Úvod > Aktuality > Údolí Plakánek je od letoška cyklistům zapovězené
Příroda

Údolí Plakánek je od letoška cyklistům zapovězené

  • Vydáno2. dubna 2021
CHKO Český ráj uzavřelo pro cyklisty údolí Plakánek. Chce tím zamezit přetížení oblasti – Plakánkem projíždí denně v průměru sto cyklistů, což je pro malé území devastující. Cyklistům se tudíž Plakánek od dubna 2021 uzavřel. Údolí mohou dál využívat pěší turisté. Pokud cyklisté nebudou chtít Plakánek objet, mohou jej projít pěšky – kolo musí vést.
plakánekV přírodní rezervaci je díky epidemii koronaviru větší nárůst turistů, zhruba o třetinu. Chráněná krajinná oblast Český ráj proto přistoupila k razantnímu kroku a zakázala vjezd cyklistů do Plakánku, které je jedním z nejzatíženějších míst. Ročně tu podle odhadů projede kolem 40 tisíc cyklistů. Obrovské množství lidí poškozuje cesty a porušuje vzácná prameniště.

Na vstupu do Plakánku směrem od Kosti a Oborského rybníka byly od letošního dubna umístěny zákazové cedule. Kola je zde možné vést, ale ne na nich jet. Dodržování zákazu hlídá stráž přírody, která je oprávněna udělovat pokutu do výše až 100 000 Kč. Cyklisté si ale nemusejí zoufat, trasa kolem Kosti se dá jet i objet přes Podkost nebo přes Dobšín, a je jen asi o kilometr delší.

Chráněná krajinná oblast Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí v Česku. Vyhlášena byla roku 1955 a v roce 2002 došlo vládním nařízením k jejímu rozšíření o oblast Maloskalska a Prachovských skal. Zaujímá území o rozloze cca 181,5 km². Na území CHKO najdeme 11 přírodních rezervací, 2 národní přírodní památky a 11 přírodních památek.
Romantické údolí Plakánek

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Další aktuality

Dětská hřiště v lesích a parcích: volně dostupná i placená

Možná jste už zjistili, že k nejlepší zábavě vašim dětem a vnoučatům stačí docela obyčejné hřiště v parku nebo v lese. Právě na ně jsme se tentokrát na portálu Kudy z nudy zaměřili a možná vám dokážeme nabídnout i pár míst, která třeba ještě neznáte.
Královéhradecký kraj | Zážitky

V Malé Úpě budou v sobotu dovádět Krakonošovi lyžníci

Krakonošovi lyžníci v sobotu 18. března ovládnou Malou Úpu, kde se budou konat závody na historických lyžích a saních, závod ve skoku ladném a soutěž o nejlepší historický kostým – nejkrásnějšího lyžníka nebo lyžnici. Na setkání nadšenců z celých Krkonoš a okolí prostě nemůžete chybět.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Letní sezona v Krkonoších: 10 tipů pro jízdu na kole i koloběžce

Letní sezóna v Krkonoších nemusí být jen o výšlapech na nejvyšší body tohoto pohoří. Pobyt na horách si lze osvěžit jízdou na kole nebo koloběžce. Pravda, do vrcholových partií Krkonoš se na kole nedostanete, ale proč se neprojet mimo hlavní turistické stezky? Milovníky downhillu určitě potěší tipy na nejlepší bikeparky Krkonoš.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Královéhradeckého kraje

Jaké proměny zažil Královéhradecký kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například do tvrze Dobrošov, do lvího safari ve Dvoře Králové, na Stezku korunami stromů v Krkonoších či rozhlednu na Velké Deštné. Poutní kostel v Neratově zakryla legendární skleněná střecha, v Krňovicích se otevřel skanzen a ve Všestarech pravěký archeopark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Královéhradeckým krajem rok za rokem!
Královéhradecký kraj | Zážitky