Úvod > Aktuality > Vánoce kdykoliv aneb Svět zázraků: Muzeum skla a bižuterie zve do nové expozice vánočních ozdob
Vánoce kdykoliv aneb Svět zázraků: Muzeum skla a bižuterie zve do nové expozice vánočních ozdob
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Vánoce kdykoliv aneb Svět zázraků: Muzeum skla a bižuterie zve do nové expozice vánočních ozdob

  • Vydáno29. června 2022
Moře, parník nebo mrakodrap – i to nabízí Svět zázraků, nová stálá expozice vánočních ozdob jabloneckého Muzea skla a bižuterie, která se nachází v budově Krystalu. Více než tři tisícovky se jich vešly do atraktivní instalace designéra Jakuba Berdycha Karpelise. Kromě klasických českých ozdob zde září pro naše oko neobvyklé ozdoby určené na zahraniční trhy.
Vedle dosavadních expozic skla a bižuterie jablonecké muzeum nabízí v nedávno postavené budově "krystalu" (oceněné titulem „Stavba roku 2020“) další výběr ze svého bohatého sbírkového fondu, který je unikátní i ve světovém měřítku. Více než patnáct tisíc skleněných vánočních ozdob tvoří totiž největší veřejnou sbírku na světě. Většinu z nich tvoří dar firmy Jablonex, která v roce 2008 muzeu přenechala celou vzorkovnu foukaných, bohatě dekorovaných unikátů. Sbírka je průběžně doplňována, její součástí je také současná produkce, historické ozdoby z počátku 20. století (zejména z období první republiky, včetně daru potomků rodiny výrobce Václava Bergera z Bílé Třemešné), nebo z let socialismu.
 
Scénografii expozice s názvem Svět zázraků muzeum zadalo, na základě předchozích zkušeností s jinými výstavními projekty, Jakubu Berdychu Karpelisovi z pražského Qubus Design Studia. Výtvarník je známý svými nápaditými a neotřelými realizacemi ať již v designu, volném umění či instalacích. Zadanému tématu vždy dokáže dodat neopakovatelnou přidanou hodnotu. Tak tomu je i v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kde se můžete nechat unášet pestrostí tvarů a dekorů, anebo nebo sledovat symbolický příběh cesty české ozdoby na jejich nejdůležitější zámořský trh v USA. Proto jsou předměty nainstalovány do podoby pestrých mořských vln, nechybí zaoceánský parník a ani mrakodrapy.

Záměrem vedení muzea nebylo připravit běžnou muzejní stálou expozici, ale především nabídnout neopakovatelný emocionální zážitek. Muzejníci věří, že expozice Svět zázraků (anglicky World of Wonders) bude velkým lákadlem a dojem návštěvníků bude jednoduše WoW!. Přímo v expozici najdou zvídaví návštěvníci jen základní data, podrobnosti si mohou vyhledat v muzejním audioprůvodci, který je nabízen v 5 jazykových mutacích, nebo v publikaci k rozsáhlé muzejní sbírce.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!