Úvod > Aktuality > Údolí Plakánek je od letoška cyklistům zapovězené
Údolí Plakánek je od letoška cyklistům zapovězené
"> "> "> ">
Příroda

Údolí Plakánek je od letoška cyklistům zapovězené

Vydáno 2. dubna 2021
CHKO Český ráj uzavřelo pro cyklisty údolí Plakánek. Chce tím zamezit přetížení oblasti – Plakánkem projíždí denně v průměru sto cyklistů, což je pro malé území devastující. Cyklistům se tudíž Plakánek od dubna 2021 uzavřel. Údolí mohou dál využívat pěší turisté. Pokud cyklisté nebudou chtít Plakánek objet, mohou jej projít pěšky – kolo musí vést.
plakánekV přírodní rezervaci je díky epidemii koronaviru větší nárůst turistů, zhruba o třetinu. Chráněná krajinná oblast Český ráj proto přistoupila k razantnímu kroku a zakázala vjezd cyklistů do Plakánku, které je jedním z nejzatíženějších míst. Ročně tu podle odhadů projede kolem 40 tisíc cyklistů. Obrovské množství lidí poškozuje cesty a porušuje vzácná prameniště.

Na vstupu do Plakánku směrem od Kosti a Oborského rybníka byly od letošního dubna umístěny zákazové cedule. Kola je zde možné vést, ale ne na nich jet. Dodržování zákazu hlídá stráž přírody, která je oprávněna udělovat pokutu do výše až 100 000 Kč. Cyklisté si ale nemusejí zoufat, trasa kolem Kosti se dá jet i objet přes Podkost nebo přes Dobšín, a je jen asi o kilometr delší.

Chráněná krajinná oblast Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí v Česku. Vyhlášena byla roku 1955 a v roce 2002 došlo vládním nařízením k jejímu rozšíření o oblast Maloskalska a Prachovských skal. Zaujímá území o rozloze cca 181,5 km². Na území CHKO najdeme 11 přírodních rezervací, 2 národní přírodní památky a 11 přírodních památek.
Romantické údolí Plakánek

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Momentálně prochází hrad nákladnou rekonstrukcí, prohlídky se konají.