Úvod > Aktuality > Dělostřelecká tvrz Bouda nabízí mimořádné velikonoční prohlídky
Památky

Dělostřelecká tvrz Bouda nabízí mimořádné velikonoční prohlídky

  • Vydáno15. dubna 2022
Jedno z nejnavštěvovanějších míst československého opevnění, tvrz Bouda mezi Suchým vrchem a Mladkovem, nabízí o prodlouženém velikonočním víkendu 15. až 18. dubna 2022 mimořádné prohlídky. K dispozici je Kompletní a Miniprohlídka. Příchozí se mohou těšit i na prohlídku vchodového objektu, který se otevírá vůbec poprvé.
BoudaVšem zájemcům, kteří chtějí navštívit tvrz Boudu jsou určeny mimořádné velikonoční prohlídky. O svátečním prodloužneném víkendu 15. až 18. 4. nabízí tvrz příchozím speciální prohlídkové okruhy i zajímavý program pro nejmenší turisty – před tvrzí Bouda budou po celou velikonoční dobu připravené pro děti sportovní hry (např. hod granátem), které budou vždy odměněné.

V pátek a sobotu bude poprvé otevřen veřejnosti vchodový objekt a to vždy v 11:00 a 13:00 hod.
Před tvrzí Bouda bude vystavena vojenská technika, kterou budou střežit vojáci v dobových uniformách. Návštěvníci také před tvrzí uvidí dobové zbraně, které byly využívané přímo v tomto opevnění.

Tvrz BoudaV pátek 15. a v sobotu 16. dubna budou vstupy do pevnosti v 11, 12, 13, 14, 15 hodin. Příchozí si mohu vybrat, zda půjdou na Kompletní prohlídku (cca 90 min.) nebo Miniprohlídku (cca 45 min.). V 11. a 13. hodin se uskuteční také prohlídka vchodového objektu, který si tu prohlédnete vůbec poprvé v historii. V neděli 17. a v pondělí 18.4. se prohlídky konají v 11, 12, 13, 14, 15 hodin, opět bude možnost vybrat si buď Kompletní nebo Miniprohlídku. Vstupné na Kompletní prohlídku je 150 Kč, na Miniprohlídku pak 80 Kč.

Jarní příroda se mezi Mladkovem, Těchonínem, Suchým vrchem a Lichkovem začíná pomalu probouzet. Nastal vhodný čas i pro cestu po Naučné stezce Betonová hranice, jejíž začátek a konec je situován v obci Mladkov. Ve srovnání s obdobnými muzei čs. opevnění – například s tvrzí Dobrošov u Náchoda, Hanička u Rokytnice v Orlických horách, či tvrzí Hůrka u Králík – má Bouda velmi dlouhé přístupové trasy, vedené náročným terénem a je značně vzdálena od okolní civilizace.
Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice mapuje a propojuje Muzeum čs. opevnění – dělostřeleckou tvrz Bouda s Muzeem Vysoký kámen a po odbočce také s nedalekým Vojenským muzeem Lichkov. Stezka začíná u nádraží v Mladkově, je vedena po turistických značených trasách a měří 15 km.

Další aktuality

V sobotu si užijete Loutkohrátky na Betlémě

V sobotu 23. září zamíří do památkové rezervace Betlém v Hlinsko opět loutky z Muzea loutkařských kultur v Chrudimi. Součástí programu Loutkohrátky na Betlémě jsou workshopy, kdy si malí i velcí návštěvníci budou moci na 4 stanovištích vyrobit vlastního maňáska či prstovou loutku z papíru.
Pardubický kraj | Památky

Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

Podzim se kvapně přiblížil a horské kopce na Dolní Moravě se brzy vybarví. Ale ještě do konce října si můžete užít zážitky, za kterými mířili lidé po celé léto. Pak se hory začnou připravovat na další skvělou zimní sezónu. Využijte proto posledních týdnů letního provozu a vychutnejte si dolnomoravské babí léto. Co všechno nabízí?
Pardubický kraj | Zážitky

Veselým Kopcem zazní klapot vodního mlýna i tkalcovského stavu

Dvoudenní program s názvem Mlynáři a sekerníci je připraven na víkend 16. – 17. září 2023 v areálu Veselého Kopce. Vždy od 9:30 do 16:30 hodin můžete vidět v chodu veselokopecké technické památky na vodní pohon. V rámci komentovaných prohlídek s tkalcem Josefem Fidlerem, které začínají po oba dva dny v 10:30 a 14:00 hodin, můžete navštívit také novou stálou expozici Len na Veselém Kopci v usedlosti Pilných čp. 4.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte si užít zábavné odpoledne Kladruby naruby v Národním hřebčíně

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na sobotu 16. září 2023 bohatý program, který se snaží přiblížit chov starokladrubských koní nejširší veřejnosti. Pátý ročník akce Kladruby naruby nabídne odpoledne plné zábavy ale i poučení se odehraje na závodišti v Kladrubech nad Labem. Zábavnou formou představí význam Národního hřebčína a hodnoty krajiny zapsané na seznam na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Pardubický kraj | Zážitky

Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky

Na největší setkání koní a lidí v domově slavné Velké pardubické se můžete zajet podívat o víkendu 9. a 10. září 2023. Jedná se mezinárodní výstavu Koně v akci, která koná na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Pořadatelé v rámci 25. ročníku výstavy připravili nabitý a rozmanitý program, jehož součástí se v neděli 10. září stanou také krajské dožínky. A protože pořadatel výstavy – Dostihový spolek – si letos připomíná 30 let svého založení, nemůže být tématem výstavy nic jiného než výročí.
Pardubický kraj | Letní sporty

Lanškrounská kopa zve na výlet i městské slavnosti

Tradiční dálkový pochod Lanškrounská kopa, při kterém můžete poznat zblízka lanškrounský region, se koná 9. září 2023. Turisté si mohou vybrat z pěších i cyklistických výletů různých délek a obtížností, pro děti je připraven pohádkový les. V pátek 8. září se navíc můžete poveselit na městských slavnostech, ty budou pokračovat i v sobotu.
Pardubický kraj | Letní sporty

Na Veselém Kopci se bude slavit posvícení

Prázdninami zajímavé programy na Veselém Kopci u Hlinska nekončí! V sobotu 2. září od 9 do 16 hodin se ve skanzenu koná program s příjemným názvem i obsahem – Posvícení. Ve všech roubených objektech to bude vonět přípravou tradičního posvícenského pečiva. Například ve statku z Mokré Lhoty zavoní chléb a placky z chlebového těsta upečené ve zdejší chlebové peci. Posvícenské menu, jako třeba pečenou kachnu, chystá restaurace v areálu skanzenu.
Pardubický kraj | Památky

Akce Cihelna 2023 se v Králíkách opět uskuteční po dvou letech

Králická pevnostní oblast je pojem, zvlášť koncem srpna, kdy se tu koná Cihelna, vzpomínková akce zaměřená na oživenou vojenskou historii a vojenskou techniku. Naposledy se oblíbený event konal v roce 2020, letos se však příznivcům vojenské historie, techniky, historické a současné výzbroje vrací v plné síle. Těšit se mohou na víkend 18. a 19. srpna, kdy se Cihelna bude konat v prostoru u Vojenského muzea Králíky.
Pardubický kraj | Památky