!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!
Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!

  • Vydáno10. ledna 2022
Ve středních Čechách je možné v těchto dnech navštívit několik hradů a zámků. Nalákají vás k návštěvě hrady Karlštejn, Křivoklát, Český Šternberk či zámek Loučeň nebo Mníšek pod Brdy? Památky mívají otevřeno většinou o víkendech, některé jsou přístupné také v pátek.

K2: Karlštejn a Křivoklát

KarlštejnHrad Karlštejn se milovníkům památek letos vůbec neuzavírá. Od začátku ledna 2022 je přístupný vždy v pátek a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. V otevíracích hodinách si prohlédnete základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici uvidíte repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a k vidění je také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů, které byly dříve součástí kaple hradu a sloužily k církevním obřadům.

hrad Křivoklát
Hrad Křivoklát je momentálně otevřen také během víkendů, avšak pouze od 12:00 do 14:00 hodin. Přístupná je první (základní) prohlídková trasa Gotické paláce, která je věnována zejména prohlídce interiérů hradních paláců. Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským.


 

Zámek Mníšek pod Brdy a Loučeň se svým labyrintáriem

Zámek MníšekNa zámku v Mníšku pod Brdy si i v zimních měsících prohlédnete okruh První republika – reprezentativní salony. Zahrnuje jedenáct historických prostor představujících bydlení drobné šlechty na počátku 20. století. Jde o reprezentativní místnosti zámku – zimní jídelnu, kapli, velkou jídelnu, přípravnu, velký salon s hodinovou věží, pánský salon, dámský salon, knihovnu, pracovnu, lovecký salon a arkádu s nástupním schodištěm. Otevřeno je zde od úterý do neděle, přes týden od 10:00 do 14:00 a o víkendu až do 16:00 hodin.Zima LoučeňZámek Loučeň je otevřen celoročně a jako jediný v České republice věnuje šlechtickému rodu Thurn-Taxisů, kteří zde žili od počátku 19. století. Přijít na prohlídku můžete denně od 10:00 do 17:00 hodin. V sobotu, neděli a o prázdninách jsou prohlídky denně od 11:00 do 16:00,  každou hodinu. Jestliže hledáte něco, co nemá v Čechách ani v Evropě obdoby, navštivte zdejší labyrintáriumdvanáct labyrintů a bludišť v šestnáctihektarovém zámeckém parku. Ať už se rozhodnete putovat labyrintem či bludištěm, zjistíte, že to není jen dětská zábava, jak by se možná mohlo zdát nezasvěceným. Garantujeme vám, že propadnete kouzlu bludišť a labyrintů, ať už jste jakéhokoli věku.


 

Hradozámecká romantika: Český Šternberk či Radim

Český ŠternberkK mimořádným zimním prohlídkám láká i hrad Český Šternberk. Ten pro své návštěvníky na každý víkend od 8. do 30. ledna přichystal prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí hradu a zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností. Prohlídky se konají vždy v sobotu a v neděli, ve 12:00 a 14:00 hodin. Na prohlídce se dozvíte o historii rodu Sternbergů, starobylého českého rodu, a o životních osudech jeho významných představitelů.

Posledním tipem jsou zimní prohlídky zámku Radim probíhají od října až do 29. března 2022, vždy o víkendech a svátcích od 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Při prohlídkách zámku, který se nachází mezi Českým Brodem a Kolínem se vám  představí renesanční interiéry a originální černou kuchyni. Pro děti je připraven speciální dětský okruh, který sestává z prohlídky ložnice princezen, společenské místnosti a ložnicí černokněžníka. Děti si přitom mohou zapůjčit stylový dobový kostým.

Zimní prohlídky na Křivoklátě

8.1.
28.2.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

Od ledna do února je otevřeno o víkendech od 12 do 14 hodin.

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

7.1.
31.3.
Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn je otevřený i v zimní sezóně. V lednu a únoru je otevřeno od pátku do neděle 10:00 –15:00 hodin. V březnu pak denně mimo pondělí.

Zimní prohlídky na zámku Radim

1.10.
29.3.
Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky zámku Radim probíhají vždy o víkendech a svátcích v 11:00, 13:00 a 15:00 hod . Nenechte si je ujít. Otevřena ji i zámecká kavárna s nejméně jedním teplým jídlem denně, ovocnými limonádami a postřižinským pivem.

Zimní prohlídky zámku Loučeň

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

Již od roku 2011 je zámek Loučeň otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.