Úvod > Aktuality > Užijte si kouzelné Vánoce na sněhu v pravoslavném chrámu svatého archanděla Michala na pražském Petříně
Památky

Užijte si kouzelné Vánoce na sněhu v pravoslavném chrámu svatého archanděla Michala na pražském Petříně

  • Vydáno6. ledna 2016
Máte rádi vánoční atmosféru? Chyběl vám na Štědrý den sníh? Cítíte v sobě potřebu uklidnit se a ztišit? Neváhejte a přijďte večer v 18. hodin 6. a 7. ledna na pražský Petřín oslavit pravoslavné Vánoce.
Vánoce se totiž v pravoslaví začínají slavit až 6. a 7. ledna. Východní církve stále používají juliánský kalendář, který je o 13 dnů opožděný oproti západnímu gregoriánskému kalendáři.  25. prosinec juliánského kalendáře tak spadá až na 7. leden kalendáře gregoriánského.
 
Dřevěný kostelík je schovaný mezi vzrostlými stromy petřínského kopce, vysoko nad Kinského letohrádkem. Můžete k němu dojít přímo serpentinami z Kinského zahrady nebo příjemnou procházkou od Nebozízku (pozor, lanovka na Petřín je nyní mimo provoz) nebo rovnou od Strahova ze směru od vysokoškolských kolejí.
 
Kostelík postavený z mohutných dřevěných trámů je položen na malé mýtině a kromě plechového kříže a ocelového lana hromosvodu na něm nenajdete žádný nepříjemný nános moderní doby. To stejné platí i pro vnitřek. Zapomeňte na světlou estetiku interiérů katolických chrámů, ty pravoslavné jsou ponořeny do šerosvitu světla pronikajícího malými okny a zesíleného září z desítek voskových svící, stěny jsou ozdobeny ikonami svatých. I délka trvání pravoslavné bohoslužby je mnohem delší. Mše je typická střídáním liturgického zpěvu a výrazným deklamováním pasáží z Písma svatého.

Pokud v chrámu archanděla Michaela uslyšíte zvláštní jazyk, nedivte se.  Správcem kostela je sice Eparchie pražská Československé pravoslavné církve, ale chrám má v užívání Rumunská pravoslavná církev.
 
Až tedy dnes nebo zítra vyjdete z malých miniaturních vchodových dveří, přičemž musíte pokorně sklonit hlavu, budete se vizuálně cítit jako v malých karpatských vesnicích na severu Rumunska. Za vámi zpěv linoucí se z dřevěného kostelíka, ucítíte vůni pálícího se kadidla, kolem vzrostlé stromy petřínského kopce a pod nohama čerstvě napadaný sníh a jen zdálky k vám bude tlumeně doléhat zvuk velkoměsta.
 
Svatá liturgie se koná každou neděli v 10 hodin dopoledne a v pondělí v 8 hodin. Večerní bohoslužby jsou ve středu, v pátek a sobotu v 18 hodin (v létě v 19 hodin).
 
Informace o případné půlnoční bohoslužbě vám poskytne kněz Andrei Danciu na tel.: 777 329 275 nebo na emailu aidanciu@yahoo.com
Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Na stráni Petřína, v zahradě Kinských, stával dřevěný pravoslavný kostelík svatého Michala, který sem byl dovezen až z Podkarpatské Rusi roku 1929. Celodřevěná stavba patřila mezi nejkrásnější lidové stavby tohoto regionu, avšak dne 28. 10. 2020 vyhořel do základů.

Další aktuality

Užijte si lední bruslení v Praze!

Kudy z nudy vám i v zimní sezóně 2023/24 přináší tipy, kde si v Praze zabruslit na oblíbených i nových venkovních kluzištích nebo na krytých stadionech. Vezměte si brusle a vzhůru na led! Pokud vlastní vybavení nemáte, nevadí. Na většině pražských kluzišť si brusle můžete půjčit anebo si své vlastní nechat perfektně nabrousit.
Praha | Zimní sporty

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.
Praha | Kultura

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (02.12. – 03.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Mikulášské jízdy v Prahou a okolím, Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, Advent – design – Gask. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Cesty za uměním: Josef Lada, Ladovská zima a obrázky zimy a pohádek našeho dětství

Stejně jako perníčky, voňavé chvojí, světýlka, andělé, čerti a Mikuláš patří k adventu také obrázky Josefa Lady. Najdete na nich všechno, co mají mít pravé české Vánoce: padající sníh, rozsvícené lucerny, děti na saních a místa, která si malíř zamiloval. Pojďte se projít Ladovskou zimou s portálem Kudy z nudy!
Praha | Životní styl

15 tipů na zimní procházky po pražských parcích

Stromovka, Grébovka, Letná nebo Ladronka – to jsou parky, které nikdy nezklamou. Praha však nabízí daleko víc míst, kde se projít v příjemném prostředí parku či lesoparku. Dokonce si drží 1. místo mezi evropskými metropolemi z hlediska poměru zelených ploch oproti celkové rozloze města (tzv. HUGSI index), který v Praze tvoří 57 %. Udělejte si vycházku v některém z nich! Pražské parky lákají k relaxačním procházkám i sportovnímu vyžití.
Praha | Příroda

Výstava Vánoce v Betlémské kapli ukáže krásu skleněných betlémů a ozdob

V podzemních prostorách Betlémské kaple se opět otevře již tradiční vánoční výstava, která potrvá od 25. listopadu 2023 až do 3. 1. 2024. Tématem letošní výstavy jsou skleněné betlémy. Výstava probíhá denně, vždy od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Kultura

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 3. prosince zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
Praha | Příroda