům.
Naučná stezka Žďár návštěvníkům představit na celkem patnácti zastaveních zdejší faunu, flóru a další zajímavosti. Trasa vede po upravených cestách, nenáročným terénem, výjimkou je jen krátký výstup k rozhledně Bolfánek. Kromě poznání místní přírody si lidé procházkou po trase připomenou též zajímavosti z české historie a budou moci obdivovat um našich předků, ať už v podobě zachovalých historických staveb, uměleckých děl nebo citu pro formování zdejší krajiny.

Naučná stezka vede i kolem Kvapilových jezírek, která své jméno získala po nejslavnějším chudenickém rodákovi Jaroslavu Kvapilovi, předním českém spisovateli a básníkovi, autorovi libreta nejznámější české opery Rusalka. Dle historicky zaznamenaných vyjádření Jaroslava Kvapila mu prý bylo právě místo zdejších jezírek se vzpomínkami na mládí inspirací k sepsání poetického textu Rusalky, kterou posléze zhudebnil v operu Antonín Dvořák.

V arboretu Americká zahrada můžete vidět více než 200 druhů jehličnatých i listnatých stromů, ve kterých převažují dřeviny původem ze severní Ameriky, ale nechybí ani druhy z Evropy a Asie. K evropským unikátům patří stromový exemplář dřínu květnatého nebo douglaska, kterou do arboreta přivezli roku 1842 jako čtyřletou sazenici objednanou ze školkařské firmy James Both a synové ve Flottbecku u Hamburgu.Je považována za nejstarší douglasku v Evropě.
 
Americká zahrada u Chudenic

Americká zahrada u Chudenic

Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a některým druhům zajímavých dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás.

Rozhledna Bolfánek u Chudenic

Rozhledna Bolfánek u Chudenic

Rozhledna Bolfánek se vypíná nad městečkem Chudenice. To je známé především pro své dva zámky (Nový a Starý), sídla rodu Černínů a také jaké místo kde působil Josef Dobrovský.

Naučná stezka Žďár u Chudenic

Naučná stezka Žďár u Chudenic

Pět kilometrů dlouhá naučná stezka Žďár vás provede půvabnou lokalitou kolem vrchu stejného jména a klidným prostředím zdejšího lesoparku. Na patnácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o zdejší fauně a flóře. Trasa vede po upravených cestách, nenáročným terénem.

Další aktuality

Prohlédněte si Plzeňské historické podzemí za svitu baterek

Zpestřete si předvánoční čas nevšedním zážitkem – objevováním tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní pod západočeskou metropolí netradičně, za svitu baterek. Speciální prohlídky Plzeňského historického podzemí, které vás zavedou i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od čtvrtka 7. prosince do neděle 10. prosince 2023 – vždy od 17:00 a 18:00 hodin. Vstupenky na hodinovou prohlídku podzemí za svitu baterek jsou v prodeji online.
Plzeňský kraj | Památky

Ski areál Špičák zahajuje sezónu – lyžaři si užijí většinu sjezdovek

Prvním lyžováním a prakticky hned na všech upravených sjezdovkách zahájí 7. prosince 2023 největší areál Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák novou zimní sezonu. Na sjezdovkách nyní leží v průměru 50 cm sněhu v kombinaci přírodního a technického. Až na malé výjimky v podobě horního úseku dvojky U zalomeného a černé Šance (nejprudší v ČR) se hned od úvodního dne bude lyžovat na všech tratích. Poprvé v zimní sezoně bude od také otevřena restaurace U Lanovky, dále lyžařská škola, servis i půjčovna vybavení.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

10 tipů pro zimní rodinnou dovolenou na Šumavě

Přemýšlíte, kde si užít zimní dovolenou na Šumavě s celou rodinou? Pak se nechte inspirovat tipy portálu Kudy z nudy, které vás určitě nezklamou. Pozveme vás nejen na svahy šumavských hor a do ticha lesních samot, ale i za zvířátky, pro které je národní park domovem.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

Plzeň Design Week 2023 aneb Umění na prodej

Na začátku prosince 2023 se bývalá vozovna městských dopravních podniků, dnes kreativní zóna DEPO2015, promění v centrum designu a módy. Letošní ročník Plzeň Design Weeku bude od 2. do 3. prosince věnován českému designu v různých podobách, a to i v těch nejběžnějších věcech. Letošním téma zní "Umění na prodej!"
Plzeňský kraj | Zážitky

Sušický ručně vyřezávaný betlém vás určitě nadchne

Stálou expozici muzea a mechanický sušický betlém, který představuje starobylá tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině s významnými památkami a lidovou architekturou Sušicka, můžete navštívit ve vánočním čase a zpříjemnit si tak sváteční atmosféru. Betlém je přístupný v otevírací době muzea a pouští se v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 15:30 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 25. listopadu 2023 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
Plzeňský kraj | Zážitky

Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě

Kam vyrazit na výlet, až teploty klesnou pod mez lákající k výletům do přírody? Zkuste klatovské katakomby! Kromě netradičního zážitku vám prohlídka pomůže porozumět důležitosti jezuitského řádu v jižních Čechách. Pěkně zrekonstruovaná expozice v podzemí jezuitského kostela vás zavede k hrobce Koců z Dobrše, cisterně na vodu a ukáže vám i systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt.
Plzeňský kraj | Památky

Udělejte si procházku k Tříjezerní slati

Národní park Šumava láká k příjemnému výletu v každou roční dobu. Využijte poslední možnosti vychutnat si barvy podzimu, než přijde bílá zima. K procházce vás tentokrát pozveme do srdce národního parku, na Tříjezerní slať a k Vchynicko – Tetovskému kanálu.
Plzeňský kraj | Příroda