!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Synagoga v Českém Krumlově
Památky

Synagoga v Českém Krumlově

Synagoga v Českém Krumlově je jedna z mála staveb tohoto typu, která přečkala období světových válek i totalitního režimu bez větší úhony. Je vnímána jako fenomén sloužící k porozumění historie prostředí.
Synagoga s osmibokou věží a střídmým užitím novorománských prvků byla postavena v roce 1909 místní Židovskou obcí podle plánů architekta Kafky v historizujícím otonském slohu jako náhrada za starší modlitebnu, bohoslužebným účelům sloužila do roku 1938. Na podzim tohoto roku byl interiér včetně mobiliáře zničen nacisty, téměř po celou válku synagogu využívala letecká modelářská dílna.

Po osvobození byla užívána jako interkonfesijní kostel, v němž se střídali američtí polní kazatelé s duchovními Církve československé husitské. Po odchodu americké armády byla synagoga definitivně upravena na sbor Církve československé husitské. Od roku 1969 sloužila jako sklad divadelních rekvizit. V 90. letech 20. století byla vrácena Židovské obci v Praze a částečně rekonstruována, v interiéru jsou dochovány zbytky původní výmalby a českých a anglických nápisů, které připomínají bohoslužby po skončení druhé světové války.

Nově opravená synagoga bude sloužit jako prostor pro krátkodobé výstavy, v zimní modlitebně synagogy najdete stálou expozici „Svět českokrumlovských Židů“, která informace o osudech těchto lidí rovněž dokládá soudobými fotografiemi z významných českokrumlovských ateliérů Seidel a Wolf.

Stálá expozice věnuje pozornost zejména rodině Spiro, jejichž firma byla velmi významným podnikatelským subjektem nejen v oblasti výroby papíru a výrazně přispěla k rozkvětu města a regionu. Součástí expozice jsou i náboženské předměty vyrobené v Izraeli.


Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Athanor v Českém Krumlově

Pension Athanor v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jižní Čechy
Restaurant Růže

Restaurant Růže

Český Krumlov, Jižní Čechy