Úvod > Aktuality > V Českém Krumlově se otevírá opravená synagoga
Novou perlou Ceského Krumlova se stala secesní synagoga
"> Novou perlou Ceského Krumlova se stala secesní synagoga "> Ve stredu 15. kvetna bude v synagoze otevrena výstava s názvem „4 fotografové, 2 zeme, 1 region“ "> V zimní modlitebne synagogy najdou návštevníci stálou expozici
Památky

V Českém Krumlově se otevírá opravená synagoga

  • Vydáno10. května 2013
Opravená synagoga, kterou Český Krumlov zpřístupní 13. května, bude dalším důvodem k tomu, aby lidé objevili méně známou tvář tohoto města. Zatímco jeho renesanční jádro je už proslulé, na levém břehu Vltavy má Krumlov další překvapení: hodnotné dědictví z období secese.
V Českém Krumlově se otevírá opravená synagogaNovou perlou Českého Krumlova se stala secesní synagoga, jejíž otevření bude významným bodem programu Zemské výstavy spojující od letošního dubna města jižních Čech a Horních Rakous. Český Krumlov se do ní začlení ve středu 15. května vernisážemi výstav v synagoze a Regionálním muzeu.

Budova postavená v roce 1910 plnila svůj účel jen do záboru Sudet v roce 1938 a poté byl její osud velmi dramatický. Po 2. světové válce sloužila krátce jako modlitebna pro vojáky americké armády, posléze byla využívána evangelickými církvemi a nakonec se stala skladištěm. V poválečném období se objekt stal majetkem města Český Krumlov, které ho po roce 1990 vrátilo do rukou Židovské obce. Velmi působivý je interiér synagogy – hlavní loď zdobí více než tři kilometry zlatých linek, kvůli jejichž obnově bylo třeba postavit devět metrů vysoké lešení. O výmalbu se postaral Josef Palouda, který pracoval i na rekonstrukci Fotoateliéru Seidel nebo domku Egona Schieleho. Všechny tři objekty spojují prvky secese, fotoateliér a byt ve spodní části synagogy dokonce zdobí stejná šablonová výmalba s květinovým motivem.

Ve spolupráci s Fotoateliérem Seidel bude ve středu 15. května v synagoze otevřená výstava s názvem 4 fotografové, 2 země, 1 region. Je zaměřená na architekturu, tradice, náboženství, výrobní odvětví a příběhy konkrétních rodin žijících v této příhraniční oblasti na konci 19. a počátkem 20. století. Ve čtvrtek 16. května v synagoze proběhne od 19 hodin koncert Pavla Šporcla.

V zimní modlitebně synagogy najdou návštěvníci stálou expozici "Svět českokrumlovských Židů", která informace o osudech těchto lidí rovněž dokládá soudobými fotografiemi z významných českokrumlovských ateliérů Seidel a Wolf. Stálá expozice věnuje pozornost zejména rodině Spiro, jejichž firma byla velmi významným podnikatelským subjektem nejen v oblasti výroby papíru a výrazně přispěla k rozkvětu města a regionu. Při celkové obnově synagogy byl mobiliář rekonstruovaný na základě Seidelovy fotografie a pomocí zdařilých replik pasířských, kovářských a truhlářských prvků se podařilo vrátit synagoze její původní podobu. Součástí expozice jsou i náboženské předměty vyrobené v Izraeli.
Synagoga v Českém Krumlově

Synagoga v Českém Krumlově

Synagoga v Českém Krumlově je jedna z mála staveb tohoto typu, která přečkala období světových válek i totalitního režimu bez větší úhony. Je vnímána jako fenomén sloužící k porozumění historie prostředí.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.