Úvod > Aktuality > Udělejte si letní výlet do Špindlerova Mlýna: Svatý Petr otevřel první ledárium – s obřím Karlem IV.
Udělejte si letní výlet do Špindlerova Mlýna: Svatý Petr otevřel první ledárium – s obřím Karlem IV.
"> "> ">
Zimní sporty

Udělejte si letní výlet do Špindlerova Mlýna: Svatý Petr otevřel první ledárium – s obřím Karlem IV.

  • Vydáno29. prosince 2015
Zpestřete si zážitky v Krkonoších nevšedním zážitkem. Navštivte nové Špindlerovské Ledarium u horní stanice lanovky Svatý Petr-Pláň. Výstavu ledových soch s tématikou 700. výročí narození Krále českého a císaře Svaté říše římské Karla IV., jenž ovlivnil nejen osudy zemí Koruny české, ale i celé Evropy, můžete navštívit každý den během celé zimní sezóny 9:00 – 15:30.
Na první ledárium v České republice bude lákat Špindlerův Mlýn. Krkonošské ledové skulptury vzdají hold především 700. výročí narození císaře Karla IV., které připadá na rok 2016. Hlavní dominantou kruhového ledária na Pláni na Svatém Petru bude samozřejmě socha panovníka Karla IV., kterého po vzoru sochy z pražské Mostecké věže posadili umělci na trůn.

Vyobrazeny budou ale i jeho manželky a nejvýznamnější památky spojené s jeho érou. Umělci zpodobní všechny manželky panovníka, Annu Falckou, Alžbětu Pomořanskou, Blanku z Valois, Annu Svídnickou a vytvoří také postavy dvou andělů oslavujících českého krále. Chybět nebude ani Karlštejn či Chrám sv. Víta. Na Pláně se v sezóně dostanete novou lanovkou ze Svatého Petra, ledárium bude otevřené zdarma.

Obdobnou úchvatnou podívanou nabízí i galerie ledových soch ve Vysokých Tatrách, každý rok ji navštíví desetitisíce zájemců. Vznikající krkonošské ledárium bude otevřeno až do konce března každý den mezi 9. hodinou a 15:30, sochy budou před nepřízní počasí klimatizovány. V ledáriu budou po celou sezónu probíhat doprovodné akce pro veřejnost.

Z historie Špindlerova Mlýna

Špindlerův Mlýn vznikl jako samostatná osada zhruba před více než dvěma sty léty v sousedství Svatého Petra, už ve 14. století hornické osady a centra těžby rud. Špindlerův Mlýn byla ale od počátku osadou dřevařskou, později tu vznikl na řece Labi také mlýn pana otce Špindlera. Tam se scházeli obyvatelé chalup na úbočí Kozích hřbetů a z kutišť v Dlouhém dole aby opakovaně žádali císařskou kancelář o povolení postavit si kostel. Kýžený patent přišel v červenci roku 1793 od císaře Františka II., se zpáteční adresou – Špindlerův mlýn. A to jméno osadě už zůstalo. Špindlerův Mlýn leží při soutoku řeky Labe a Svatopetrského, či Dolského potoka, v nadmořské výšce od 575 – 1555 m. Nejvyšším bodem katastru je Luční hora – druhá nejvyšší hora České republiky. Dnes je město jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších středisek zimních sportů v České republice. Také v letních měsících je ideálním výchozím místem na hřebeny Krkonoš a nabízí ideální podmínky pro pěší turistiku a horská kola. Je zde také středisko našeho nejstaršího a největšího – Krkonošského národního parku. Ve Špindlerově Mlýně i v jeho část Svatý Petr se natáčely filmy Homolka a Tobolka, Vrchlabí prchni, Snowboarďáci, Sněženky a machři, Pan Tau , pohádka Čert ví proč. V roce 1977 tu natočila Marie Poledňáková i jeden z našich nejpopulárnějších televizních filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku.
Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.