Úvod > Aktuality > Užijte si hravě renesanční léto na vimperském zámku
Užijte si hravě renesanční léto na vimperském zámku
">
Památky

Užijte si hravě renesanční léto na vimperském zámku

  • Vydáno9. srpna 2017
Stále ještě mnohými neobjevený jihočeský zámek Vimperk, který býval svého času renesančním skvostem Šumavy, nabízí letos návštěvníkům poslední příležitost k návštěvě jeho prostor, než se koncem tohoto roku jeho provoz z důvodu rekonstrukce výrazně omezí. Návštěvníci tak mají letos možná poslední možnost navštívit zámek, prohlédnout si a poznat jeho renesanční tvář v syrové kráse, a to kromě klasických prohlídek také v rámci cyklu programů, které zámek pořádá pod názvem „Hravě renesančně“.
S tímto tématem se zámek zapojil do letošního Roku renesanční šlechty pořádaného Národním památkovým ústavem. Návštěvníci se mohou s renesancí na vimperském zámku seznámit díky třem edukačním programům, které se konají po většinu prázdninových týdnů, vždy v úterý, ve středu a ve čtvrtek. Tyto tři hravé programy představí návštěvníkům různé aspekty období renesance, konkrétně renesanční zahrady, renesanční výzdobu a stavitelství.


Úterek patří zahradám

Zámek VimperkPrvní edukační program s názvem „Poznej renesanční zahradu!“, který se koná ve stanovených časech vždy v úterý, je určený především pro rodiny s dětmi. Návštěvníci si společně s lektorem povypráví o dřívější podobě zahrady zámku Vimperk i o tom, co vedlo k její dnešní podobě. Seznámí se s tím, jak vypadaly renesanční zahrady, vyzkouší si navrhnout strukturu takové zahrady, a také zjistí, co se v  renesanční zahradě pěstovalo. Každý dětský návštěvník si na závěr programu vytvoří vlastní malý herbář, do kterého si může rostliny nalepit, nakreslit či otisknout razítkem.
 

Středeční sgrafitto

Ve středu se návštěvníci mohou těšit na program s názvem „Objev sál, najdi sgrafitto!“. Během tohoto zábavného a netradičního programu se návštěvníci pokusí objevit tajemství Dolního zámku a dopátrat se původní podoby jižního paláce. Součástí programu je i dílna, ve které si účastníci vyrobí vlastní sgraffito.
 

Ve čtvrtek se staví zámek

SgrafittoČtvrtky patří programu „Postavíš zámek?“, a to v čase od 10 do 16 hodin. Jedná se o hravý program pro všechny věkové skupiny – zabaví se při něm děti i dospělí. Na pěti stanovištích zde návštěvníci získají informace o stavbě renesančních zámků, jejich výzdobě, též o renesančních zahradách a stylu života v čase renesance. Během programu zde návštěvníci plní jednotlivé úkoly a snaží se tak vykoupit zámek z dluhů, do nichž ho uvrhl Jáchym Novohradský z Kolovrat a jeho finančně náročné stavební úpravy.

Bližší informace ohledně edukačních programů, jejich obsahu a časech konání, najdete na stránkách státního zámku Vimperk, popřípadě se je můžete dozvědět přímo na zámecké pokladně.
Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.