Úvod > Aktuality > Užijte si kouzelné Vánoce na sněhu v pravoslavném chrámu svatého archanděla Michala na pražském Petříně
Užijte si kouzelné Vánoce na sněhu v pravoslavném chrámu svatého archanděla Michala na pražském Petř
">
Památky

Užijte si kouzelné Vánoce na sněhu v pravoslavném chrámu svatého archanděla Michala na pražském Petříně

  • Vydáno6. ledna 2016
Máte rádi vánoční atmosféru? Chyběl vám na Štědrý den sníh? Cítíte v sobě potřebu uklidnit se a ztišit? Neváhejte a přijďte večer v 18. hodin 6. a 7. ledna na pražský Petřín oslavit pravoslavné Vánoce.
Vánoce se totiž v pravoslaví začínají slavit až 6. a 7. ledna. Východní církve stále používají juliánský kalendář, který je o 13 dnů opožděný oproti západnímu gregoriánskému kalendáři.  25. prosinec juliánského kalendáře tak spadá až na 7. leden kalendáře gregoriánského.
 
Dřevěný kostelík je schovaný mezi vzrostlými stromy petřínského kopce, vysoko nad Kinského letohrádkem. Můžete k němu dojít přímo serpentinami z Kinského zahrady nebo příjemnou procházkou od Nebozízku (pozor, lanovka na Petřín je nyní mimo provoz) nebo rovnou od Strahova ze směru od vysokoškolských kolejí.
 
Kostelík postavený z mohutných dřevěných trámů je položen na malé mýtině a kromě plechového kříže a ocelového lana hromosvodu na něm nenajdete žádný nepříjemný nános moderní doby. To stejné platí i pro vnitřek. Zapomeňte na světlou estetiku interiérů katolických chrámů, ty pravoslavné jsou ponořeny do šerosvitu světla pronikajícího malými okny a zesíleného září z desítek voskových svící, stěny jsou ozdobeny ikonami svatých. I délka trvání pravoslavné bohoslužby je mnohem delší. Mše je typická střídáním liturgického zpěvu a výrazným deklamováním pasáží z Písma svatého.

Pokud v chrámu archanděla Michaela uslyšíte zvláštní jazyk, nedivte se.  Správcem kostela je sice Eparchie pražská Československé pravoslavné církve, ale chrám má v užívání Rumunská pravoslavná církev.
 
Až tedy dnes nebo zítra vyjdete z malých miniaturních vchodových dveří, přičemž musíte pokorně sklonit hlavu, budete se vizuálně cítit jako v malých karpatských vesnicích na severu Rumunska. Za vámi zpěv linoucí se z dřevěného kostelíka, ucítíte vůni pálícího se kadidla, kolem vzrostlé stromy petřínského kopce a pod nohama čerstvě napadaný sníh a jen zdálky k vám bude tlumeně doléhat zvuk velkoměsta.
 
Svatá liturgie se koná každou neděli v 10 hodin dopoledne a v pondělí v 8 hodin. Večerní bohoslužby jsou ve středu, v pátek a sobotu v 18 hodin (v létě v 19 hodin).
 
Informace o případné půlnoční bohoslužbě vám poskytne kněz Andrei Danciu na tel.: 777 329 275 nebo na emailu aidanciu@yahoo.com
Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Na stráni Petřína, v zahradě Kinských, stával dřevěný pravoslavný kostelík svatého Michala, který sem byl dovezen až z Podkarpatské Rusi roku 1929. Celodřevěná stavba patřila mezi nejkrásnější lidové stavby tohoto regionu, avšak dne 28. 10. 2020 vyhořel do základů.