Úvod > Aktuality > V Beskydech žije smečka vlků, navrací se i rys

V Beskydech žije smečka vlků, navrací se i rys

Vydáno 29. března 2020 Příroda
Do Beskyd se pomalu navrací divoké evropské šelmy. Poměrně dobře se zde daří vlkům, kteří žijí na několika místech moravskoslezských hor. Na území českého a slovenského pomezí žije asi dvanáct rysů, vlčí smečka si oblíbila Javorníky.
vlciMapování velkých šelem v Beskydech potvrdilo výskyt smečky vlků a několika rysů. Stopy pobytu velkých šelem hledají takzvané vlčí hlídky, které odhalí pobyt vlků, rysů nebo medvědů podle stop zvířat, trusu a dalších indicií, které po sobě zvířata zanechávají.
 
Beskydy se na české i slovenské straně staly domovem asi 12 dospělých rysů, vlci žijí v Javorníkách převážně na slovenské straně, v Moravskoslezských Beskydech byly nalezeny stopy dalších dvou zvířat. Na severu chráněné krajinné oblasti Beskydy nalezli odborníci stopy jednoho vlka.

vlciMinulý rok přivedla vlčí smečka z pomezí na svět sedm vlčat. Stalo se tak vůbec poprvé od jejich návratu v 90. letech minulého století. Prokázané úspěšné rozmnožování vlků v této okrajové části Karpat je významné také proto, že početní stavy vlka obecného jsou zde dlouhodobě velmi nízké. Vlci mají v lese nenahraditelnou úlohu, a to takovou, že pomáhají udržovat přírodní rovnováhu. Snižují počty velkých kopytníků a divokých prasat, kteří působí velké škody lesníkům a zemědělcům. Vlk je v poslední době vnímán také jako pomocník v boji s kůrovcem – loví totiž zvěř, která požírá sazenice listnáčů.
Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských vrchů a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.

CHKO Bílé Karpaty - louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty - louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Údolí Lomné s pralesem Mionší

Údolí Lomné s pralesem Mionší

Obec Dolní Lomná leží v nejmalebnějším údolí Těšínských Beskyd a je spolu s Horní Lomnou výchozím bodem pro turistické trasy na hřeben Polomu, odkud se dá přejít na Bílý Kříž.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Východní Morava

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Východní Morava

Východní Morava | Příroda
31.5.
2020
10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

Východní Morava | Letní sporty
27.5.
2020
#světovéČesko a Zlínský kraj

#světovéČesko a Zlínský kraj

Východní Morava | Památky