Úvod > Aktuality > Úštěcký jarmark láká na řemesla i hudbu
Úštěcký jarmark láká na řemesla i hudbu
"> "> Úštecký jarmark "> Úštecký jarmark "> Úštecký jarmark
Kultura

Úštěcký jarmark láká na řemesla i hudbu

  • Vydáno14. srpna 2019
Centrum Úštěka ožije v sobotu 17. srpna 2019 řemeslníky, dobovými prodejci a vystupujícími v rozličných historických kostýmech. Komponovaná večerní vystoupení před kostelem vyvrcholí tradičně ohňostrojem kouzelníka Žita.

Úštěcký jarmarkV sobotu 17. srpna se můžete vypravit i na Úštěcký historický jarmark, kde řemeslníci, doboví prodejci i účinkující vystupují v půvabných historických kostýmech a program vyvrcholí ohňostrojem kouzelníka Žita.

V letošním roce se centrum Úštěku  promění v tržiště, které zaplní nejen stánky, ale i řemeslníci z Čech, Moravy a ze Slovenska. K vidění zde budou řemesla, jako je například kovářství či proutkařství.

Pro děti nebude chybět loutkové divadlo a dílničky, kde si budou moci něco vyrobit. Na návštěvníky bude čekat i prohlídka šatlavy a sklepení.
 

Rytíři, kejklíři i felčar

RytířSobota bude ve znamení rytířů – nebude chybět středověké ležení rytířů, lázně, ukázka zbraní, slavnostní průvod císaře Karla IV. s jeho dvořany a všech vystupujících v čele s bubeníky přímo na náměstí. Dále se přihlížející mohou těšit na provazochodce na laně, vystoupení praporečníků s bubeníky a nebudou chybět ani souboje na počest císaře i ukázka umění sokolníků a jejich svěřenců.

Kulturní nahlédnutí do středověku obstará soubor Regii Carovi regis, který předvede tance císařského dvora, uskupení Řemdih pak oblaží přítomné libozvučnými dobovými melodiemi středověkých písní. Neobvyklým zážitkem bude určitě i pouliční divadlo na chůdách.

Večerní program začne ve 21:00 hodin a zúčastní se ho samotný císař Karel IV., muzikanti z uskupení Řemdih s tanci, kejklemi a ohňovou show. Ve 22:00 slavnosti ukončí oblíbený ohňostroj kouzelníka Žita.

Jezero Chmelař s kempem u městečka Úštěk

Jezero Chmelař s kempem u městečka Úštěk

Jezero vzniklé zatopením oblasti pojmenované příznačně Chmelař. V pivu se tu koupat sice nebudete, ale obrovská vodní plocha a dvě písečné pláže a sportovní vybavení kempu s možností ubytování ve stanech i v chatkách vás v horkém létě osvěží zaručeně.

Muzeum čertů v Úštěku – na temnou návštěvu do pekelných sklepů

Muzeum čertů v Úštěku – na temnou návštěvu do pekelných sklepů

Pokud si myslíte, že váš život je peklo, přijeďte se podívat do muzea a Pekelných sklepů, nádherných středověkých prostor, táhnoucích se pod bývalým hradem a měšťanskými domy v severočeském Úštěku. Unikátní soubor výtvarných děl věnovaných čertům je jedinečným muzeem ve střední Evropě.

Synagoga a rabínský dům v Úštěku

Synagoga a rabínský dům v Úštěku

Městečko Úštěk leží na severovýchodním okraji Českého Středohoří. Nejstarší zmínka o něm pochází z roku 1057. Na náměstí je dochována řada pozoruhodných pozdně gotických štítových měšťanských domů z 15. a počátku 16. století s částečně zachovaným loubím.

Barokní kostel sv. Petra a Pavla v Úštěku

Barokní kostel sv. Petra a Pavla v Úštěku

Pozdně barokní stavbu nechali na místě původního kostela sv. Michala ze 14. století vystavět v letech 1764 – 72 jezuité. Před barokním kostelem sv. Petra a Pavla se natáčel známý film Filipa Renče Rebelové.

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hrad Helfenburk, nazývaný také Hrádek, postavili v první polovině 14. století Ronovci, ale už roku 1375 se dostal do vlastnictví pražského arcibiskupství. Hrad je volně přístupný po celý rok.

Město Úštěk – nejmenší městská památková rezervace v ČR

Město Úštěk – nejmenší městská památková rezervace v ČR

Úštěk je malé město v severních Čechách, 17 km severovýchodně od Litoměřic. Leží na výrazném pískovcovém návrší v nadmořské výšce kolem 240 m na rozhraní CHKO České středohoří a Kokořínsko.

Galerie U brány v Úštěku

Galerie U brány v Úštěku

Galerie byla poprvé otevřena roku 2000, při příležitosti konání 3. historického jarmarku. Motivací byla snaha zasadit do prostředí městské památkové rezervace v Úštěku něco trvalého, umělecky příjemného, co potěší srdce a nechá na chvíli zapomenout na běžné starosti.

Ptačí domky v Úštěku

Ptačí domky v Úštěku

Ptačí domky byly postaveny v polovině 19. století italskými dělníky, kteří v Úštěku stavěli železnici. Jedná se o dřevěné přístavky na skalní stěně připomínající ptačí hnízda. Přístavky navazují na sklepy a chodby vytesané v pískovcové skále.

Úštěcká šatlava – expozice uzavřena

Úštěcká šatlava – expozice uzavřena

Šatlava ukončila svou činnost v původním sídle za kostelem na Mírovém náměstí a bude nově zřízena na adrese Mírové náměstí 17 v Úštěku v průběhu roku 2020.

Pizzerie a vinárna Čertovna v Úštěku

Pizzerie a vinárna Čertovna v Úštěku

Pizzerie Čertovna Úštěk nabízí romantické posezení v historickém barokním objektu při Pikartské věži v samotném centru městečka Úštěk.