Úvod > Aktuality > Vychutnejte si voňavé a chutné Žleby
Památky

Vychutnejte si voňavé a chutné Žleby

  • Vydáno22. října 2019
V zámecké kuchyni Žleby o prodlouženém víkendu 26. až 28. října 2019 opět zavoní nejen koláče! Budou se ochutnávat jídla vyrobená podle dobových receptů a kuchtíci s kuchtičkami v historických kostýmech vás při té příležitosti provedou zámkem. Vydejte se na exkurzi do dávných časů, kdy bylo na žlebském zámku ještě živo.

Kuchyně ŽlebyStředočeský zámek Žleby najdete ve stejnojmenné obci vzdálené 11 kilometrů jihovýchodně od Čáslavi. Stavba se tyčí na vyvýšeném návrší z jedné strany obtékaném říčkou Doubravkou. Poslední říjnový (prodloužený) víkend 26. až 28. 10. 2019 se žlebský zámek rozloučí se sezónou speciálními prohlídkami. Navíc interiéry zámku zdobí podzimní dekorace.

O svátečním říjnovém víkendu se tak podíváte do provoněné zámecké kuchyně, kde se kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech postarají nejen o doprovodný program a náplň do žaludků mlsných návštěvníků, ale také o představení jedinečného technického zázemí. Uvidíte jak plně vybavenou kuchyni s přilehlými historickými provozy, tak důmyslně řešené hygienické zázemí a další zámecké interiéry.

A až se za posledním návštěvníkem zamknou dveře a v kuchyni vyhasnou ohniště, zámek Žleby se uloží k zimnímu spánku – i když ne nadlouho, už od 23. a 24. listopadu se sem můžete vypravit na adventní prohlídky.
 

V interiérech na vás dýchne stará Anglie

PŽlebyůvodně gotický hrad Žleby byl později přestavěn na romantický zámek ve stylu anglické neogotiky, který se promítl také do bohatě vyzdobených interiérů vytvořených v průběhu 19. století. Při prohlídce knížecí rezidence můžete obdivovat rozsáhlou sbírku chladných i palných zbraní, sbírku vzácných obrazů, skla i textilií a historický nábytek od renesance po 20. století. Vzácně se zde dochovalo také barokní divadlo s původním vybavením, historickou scénou, kulisami a divadelními kostýmy. 
 

Uvidíte, kde se koupala šlechta a kde se uchovávala jídla

Zámecké kuchtičky připraví návštěvníkům dobové pochoutkyŽlebský zámek je také jednou z mála památek, kde vás nechají nahlédnout do původního provozního zázemí. Navštívíte knížecí koupelnu, historické kuchyňské provozy přiléhající k plně vybavené zámecké kuchyni i labyrint starého hradního sklepení, který nabízí zajímavý exkurz do každodennosti šlechty na zámeckém sídle.

Chcete-li se porozhlédnout po okolí Žlebů, vystoupejte na zámeckou věž. Je z ní krásný výhled na horizont i na přilehlý anglický park pod zámkem, který láká k odpočinku i romantické procházce.
 

Na historické traktory do Čáslavi

Expozice historických traktorů Zemědělského muzea v ČáslaviJste-li fanoušky techniky nebo vyrážíte na výlet s dětmi, zajeďte také do nedaleké Čáslavi. Cesta autem by vám neměla zabrat více než 20 minut. V tamním zemědělském muzeu na vás čekají desítky historických zemědělských strojů vystavených na ploše 2200 metrů čtverečních. Díky unikátní sbírce traktorů a oradel se muzeum zařadilo mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu.

A navíc! V den státního svátku 28. 10. 2019 bude vstup pro všechny úplně zdarma!
 

