Úvod > Aktuality > Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!
Památky

Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!

  • Vydáno21. ledna 2023
Ve středních Čechách je možné v těchto dnech navštívit několik hradů a zámků. Nalákají vás k návštěvě hrady Karlštejn, Český Šternberk či zámek Loučeň. Mníšek pod Brdy nebo Radim? Památky mívají otevřeno většinou o víkendech, některé jsou přístupné také v pátek.

K2: Karlštejn a Křivoklát

KarlštejnHrad Karlštejn se milovníkům památek letos vůbec neuzavírá. Od začátku ledna 2023 je přístupný vždy v pátek a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. V otevíracích hodinách si prohlédnete základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici uvidíte repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a k vidění je také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů, které byly dříve součástí kaple hradu a sloužily k církevním obřadům.

hrad KřivoklátHrad Křivoklát je momentálně uzavřen, ale pro první návštěvníky v roce 2023 otevře své brány již 4. února a až do konce března bude otevřen během víkendů od 12:00 do 14:00 hodin. Přístupná přes zimu zůstává první (základní) prohlídková trasa Gotické paláce, která se věnuje zejména prohlídce interiérů hradních paláců. Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským.
 

Zámek Mníšek pod Brdy a Loučeň se svým labyrintáriem

Zámek MníšekNa zámku v Mníšku pod Brdy si i v zimních měsících prohlédnete okruh První republika – reprezentativní salony. Zahrnuje jedenáct historických prostor představujících bydlení drobné šlechty na počátku 20. století. Jde o reprezentativní místnosti zámku – zimní jídelnu, kapli, velkou jídelnu, přípravnu, velký salon s hodinovou věží, pánský salon, dámský salon, knihovnu, pracovnu, lovecký salon a arkádu s nástupním schodištěm. Otevřeno je zde od úterý do neděle, přes týden od 11:00 do 11:45 a o víkendu od 10:30 do 15:30 hodin.

Zima LoučeňZámek Loučeň je otevřen celoročně a jako jediný v České republice věnuje šlechtickému rodu Thurn-Taxisů, kteří zde žili od počátku 19. století. V lednu se prohlídky konají pouze ve 12:00, 14:00 a 16:00 hodin, ovšem v ostatních měsících by měly probíhat o víkendech každou hodinu od 11:00 do 16:00 hodin. V sobotu večer se navíc koná i podvečerní prohlídka od 17:00, na tu je však z důvodu velkého zájmu nutná předchozí rezervace. Vstupenky je nejlépe zakoupit on-line předem z domova. Jestliže hledáte něco, co nemá v Čechách ani v Evropě obdoby, navštivte zdejší labyrintáriumdvanáct labyrintů a bludišť v šestnáctihektarovém zámeckém parku. Ať už se rozhodnete putovat labyrintem či bludištěm, zjistíte, že to není jen dětská zábava, jak by se možná mohlo zdát nezasvěceným. Garantujeme vám, že propadnete kouzlu bludišť a labyrintů, ať už jste jakéhokoli věku.
 

Hradozámecká romantika: Český Šternberk či Radim

Český ŠternberkK mimořádným zimním prohlídkám láká i hrad Český Šternberk. Ten pro své návštěvníky na každý víkend od 8. do 30. ledna přichystal prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí hradu a zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností. Prohlídky se konají vždy v sobotu a v neděli, v 11:00 a 14:00 hodin. Na prohlídce se dozvíte o historii rodu Sternbergů, starobylého českého rodu, a o životních osudech jeho významných představitelů.

Posledním tipem jsou zimní prohlídky zámku Radim probíhají od října až do 26. března 2023, vždy o víkendech a svátcích od 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Při prohlídkách zámku, který se nachází mezi Českým Brodem a Kolínem se vám  představí renesanční interiéry a originální černou kuchyni. Pro děti je připraven speciální dětský okruh, který sestává z prohlídky ložnice princezen, společenské místnosti a ložnicí černokněžníka. Děti si přitom mohou zapůjčit stylový dobový kostým.
Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

1.1.
28.2.
Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn je otevřený i v zimní sezóně. V lednu a únoru je otevřeno od pátku do neděle 10:00 –15:00 hodin. V březnu pak denně mimo pondělí.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Zimní prohlídky na Křivoklátě

4.2.
26.2.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

V listopadu a prosinci je hrad otevřen o víkendech a vánočních svátcích od 10 do 15 hodin. V únoru je otevřeno o víkendech od 12 do 14 hodin.

Zimní prohlídky na zámku Radim

2.11.
26.3.
Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky zámku Radim probíhají vždy o víkendech a svátcích v 11:00, 13:00 a 15:00 hod . Nenechte si je ujít. Otevřena ji i zámecká kavárna s nejméně jedním teplým jídlem denně, ovocnými limonádami a postřižinským pivem.

Zimní prohlídky zámku Loučeň

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

Již od roku 2011 je zámek Loučeň otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Český Šternberk láká na zimní prohlídky

Na prohlídku hradu či zámku nepotřebujete žádné speciální počasí, proto se na ni můžete vydat i v zimě. Jste-li již nedočkaví se na nějakou památku vypravit, využijte mimořádnou prohlídku o víkendu 28. a 29. ledna 2023 na hradě Český Šternberk. Prohlídka začíná vždy ve 12:00 a 14:00 hodin, a to v sobotu i v neděli. Prohlídku je třeba předem rezervovat či zakoupit on-line.
Středočeský kraj | Památky

Nejlepší oslava Mezinárodního dne objímání: na romantických zimních procházkách v okolí Prahy

Hledáte inspiraci na víkend anebo lék na duši unavenou z šedivé zimy? Vydejte se ven, do přírody. K lepší náladě i kondici vám pomohou krátké i dlouhé procházky plné barev, světla, vůní a zvuků a měnících se přírodních scenérií. Na výletech, které vám tentokrát nabízíme, jich čeká skutečně spousta.
Středočeský kraj | Zážitky

Zimní pohoda na vás čeká v labyrintech na zámku Loučeň

Letošní mírná zima láká na prohlídku zámku Loučeň a jeho parku, který je otevřen denně od 10:00 do 17:00 hodin, a tak se můžete i v tomto ročním období proplétat místními labyrinty. Každý den ve 12:00, 14:00 a 16:00 hodin je možné také vyrazit na prohlídkovou trasu, o víkendu se prohlídky zámku konají každou hodinu od 11:00 do 16:00.
Středočeský kraj | Památky