Úvod > Aktuality > Užijte si sklářskou poetiku a báječné prázdniny v Jablonci nad Nisou
Užijte si sklářskou poetiku a báječné prázdniny v Jablonci nad Nisou
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Užijte si sklářskou poetiku a báječné prázdniny v Jablonci nad Nisou

  • Vydáno2. července 2022
Pro letošní prázdninové návštěvníky připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou opravdu pestrý program, kterému vévodí nově otevřená stálá expozice vánočních ozdob. Těšit se mohou i na Skleněné pátky, prázdninový ateliér, zajímavé výstavy nebo návštěvu Kristiánova.
korálkyZřejmě největším lákadlem je pro návštěvníky v červnu otevřená pestrobarevná, zážitková prezentace skleněných vánočních ozdob Svět zázraků / World of Wonders (WOW). Expozice v Jablonci nad Nisou zaveze návštěvníky zaoceánským parníkem až do daleké Ameriky, na Manhattan, kam se vydávala velká část českých vánočních ozdob za svým zákazníkem.

Společně s expozicí muzeum otevřelo nový ateliér, který v rámci vstupného do muzea nabídne po celé prázdniny tvůrčí dílny určené především rodinám s dětmi. Každý druhý pátek se návštěvníci mohou seznámit s ukázkami tradiční výroby skla a bižuterie v rámci Skleněných pátků (v červenci 8. a 23., v srpnu pak 12. a 26.), případně si něco hezkého sami vytvořit.

Nikdo by si neměl nechat ujít ani prohlídku aktuálních výstav. Jen my dva, ve skleněné přístavbě, je poctou sklářským velikánům Miluši a Renému Roubíčkovým k jejich 100. výročí narození. V kosmickém prostoru se pak mohou zájemci ocitnout na výstavě Vesmír, naplněné kolekcí skleněných objektů i autorského šperku vytvořených na dané téma. Je k nim připraven i samoobslužný kvíz. Pro zvídavé muzeum nabízí i program Vzhůru na palubu!, k výročí vyplutí parníku Gablonz.
 
Muzeum je i letos partnerem prodejní výstavy Křehká krása, která proběhne od 4. do 7. srpna v areálu Eurocentra. Ve spolupráci s pořádajícím Svazem výrobců skla a bižuterie financuje část ukázek mistrovství regionálních sklářů a nabízí účastníkům akce zvýhodněné vstupné do muzea.
 
Po celé prázdniny je denně otevřena Liščí bouda na Kristiánově v Jizerských horách, kde najdete stálou expozici Sklářská osada Kristiánov, rodinný program O skláři Lišákovi i jistě vítané občerstvení. Ve vybraných víkendech je možné nahlédnout pod ruce sklářů a vyzkoušet výrobu foukaných ozdob, tažených figurek, květin či zdobení knoflíků (ve dnech 2. a 16. 7., 13. a 27. 8.). Vstup do expozice je letos zdarma, včetně doprovodných akcí.
 
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou – jediné na světě!
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Miluše a René Roubíčkovi – 100

10.6.
30.10.
Miluše a René Roubíčkovi – 100

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo společně s firmou Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova a dcerami manželů Roubíčkových unikátní dvojvýstavu připomínající 100. výročí narození výjimečných osobností českého uměleckého sklářství.

Karta hosta Jizerky Card – slevová karta v Jizerských horách

Karta hosta Jizerky Card – slevová karta v Jizerských horách

Díky tzv. kartě hosta – Jizerky Card získáte řadu výhod a užijete si dovolenou, pár dnů či prodloužený víkend na horách. Kartu získáte zdarma, pokud se ubytujete na 2 a více nocí u ubytovatele, který je členem Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory.

České sklo – synonymum kvality a tradice

České sklo – synonymum kvality a tradice

Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Vesmír – Současné studiové sklo a šperk

20.5.
11.9.
Vesmír – Současné studiové sklo a šperk

Současné výtvarné umění má mnoho podob. Patří mezi ně i studiové umělecké sklo a šperk, jehož tvorbě se věnuje několik generací výtvarníků. Tentokrát se díla čtyřiceti z nich rozhodlo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou představit v rámci tematické výstavy nazvané Vesmír.

Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Víte, že Liberecký kraj, který se rozkládá na samém severu Čech, je po Praze druhým územně nejmenším krajem naší země? Přestože rozlohou zabírá pouhá 4 % plochy České republiky, najdete tu nejenom spousty známých výletních míst, ale také čtyři pohoří, pískovcová skalní města, první českou přírodní památku UNESCO, romantické skalní vyhlídky, vodopády a další skvělá překvapení.

Sklářská slavnost na Kristiánově

3.9.
Sklářská slavnost na Kristiánově

Návrat do starých časů sklářské osady, připomínka zakladatelů významného místa, vlastní tvorba, pestrá nabídka doprovodného programu, atrakce pro děti i dospělé, to je Sklářská slavnost na Kristiánově. Tradiční akce pro všechny milovníky skleněné krásy a Jizerek se koná v sobotu 3. září 2022.

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.