Z Otakarovy bašty se můžete rozhlédnout po kraji

Za vidění stojí v Čáslavi také souvislý pás městského opevnění. Jeho součástí je gotická válcová věž zvaná Otakarova bašta, která dnes slouží jako vyhlídka pro turisty. Najdete ji na pěší zóně v ulici Klimenta Čermáka. Otakarova bašta se dochovala jako jediná věž čáslavského opevnění. To sloužilo k obraně města od 13. století, tvořila ho 10 až 15 metrů vysoká kamenná zeď, mnoho bašt a tři věže. Bašta je oevřena pouze do konce října o víkendech, od 9 do 15:30 hodin.

Otakarova bašta – součást městského opevnění v Čáslavi

Otakarova bašta – součást městského opevnění v Čáslavi

Součástí opevnění v Čáslavi je raně gotická válcová věž zvaná Otakarova bašta, která slouží jako vyhlídková věž pro turisty. Nachází se na pěší zóně v ulici Klimenta Čermáka.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Národní zemědělské muzeum Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

Národní zemědělské muzeum Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

Muzeum vystavuje v současnosti ve dvou expozicích unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské a zahraniční výroby. Zájemci mohou po předchozí domluvě navštívit i zpřístupněné depozitáře stabilních motorů a klasických mlátiček.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (02.12. – 03.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Valašský mikulášský jarmek, Mikulášské jízdy v Prahou a okolím – Čertohráček, Vánoce na Hrádku, Čertovské řádění našich i krampus čertů v Dětenicích, Nebíčko a peklíčko na Rabí. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Zážitky

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Od letošního roku je to vůbec poprvé, kdy bude památník možné navštívit i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý víkend od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2023 až do konce března 2024.
Středočeský kraj | Kultura

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křestem největšího adventního věnce

Již jedenáct let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 25. listopadu.
Středočeský kraj | Zážitky

Prohlídky hradu Křivoklátu lákají po celý rok

Vydejte se na prohlídku královského hradu Křivoklátu v zimním období. Zachovalý hrad si prohlédnete o víkendech – na prohlídkovém okruhu Gotické paláce, kde se podíváte do křivoklátských interiérů. Navštívit můžete i Stříbrnici, hradní kapli, rytířský a velký královský sál, Fürstenberskou knihovnu, obrazárnu a hradní knihovnu. Hrad otevírá svoje brány vždy o víkendech od 10 do 15 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Areál Monínec otevřel lyžařskou sezónu jako první! Pod Javorovou skálou se už lyžuje

Středočeský Skiareál Monínec spustil provoz hlavní sjezdovky již 17. listopadu 2023. Během týdne jsou lyžaři zváni na večerní lyžování standardně od úterý do soboty. Denním lyžování je možné vždy od pátku do neděle od 9 do 16 hodin. Na denní lyžování se všechny vleky včetně lanové dráhy rozjedou pravděpodobně během vánočních svátků.
Středočeský kraj | Zimní sporty

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

Ve středočeských Máslovicích staví každoročně betlém – a jak jinak než z másla. Betlém pojme stovku figurek a spotřebuje se na něj 25 kilo másla. Při jeho stavbě pomáhá takřka celá obec a můžete pomoci také vy. V sobotu 25. listopadu 2023 se koná dílna na výrobu figurek z másla, přijďte si to zkusit. Malé máslovické muzeum másla pak vytvořený betlém vystaví a slibuje, že tady vydrží až do konce ledna 2024.
Středočeský kraj | Kultura

Byli Petrovští loupežníci doma ve Vidrholci, na Kokoříně nebo na Petříně?

Lotr Babinský, Don Špagát, Špinifiks, Lotrando, Vilda, Rumcajs, Ledříček, Grasel nebo Štětka: to jsou jména nejslavnějších českých loupežníků. Když se dalo víc dobrodruhů dohromady, vznikla loupežnická tlupa. Z nich nejznámější byli Petrovští, jejichž působištěm prý býval les Vidrholec. Na rozdíl od Petrovských existuje dodnes!
Středočeský kraj | Památky